Księgowość online - czy warto prowadzić samodzielnie księgowość z pomocą oprogramowania do faktur

Księgowość online – czy warto prowadzić samodzielnie księgowość z pomocą oprogramowania do faktur

Total
0
Shares

Prowadzenie firmy to bardzo duże wyzwanie. Oprócz posiadania kluczowych dla branży kompetencji wymagane jest również odpowiednie prowadzenie księgowości. To podstawowy obowiązek każdego przedsiębiorcy, a wszelkie pomyłki w rozliczeniach mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji karno-skarbowych. Dlatego tak ważny jest wybór preferowanego sposobu prowadzenia księgowości. Stosunkowo nowym, ale popularnym rozwiązaniem jest samodzielnie prowadzona księgowość online.

Na czym polega księgowość online?

Księgowość internetowa to coraz bardziej popularna forma prowadzenia rachunkowości. Polega dokładnie na tym samym co tradycyjna księgowość, jednak wszystkie dokumenty są przesyłane i przechowywane online, a przedsiębiorca samodzielnie prowadzi wszystkie rozliczenia.

Przedsiębiorcy do prowadzenia samodzielnej księgowości internetowej potrzebny jest dedykowany program do fakturowania. Za jego pomocą może samodzielnie prowadzić wszystkie rozliczenia firmy, wystawiać faktury, wyliczać podatki oraz rozliczać ZUS. Programy tego typu najczęściej udostępniane są w formie modelu SaaS, a dostęp do programu jest możliwy o wykupieniu abonamentu. Wiele platform, takich jak wFirma oferuje możliwość wykorzystania darmowego okresu próbnego, podczas którego przedsiębiorca może zapoznać się z funkcjami oprogramowania.

program do fakturowania

Dla kogo księgowość internetowa?

Taka forma prowadzenia księgowości dedykowana jest dla małych przedsiębiorstw oraz osób samozatrudnionych, które w ten sposób mogą zaoszczędzić na kosztach prowadzenia działalności. Najlepiej sprawdza się w przypadku księgowości uproszczonej (ryczałt lub podatkowa księga przychodów i rozchodów). Warunkiem prowadzenia samodzielnej księgowości internetowej jest oczywiście znajomość podstawowych zasad rachunkowości i posiadanie ogólnej wiedzy z zakresu księgowości i podatków.

Co daje księgowość online?

Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z rachunkowości internetowej. Są to przede wszystkim:

  • minimalizacja kosztów prowadzenia działalności (księgowość online jest tańsza niż koszt zatrudnienia pracownika lub opłacenie stacjonarnego biura rachunkowego),
  • prosty sposób wystawiania faktur i pozostałych dokumentów księgowych (gotowe szablony wraz z podpowiedziami i przykładowymi wzorami),
  • prosty i szybki dostęp do dokumentów z każdego miejsca na ziemi,
  • porządek w dokumentacji, dzięki utrzymywaniu wszystkich dokumentów w jednym miejscu,
  • możliwość korzystania z funkcji dodatkowych (program do fakturowania często wyposażony jest w szereg dodatkowych funkcji, takich jak budowanie raportów, system magazynowy, system kasa/bank i wiele innych w zależności od oprogramowania).

Wybór odpowiedniej formy prowadzenia księgowości jest bardzo ważny, nie tylko z punktu widzenia kosztów. Księgowość internetowa jest coraz bardziej popularną formą, głównie ze względu na wygodę oraz szybkość działania. Warto przenalizować korzyści, jakie daje rachunkowość online i czy sprawdzi się w również w naszym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać