Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka? jak sprawdzić czy telefon ma simlocka

Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka?

Total
12
Shares

Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka? Kilka lat temu większość aparatów telefonicznych posiadała simlocka, a konsumenci zazwyczaj kupowali je wraz z ofertą telefoniczną od sieci komórkowej. W związku z tym telefon, który był kupiony w danej sieci, mógł pracować tylko na karcie sim pochodzącej z tej samej sieci. Teraz simlock jest znacznie rzadszym zjawiskiem, a coraz więcej osób kupuje smartfony w sklepach ze sprzętem elektronicznym. Dalej zdarzają się jednak aparaty z tą funkcją. Dlatego warto poznać zasadę funkcjonowania simlocka orz dowiedzieć się jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka.

Co to jest simlock i jak go sprawdzić?

Blokada simlock jest zabezpieczeniem, które producent telefonu zakłada na dany aparat na życzenie operatora sieci komórkowej. Zabezpieczenie to posiadają aparaty sprzedawane przez daną sieć. Zabezpieczenie simlock ma związek z funkcjonującymi w aparacie komórkowym kodami:

  • kodem sieci  MNC (Mobile Network Code),
  • kodem kraju — MCC (Mobile Country Code).

Każdy operator sieci komórkowej posiada własny kod sieci, natomiast kod kraju przypisany jest w zależności od kraju, w którym funkcjonuje sieć. Jest on zapisany na karcie SIM i jest fragmentem numeru IMSI (International Mobile Subscriber Identity). Numer ten jest inny dla każdej karty SIM. Obecnie tylko jeden z głównych operatorów sieci komórkowej w Polsce dalej korzysta z blokady simlock. Reszta z nich już 10 lat temu zrezygnowała z tego rozwiązania.

Dlaczego sieci decydują się na blokadę simlock?

Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka? jak sprawdzić czy telefon ma simlockaTak naprawdę blokada simlock nie jest oszałamiająco skutecznym rozwiązaniem. Poziom zabezpieczenia jest niewielki i łatwo się jest go pozbyć. Co ciekawe, same sieci komórkowe ściągają go za niewielką opłatą. Tak naprawdę większość użytkowników danej sieci simlock nie przeszkadza w niczym. Podczas użytkowania karty SIM sieci, która zablokowała telefon, ciężko zauważyć, że telefon ma jakiekolwiek ograniczenia. Kłopoty zaczynają się dopiero wtedy, gdy chce się zmienić usługodawcę telekomunikacyjnego. Wówczas należy udać się do punktu, gdzie można odblokować to zabezpieczenie. Kupując aparat telefoniczny na własną rękę (poza siecią komórkową), już wówczas warto sprawdzić, czy ma on to zabezpieczenie, a najlepiej jeszcze przed kupnem dowiedzieć się jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka. Dzięki zapobiegniemy problemom podczas instalacji nowej karty SIM.

Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka? – wersja z kartą SIM

Najszybszym i jednocześnie najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie, czy dany telefon posiada blokadę simlock, jest po prostu włożenie do aparatu kart sim innego operatora. Jeżeli wiadomo, że telefon funkcjonuje w sieci X, to włożenie do niego karty sim sieci Y pozwoli na stwierdzenie obecności blokady simlock. Jeżeli telefon ją posiada, inna karta nie zadziała, jeżeli nie ma blokady, telefon powinien działać bez zarzutu. Wiele osób zapewne będzie się martwić skąd wziąć kartę SIM. Można kupić starter innej sieci za kilka złotych lub pożyczyć ją od kogoś z rodziny, lub znajomych.

Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka? – wersja bez karty SIM

Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka? jak sprawdzić czy telefon ma simlockaJeżeli jednak ktoś zastanawia się jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka bez użycia karty SIM, także jest na to skuteczny sposób. Wystarczy wykonać następujące kroki:

  1. Otóż najpierw trzeba uruchomić telefon bez karty SIM.
  2. Następnie należy wejść do menu serwisowego poprzez wpisanie odpowiedniego ciągu cyfr. Znane są dwa ciągi znaków, które uruchamiają menu serwisowe: *#*#7378423#*#* lub *#7465625#.
  3. Po uruchomieniu menu pojawiają się trzy pozycje: network lock, subset lock i SP lock. Obecność obok którejkolwiek z nich znaku X lub ON oznacza, że telefon posiada simlocka.

Tak oto za pomocą dwóch prostych sposobów można dowiedzieć się, czy telefon posiada blokadę simlock.

Gdzie ściągnąć blokadę simlock?

Blokadę simlock można ściągnąć na własną rękę, posiłkując się dostępnymi w internecie informacjami na ten temat. Jednak zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie udanie się do serwisu GSM, który za niewielką opłatą dokona ściągnięcia tej blokady. Można też udać do serwisu, który dokonuje napraw telefonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post