Zoom cyfrowy, optyczny oraz hybrydowy

Zoom cyfrowy, optyczny oraz hybrydowy

Total
0
Shares

Zoom w aparacie to jedna z ważniejszych rzeczy. Zatem warto wiedzieć czym różnią się trzy podstawowe rodzaje. Jak zoom przekłada się na jakość zdjęcia oraz czy dwa typy zoomu są konieczne do robienia zadowalających zdjęć?

Czym jest zoom?

Najważniejszym zadaniem zoomu jest obliczenie rozmiaru wycinka, który znajduje się przed obiektywem miejsca, które będzie rejestrowane przy wykorzystaniu matrycy aparatu. Mówiąc prosto, poprzez wykorzystanie zoomu możemy oddalić lub przybliżyć miejsce, które chcemy sfotografować. Korzystanie z takiej funkcji sprawia, że jesteśmy w stanie uzyskać dobrą perspektywę, jakość czy tło, a przy tym wszystkim zachować wiele szczegółów. W profesjonalnym opisie zoomu będziemy mogli przeczytać, że działa on na zasadzie poszerzania oraz zwężania pola widzenia. W najnowszych aparatach czy telefonach możemy spotkać aż trzy rodzaje zoomów. Cyfrowy, optyczny i hybrydowy. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę w czasie zakupów?

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jedna z najbardziej istotnych funkcji aparatu fotograficznego. To optyka jest wykorzystywana do kadrowania zdjęć. Jak to działa? Działanie zoomu optycznego zbliżone jest do lornetki. Poprzez konkretne ułożenie soczewek w sprzęcie, uzyskujemy możliwość powiększenia obrazu. Dzięki wykorzystaniu zoom optycznego, żadne ze zdjęć nie zostanie zrobione w gorszej jakości. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że w przypadku większych przybliżeń wymagana jest kompletna stabilizacja obrazu, dlatego aparat musi być nieruchomy. Niestety takie coś jest prawie niewykonalne, dlatego warto skorzystać z opcji stabilizacji obrazu. Kiedy w naszym sprzęcie nie znajdziemy takiej funkcji, to będziemy musieli posiłkować się statywem.

Zoom cyfrowy

Moc zoomu cyfrowego jest znacznie większa niż jego poprzednika. Zatem czy taka opcja jest niezwykle istotna? Odpowiedź brzmi nie. Dlaczego? Ponieważ podczas wykorzystywania zoomu cyfrowego nie dochodzi do żadnej mechanicznej zmiany, jest to jedynie cyfrowe przybliżenie. Bez problemu jesteśmy zrobić dokładnie to samo na komputerze. Nie możemy jednak wspomnieć o tym, że zoom cyfrowy sprawia, że zdjęcia tracą na jakości. Im większy zoom, tym gorsza będzie jakość naszego zdjęcia.

Zoom hybrydowy

Zoom hybrydowy to coś pośrodku jest to połączenie zoomu optycznego oraz cyfrowego. Jak to działa? Aparat korzysta z wielokrotnej ekspozycji w maksymalnej rozdzielczości, gdzie ten sam kadr jest rejestrowany z różnych perspektyw oddalonych od siebie o niewiele pikseli. Wykorzystanie danych zapewnianych przez kilka sensorów sprawia, że zdjęcie zyskuje na jakości. Wadą takiego rozwiązania jest gorsza jakość, kiedy mamy do czynienie ze słabym oświetleniem. Nie spotkamy się jednak z szumami, będziemy musieli dłużej naświetlać dane miejsca, aby efekty był zadowalający. W takich sytuacjach sporą zaletą są algorytmy, które oferują niekrótkie naświetlanie bez przesuwania obrazu.

Nie możemy także zapomnieć, że źle ustawiony smartfon może zrobić zdjęcia, których rozdzielczość jest zbliżony do tych wykonanych na pełnym zoomie optycznym. Ich jakość jest znacznie lepsza niż tych skalowanych cyfrowo, jednak kiedy chcemy zobaczyć pełnię możliwości zoomu hybrydowego, powinniśmy liczyć na dobre światło, albo zdecydować się na statyw.

Rodzajów zoomów do wyboru mamy naprawdę sporo. To, który z nich wybierzemy zależy wyłącznie od nas i naszych upodobań. Warto, jednak wspomnieć, że dla osób, które profesjonalnie zajmują się fotografią to dobry zoom optyczny będzie jednym z najlepszych możliwych wyborów.

2 comments
  1. Teraz nawet aparaty mają zoom optyczny. Nr taki Huawei p30 pro ma 5-krotny zoom optyczny, co przy obiektywie szerokokątnym oznacza nawet w praktyce 8,4x zoom.

    1. Tak, my również lubimy zoom optyczny w aparatach. nawet testowaliśmy Mate 30 Pro i aparatem Leica i byliśmy pod wrażeniem. Jednak problemem jest wciąż stabilizacja obrazu przy zoomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post