Faktura VAT – co powinna zawierać?

Faktura VAT – co powinna zawierać?

Total
0
Shares

Zgodnie z prawem przedsiębiorcy mają obowiązek księgować przychody, a co za tym idzie wystawiać faktury. Co jednak powinien zawierać tego typu dokument, by był w pełni legalny i respektowany przez urząd skarbowy? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu. Zaczynamy!

Firma to nie tylko możliwości

Wielu młodych przedsiębiorców prowadzi swoje działalności w sposób beztroski i skupia się jedynie na możliwościach, jakie daje im działalność, zapominając jednocześnie o formalnościach. Oczywiście zarabianie pieniędzy jest w kontekście firmy jednym z najważniejszych czynników, ale również istotne są rozliczenia z urzędem skarbowym oraz płacenie obowiązkowych podatków. Tylko w ten sposób bowiem możliwa jest spokojna i zgodna z prawem działalność.

Faktura VAT ma swoje wymogi

Faktura jest rodzajem rachunku, który jeden płatnik podatku VAT wystawia swoim kontrahentom oraz podmiotom na rzecz, których świadczy usługi. Każdy tego typu dokument musi być jednak wystawiony zgodnie z obowiązującym prawem. W innym wypadku może zostać podważony przez organy skarbowe podczas ewentualnej kontroli. Przepisy jasno wskazują, że faktura powinna być wystawiona w dwóch egzemplarzach dla każdej ze stron transakcji. Bardzo istotne jest to, że oba oryginały mają taką samą moc prawną. Pamiętaj, by dokumentu były poprawne od strony prawnej, ponieważ w innym razie możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karno-skarbowej. Dowiedz się, czym jest split payment.

Co musi znaleźć się na fakturze VAT?

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie spis najważniejszych elementów, które powinny znaleźć się na Twojej fakturze VAT.

  1. Data wystawienia
  2. Numer identyfikujący fakturę
  3. Imiona, nazwiska i nazwy podatnika oraz nabywcy towarów lub usług
  4. Datę zakończenia dostawy lub wykonania usługi (ewentualnie datę otrzymania zapłaty)

A co z danymi dotyczącymi towaru lub usługi?

Są one równie ważne, co informacje pomocne w identyfikacji podatników. Zadbaj więc o dane takie jak:

  • nazwa towaru lub usługi,
  • miara i ilość,
  • cena jednostkowa,
  • kwoty upustów lub obniżek cen,
  • wartość towarów lub usług,
  • stawka podatków,
  • suma sprzedaży netto,
  • kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto.

Jakie dodatkowe dane mogą znaleźć się na fakturze?

Prawo mówi również o dodatkowych elementach, które mogą znaleźć się na fakturze VAT. Chodzi przede wszystkim o metodę kasową, samofakturowanie oraz odwrotne obciążenia. Jeśli jesteś zwolniony z podatku, powinieneś również wykazać podstawę prawną takiego zwolnienia. W przypadku, gdy faktura jest wystawiana przez przedstawiciela podatkowego warto, zęby podał on swój adres oraz inne dane identyfikacyjne.

Faktura uproszczona – dla kogo?

Faktura VAT to nie jedyny dokument księgowy, który może być wystawiany przed przedsiębiorcę. Innym popularnym rozwiązaniem jest faktura uproszczona. Zazwyczaj stosuje się ją w przypadku transakcji, której kwota nie przekracza 100 euro. Fakturę uproszczoną mogą wystawiać zarówno czynni płatnicy VAT, jak i przedsiębiorcy zwolnieni z obowiązku opłacania podatku. Tego typu dokument nie zawiera danych nabywcy oraz towaru. Bardzo ważne w kontekście faktury uproszczonej jest to, że nie może być wydana osobie fizycznej bez działalności gospodarczej.

Faktura korygująca – jakie dane powinny się na niej znaleźć?

Istnieją sytuacje, w których przedsiębiorcy są zmuszeni do wystawienia faktury korygującej. Zazwyczaj dochodzi do tego, gdy zostały dokonane błędne obliczenia lub nieprawidłowe danie identyfikacyjne. Faktura korygująca powinna zawierać przede wszystkim:

  • odpowiednie oznaczenie identyfikujące ją jako korektę,
  • numer i datę wydania,
  • dane faktury, której dotyczy,
  • przyczynę korekty,
  • prawidłowo obliczony podatek.

Masz problem z nieopłaconymi fakturami?

Jeśli działasz w branży, w której powszechne jest stosowanie wydłużonego terminu płatności, to z całą pewnością wiesz, co znaczą zatory płatnicze oraz codzienna walka z utrzymaniem płynności finansowej. Na szczęście jest sposób na przezwyciężenie wynikające z opóźnień w płatnościach lub wydłużonych terminów. Faktoring może pomóc Ci utrzymać płynność finansową i przetrwać cięższe czasy i nieregularne przepływy gotówki. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis tej usługi.

  1. Realizujesz usługę i wystawiasz fakturę

Po zakończeniu prac na rzecz kontrahenta, powinieneś wystawić fakturę z wydłużonym terminem płatności mieszczącym się w przedziale od 7 do 90 dni.

  1. Przesyłasz fakturę do analizy

Firma faktoringowa, z którą będziesz chcieć nawiązać współpracę, powinna dostać faktury do analizy. Podczas sprawdzania weryfikowana jest poprawność najważniejszych danych.

  1. Księgujesz środki na koncie

Po krótkiej analizie firma faktoringowa prześle na Twoje konto pieniądze, wynikające z Waszej umowy. Co ważne, w większości przypadków środki są wysyłane tego samego dnia, w którym instytucja finansowa otrzyma faktury.

  1. Rozwijasz przedsiębiorstwo

Otrzymane pieniądze pomogą Ci w bieżącej działalności lub pozwolą na rozwijanie firmy. W tym czasie firma faktoringowa zajmie się odzyskaniem należnych środków. Windykacja odbywa się już jednak poza Tobą. Więcej dowiesz się na stronie finansowaniefaktur.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać