Zagrożenia w sieci, które czekają na przedsiębiorców prowadzących sklepu online

Zagrożenia w sieci, które czekają na przedsiębiorców prowadzących sklepu online

Total
0
Shares

Zagrożenia internetowe niestety są bardzo duże i to niezależnie czy prowadzi się działalność czy też nie. Tak naprawdę wystarczy tylko chwila nieuwagi, by móc stracić dostęp do swojego konta, a także dane osobowe klientów i przez to stracić renomę. Prowadząc sklep online należy także zminimalizować ryzyko zagrożeń, jakie czyhają na klientów podczas zakupów online.

Ryzyko jest duże

Nie ma się co oszukiwać, konkurencja w branży e-commerce jest bardzo duża. W sieci można znaleźć zarówno małe, jak i duże sklepy internetowe, czy nawet hurtownie i tak naprawdę wszędzie ryzyko, jakie czyha jest duże. Dlatego też Ty jako przedsiębiorca musisz wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą ryzyko. Na pewno ważne jest założenie sklepu na bezpiecznej platformie, regularne aktualizowanie oprogramowania, a także nieotwieranie podejrzanych wiadomości. Już sam adres internetowy powinien być tak skonstruowany, by wpadał w ucho i w oko, a jednocześnie ryzyko jego podrobienia było niewielkie. Ciekawym przykładem jest podszywanie się pod banki. Ostatnio mbank ostrzega przed podrobioną stroną, na której bardzo łatwo się znaleźć, bo przestępcy wykorzystują kodowanie znaków “ạ” zamiast “a”przez co strona jest łudząco podobna.

Uważaj na robaki komputerowe

Każdy przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy powinien zainwestować w odpowiednie programy antywirusowe. Musi uważać, aby jego komputer nie został zainfekowany, dlatego coraz więcej osób, nawet prowadzących niewielkie sklepy internetowe, decyduje się na szkolenie bądź pomoc firm it. Wrocław jest miastem, gdzie ryzyko ataku jest duże, jednak wbrew pozorom dotyczy to nie tylko dużych miast, ale też małych. Wszędzie tam, gdzie prowadzicie biznes online, to ryzyko występuje. Tutaj przykładem są robaki komputerowe, które są hakerskimi programami posiadającymi zdolność do replikowania się. Dodatkowo w sposób samoistny rozprzestrzeniają się, przez co krok po kroku zajmują zasoby całego systemu operacyjnego i przedsiębiorca traci nie tylko dostęp do konta, ale też danych. Wbrew pozorom w takiej sytuacji nie zawsze cyberprzestępcy opróżniają konto, gdyż często ich działanie skupia się na wyłudzeniu haraczu w zamian za oddanie dostępu do danych.

Adware – co warto wiedzieć?

Oczywiście są też wirusy, które można uznać za złośliwe, jednak niekoniecznie muszą wyrządzać bardzo widoczne szkody. Świetnym tego przykładem jest Adware, który wyświetla w przeglądarce i na pulpicie komunikaty reklamowe w dużej ilości. Często są to okna pop-up, paski narzędzi czy duża ilość banerów reklamowych. Nie ma się co oszukiwać, znacząco utrudniają korzystanie z komputera, a ich zamknięcie jest czasochłonne, gdyż czasami klikając w krzyżyk można zostać przekierowanym na kolejne strony internetowe.

Łamanie zbyt prostych haseł zdarza się często

Prowadząc firmę, sklep internetowy, czy konto bankowe, wszędzie jesteśmy proszeni o ustalenie hasła. Niestety zamiast stosować skomplikowane i trudne do odgadnięcia hasła, idzie się na łatwiznę i używa daty urodzenia, imion, czy następujących po sobie liczb. A to pierwsze hasła, które rozszyfrowują przestępcy. Jeżeli więc jesteście proszeni o zmianę hasła przez oficjalną stronę banku i odświeżenie go, to nie należy tego bagatelizować i czym prędzej trzeba to zrobić. Tutaj zasada jest jedna, im trudniejsze hasło, tym ryzyko utraty danych jest relatywnie mniejsze.

Zabezpieczenia mają znaczenie

Wiecie już, na jakie niebezpieczeństwa jest narażony Wasz sklep, jednak warto wiedzieć, że z roku na rok, a zasadniczo z dnia na dzień znowu powstają nowe zagrożenia, gdyż hakerzy ciągle „pracują”. Dlatego zawsze musicie zachować czujność podczas korzystania z sieci i nigdy nie klikać w niepewne linki. Dodatkowo niezbędne jest zainstalowanie dobrego programu antywirusowego. Powinien on posiadać także filtr antyspamowy oraz zaporę ogniową. Nie zapominajcie jeszcze o aktualizacjach, co dotyczy zarówno systemu operacyjnego, jak i przeglądarki, antywirusa czy wszystkich innych zainstalowanych aplikacji. Pobierajcie też pliki z legalnie działających serwisów.

Zagrożenia w sieci są czymś oczywistym, jednak są narzędzia, dzięki którym można znacząco zmniejszyć ryzyko. Dzięki temu działalność gospodarcza w sieci może prężnie się rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać