księgowość sklep internetowy

Księgowość dla sklepu internetowego – co warto o niej wiedzieć?

Total
0
Shares

Sklepy internetowe to bardzo szybko rozwijający się dział handlu w Polsce. Szczególnie dynamiczny wzrost tego typu działalności mogliśmy odnotować w czasie pandemii koronawirusa. Czy jednak prowadzenie firmy opierającej się na handlu w Internecie oznacza inne rozliczenia? Jak wygląda księgowość dla sklepu internetowego?

Czy sposób rozliczania się z ZUS czy urzędem skarbowym jest inny niż w przypadku pozostałych działalności?

W tym przypadku przepisy nie rozdzielają kwestii podatkowych czy ubezpieczeniowych dla firm działających w Internecie i tych funkcjonujących stacjonarnie. Oznacza to, że sprzedając określony towar lub usługę, jesteś zobowiązany do wystawienia faktury VAT lub paragonu, dołączonego do sprzedawanego dobra. Księgowość dla sklepu internetowego oznacza oczywiście rozliczenie w/w dokumentów fiskalnych i określenie zobowiązań podatkowych. Pamiętaj, że dotyczy to prowadzenia sklepu zewnętrznego jak i poprzez serwisy internetowe takie jak Allegro czy Amazon.

Różnicą jest jednak fakt, że internetowa działalność praktycznie przekreśla przyjmowanie pieniędzy w formie fizycznej (czyli rozliczenie gotówkowe), oraz przyjmowanie płatności za pomocą kart debetowych i kredytowych. W praktyce osoby prowadzące sklep internetowy mogą posługiwać się wyłącznie elektroniczną formą zapłaty.

Należy więc pamiętać o odpowiednim systemie ewidencjonowania takich wpłat (niezależnie czy korzystasz z pośredniczących serwisów czy standardowych form takich jak przelew tradycyjny).

Są jednak inne różnice – księgowość dla sklepu internetowego… też może być prowadzona zdalnie!

Otóż o ile w kwestii samych rozliczeń sklepu nie ma wielkich różnic, to już w przypadku samego sposobu prowadzenia księgowości – jak najbardziej! Otóż prowadząc zdalną działalność, która nie wymaga od Ciebie bezpośredniego kontaktu z klientami, a poświęcenia się promowaniu firmy i jej rozwijaniu, nie chcesz tracić czasu na dostarczanie dokumentów do księgowego.

Z tego względu możesz skorzystać z alternatywnych sposobów przekazywania faktur i rachunków. Może to być forma mailowa, wysyłanie dokumentów pocztą lub korzystanie ze specjalnych platform, które udostępniają sprawdzone biura rachunkowe. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, które stracisz na dojazd do siedziby księgowego. Co więcej, zdalny sposób rozliczania nie ogranicza Cię geograficznie – przecież biura rachunkowe, które pracuje dla Ciebie zdalnie nie musi być w pobliżu, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać