Zniesienie współwłasności nieruchomości — jak poprawnie przeprowadzić ten proces?

Zniesienie współwłasności nieruchomości — jak poprawnie przeprowadzić ten proces?

Total
0
Shares

Współwłasność nieruchomości to stan prawny, który charakteryzuje się tym, że prawo własności danej nieruchomości przysługuje w sposób niepodzielny więcej niż jednej osobie. Istnienie takiego właśnie stanu prawnego daje możliwość współwłaścicielom do samodzielnego rozporządzania rzeczą, którą faktycznie włada więcej osób. Zniesienie współwłasności nieruchomości stanowi więc rozwiązanie tego problemu, w rezultacie usuwany jest stan, w którym dana nieruchomość jest własnością kilku współwłaścicieli. Poniższy artykuł charakteryzuje proces rozwiązania stosunku współwłasności, warto zapoznać się z tymi informacjami, aby procesy zniesienia współwłasności nieruchomości przebiegły w prawidłowy sposób.

W jaki sposób skonstruować umowę dotyczącą zniesienia współwłasności nieruchomości?

Ustawodawca dla współwłaścicieli nieruchomości przygotował dwie drogi prawne, które mogą doprowadzić do ustania stosunku współwłasności. Zniesienie współwłasności nieruchomości może być więc dokonane w drodze umowy, zawartej w formie szczególnej, jaką jest akt notarialny lub skierowanie sprawy na drogę sądową. Wszystkie osoby, które zdecydują się na to, aby przeprowadzić proces zniesienia współwłasności nieruchomości na drodze umownej, muszą liczyć się z tym, że do jej dokonania konieczne jest złożenie zgodnych oświadczeń woli przez wszystkich współwłaścicieli. Treść wspomnianego oświadczenia woli odnosi się do istoty sprawy, jakim jest zniesienie współwłasności, lecz także do sposobu jej zniesienia. Pamiętać należy jednak, że w polskim systemie prawa cywilnego bardzo ważną zasadą jest możliwość swobodnego kształtowania treści umowy. Strony umowy notarialnej mogą więc zadecydować o tym, jaką dokładnie formę przybierze zniesienie współwłasności rzeczy oznaczonej co do tożsamości, jaką jest nieruchomość.

Zniesienie współwłasności nieruchomości – co zrobić w przypadku braku zgody współwłaściciela?

Opisywany powyżej sposób zniesienia współwłasności nieruchomości dotyczył sytuacji modelowej, w której wszyscy współwłaściciele są zgodni co do tego, że należy znieść stan współwłasności. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której dane współwłaściciel nie wyrazi zgody na przeprowadzenie tego procesu, konieczny jest tryb sądowy. Z takim właśnie wnioskiem o zniesienie współwłasności nieruchomości wystąpić może każdy ze współwłaścicieli. Postępowanie sądowe rządzi się swoimi prawami, dlatego w tym przypadku sąd brać będzie pod uwagę także kwestię związaną z poczynionymi nakładami na wspólną rzecz, jaką w tym właśnie w przypadku będzie nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Przestępstwo a wykroczenie skarbowe

Przestępstwo a wykroczenie skarbowe

W polskim systemie prawnym każdy podatnik musi przestrzegać określonych norm prawa podatkowego. Przepisy reguluje Kodeks karny skarbowy. Zarówno przestępstwo jak i wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie lub nieumyślnie. W sprawach…
Zobacz post