Umowa deweloperska - co wymaga sprawdzenia?

Umowa deweloperska – co wymaga sprawdzenia?

Total
0
Shares

Umowa deweloperska to dokument będący gwarantem praw zarówno dewelopera, jak i jego klienta. Przed podpisaniem umowy warto skonsultować jej treść z prawnikiem od nieruchomości. Tylko dobry specjalista, znający prawo nieruchomości i zapisy ustawy deweloperskiej potrafi wykorzystać je na korzyść klienta.

Prawo jasno stanowi, co musi zawierać umowa deweloperska, a jakich zapisów kategorycznie nie wolno w niej stosować. Wciąż często zdarza się, że nieuczciwi deweloperzy dbają tylko o swoje interesy i zysk. Próbują oni forsować niekorzystne, z punktu widzenia kupującego, lub wręcz nieuczciwe rozwiązania i zapisy. Bywa, że stosują w umowach klauzule abuzywne – czyli zapisy całkowicie nieakceptowalne z punktu widzenia prawa. Przed takimi i podobnymi praktykami chronią kupujących eksperci od prawa nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę, czytając umowę deweloperską?

Deweloperzy kalkulują swoje inwestycje na jak największy zysk. Nie ma w tym nic złego, jednak Ty również powinieneś sam zadbać o własne interesy i prawa.

Od czego rozpocząć analizowanie umowy deweloperskiej?

Najważniejsze jest sprawdzenie następujących informacji:

  • szczegółowa nazwę firmy inwestora, jego dane (umożliwi to sprawdzenie dewelopera pod kątem tego, czy nie dopuszczał się wcześniej nieuczciwych praktyk oraz sprawdzenie historii realizowanych inwestycji),
  • ewentualne klauzule abuzywne (nieuczciwe, niezgodne z prawem zapisy umowy),
  • stan prawny działki, jej powierzchnia i numer,
  • data przeniesienia na nabywcę praw do lokalu,
  • termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
  • ewentualne kary, nałożone na dewelopera z powodu nieuregulowania zobowiązań, wynikających z inwestycji,
  • kary nałożone na kupującego z powodu niestawienia się na odbiór, niedokonania odbioru, odstąpienia od umowy itd.,
  • rozwiązania dotyczące podniesienia ceny nieruchomości przez dewelopera.

To jednak nie wszystkie szczegóły, które koniecznie należy przeanalizować. Dobry prawnik od nieruchomości wychwyci każdą nieprawidłowość, która laikowi nie wydałaby się nawet podejrzana. Jeśli po raz pierwszy kupujesz nieruchomość lub jakiś zapis budzi u Ciebie choćby najmniejsze wątpliwości – skonsultuj się ze specjalistą.

Skutki zbyt pochopnego podpisania umowy deweloperskiej mogą być dotkliwe

Zadaniem prawnika od nieruchomości jest kompleksowe sprawdzenie umowy tak, by stanowiła dla klienta najlepsze zabezpieczenie jego interesów. Brak takiej analizy niestety może zwiastować kłopoty w przyszłości. Może skończyć się nawet tym, że pomimo wpłaconych pieniędzy ukończenie inwestycji będzie przeciągać się w nieskończoność, a Ty nie będziesz mieć ani pieniędzy, ani domu, do którego mógłbyś się wprowadzić.

Środki na zakup nieruchomości często są efektem pracy i oszczędności całego życia, lub pochodzą z kredytu hipotecznego. Znane są przypadki, gdy kupujący nieruchomości od deweloperów pozostali z kredytem do spłaty, jednak bez możliwości korzystania z zakupionego domu. Dlatego lepiej zabezpieczyć swoje interesy już na etapie planowania zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Przestępstwo a wykroczenie skarbowe

Przestępstwo a wykroczenie skarbowe

W polskim systemie prawnym każdy podatnik musi przestrzegać określonych norm prawa podatkowego. Przepisy reguluje Kodeks karny skarbowy. Zarówno przestępstwo jak i wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie lub nieumyślnie. W sprawach…
Zobacz post