Samochód na gaz – czy warto? Zalety i wady

Samochód na gaz – czy warto? Zalety i wady

Total
0
Shares

Auta z instalacją LPG stanowią obecnie dobrą alternatywę dla pojazdów napędzanych droższą benzyną i olejem napędowym. Instalacje tego typu znajdziemy zarówno w samochodach fabrycznie nowych, jak i używanych. Możemy również zdecydować się na jej zamontowanie w aktualnie posiadanym aucie. Eksploatacja samochodu zasilanego gazem jest znacznie tańsza. Jeżeli jednak dopiero chcemy ją zamontować, musimy liczyć się z kosztem instalacji. Na to, czy jest to opłacalne, wpływ ma wiele czynników. Jakie są zatem zalety i wady takiego rozwiązania?

Czym charakteryzuje się instalacja LPG?

LPG to z angielskiego Liquified Petroleum Gas, czyli mówiąc najprościej, płynny gaz naftowy. W istocie jest on mieszaniną gazów – propanu i butanu, które stanowią produkt uboczny w procesie rafinowania ropy naftowej. Aby auto mogło być zasilane tym rodzajem paliwa, konieczny jest montaż LPG. Instalacje tego typu są powszechnie stosowane w autach osobowych. W ocenie profesjonalistów, każde auto może zostać wyposażone w instalację LPG, jednak obowiązuje tu pewna zasada, że im bardziej skomplikowany montaż, tym wyższa cena usługi. W związku z tym, w niektórych przypadkach instalacja może okazać się nieopłacalna. Co ważne, niemal każda stacja benzynowa jest zaopatrzona w dystrybutor z paliwem gazowym, dlatego dostęp do LPG nie nastręcza żadnego problemu.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż instalacji LPG?

Instalacja LPG jest często jednym z najważniejszych elementów decydujących o zakupie konkretnego auta. Nic w tym dziwnego, gdyż eksploatacja takiego pojazdu pod kątem tankowania jest znacznie bardziej ekonomiczna niż w przypadku aut zasilanych innym rodzajem paliwa. Tym samym jazda autem z instalacją gazową jest po prostu tańsza. Oprócz tego podkreślić należy, że gaz jest bardziej przyjazny dla środowiska, gdyż podczas jego spalania nie powstają szkodliwe i toksyczne gazy. Co więcej, ten rodzaj paliwa gazowego nie powoduje korozji elementów auta, co finalnie pozwala na dłuższą eksploatację pojazdu. Zalety LPG to również płynniejsze działanie silnika, a w przypadku, gdy w instalacji zabraknie gazu mamy alternatywę w postaci benzyny. Samochód zasilany gazem to przede wszystkim dobra opcja dla osób pokonujących długie trasy. W takim wypadku montaż instalacji szybko zwróci się w kosztach tankowania.

Jakie są wady instalacji LPG?

Korzystanie z instalacji LPG ma również kilka wad. Pierwszą z nich jest dość wysoki koszt montażu, który najlepiej przeprowadzić u licencjonowanego mechanika. Cena takiej usługi może wynieść do kilku tysięcy złotych. Przyjmuje się, że wydatek ten zwraca się po pokonaniu około 20 tysięcy kilometrów. Auto na gaz musi również zostać zgłoszone do Wydziału Komunikacji, co będzie wiązać się z dodatkowym kosztem. Co do wad tego rozwiązania, konieczne są częstsze serwisy instalacji, a przeglądy dla właścicieli aut z LPG są droższe. Oprócz tego trzeba się liczyć ze zmniejszeniem miejsca w bagażniku, gdyż to właśnie tam montuje się butlę z gazem. Minusem może być również konieczność częstszego tankowania. Auto zużywa zwykle więcej gazu niż w przypadku benzyny czy oleju napędowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Czego nie robić w samochodzie?

Czego nie robić w samochodzie?

Rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu jest traktowana jako tabu. Rozgłos wokół tej działalności był ogromny, a mimo to widzimy ludzi szczęśliwie rozmawiających podczas jazdy jedną, a nawet drugą…
Zobacz post