Car sharing

Car Sharing — Czy współdzielenie aut stanie się popularne i opanuje nasze ulice?

Total
0
Shares

Car sharing regularnie zyskuje na popularności i zyskuje coraz większe grono odbiorców na całym świecie. Idea współdzielenia samochodu sprawia, że wiele osób chętnie korzysta z firm car sharingowych a użytkuje dane auto wtedy, kiedy tego potrzebuje, rezygnując z jego zakupu na własność. W Polsce trend ten również staje się coraz bardziej widoczny, a w dużych miastach komfortowo możemy już skorzystać z tej usługi. Wiele środowisk wypowiada się również entuzjastycznie na temat car sharingu, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Na świecie z tego sposobu poruszania się korzysta wiele milionów osób, co skłania do zainteresowania się tematem. Czym jest carsharing? Na czym polega on w praktyce? Jakie są jego korzyści? Co o nim sądzą miasta i marki samochodowe? Odpowiedzi na pytania prezentujemy w dalszej części wraz z przydatnymi informacjami i poradami.

Car sharing

Car sharing to trend polegający na współdzieleniu samochodu z innymi użytkownikami. Na rynku funkcjonuje wiele firm car sharingowych, które oferują okazjonalne wypożyczanie samochodu. Według tego trendu, jeśli potrzebujemy skorzystać z auta, wystarczy zarezerwować go w aplikacji i rozpocząć jazdę samochodem. Po dojechaniu do celu możemy pozostawić go w innej lokalizacji, a inni użytkownicy po pewnym czasie skorzystają z niego ponownie. Według car sharingu nie musimy kupować samochodu na własność a jedynie współkorzystać z wielu aut udostępnianych nam w tym celu. Na świecie z car sharingu korzysta kilkadziesiąt milionów osób. Jest to już bardzo dużą liczbą. Sam trend obecnie zakończył fazę testową czy promocyjną i wkroczył w fazę intensywnego rozwoju. Sama idea sprawdziła się bardzo dobrze, a wiele powstających nowych firm car sharingowych jest na to najlepszym dowodem. Jednym z krajów, który najchętniej korzysta z car sharingu, są np. Niemcy. Ponad 100 firm car sharingowych i ich kilkadziesiąt tysięcy samochodów w całym kraju umożliwiają komfortowe poruszanie się po nim.

Car sharing bardzo dynamicznie rozwija się na całym świecie. W Polsce rozwój ten również jest szybki, ale rynek jest mniejszy i funkcjonuje na nim tylko kilkanaście firm. Car sharing dostępny jest na razie w największych miastach takich jak Warszawa, Kraków Czy Wrocław. W warszawie funkcjonuje również miejski carsharing, który udostępnia firma prywatna. Wygrała ona przetarg i oferuje ona korzystnie z aut na warunkach określanych przez miasto. Sytuacja taka jest ciekawym rozwiązaniem pozwalającym atrakcyjnie wypożyczać samochód. Car sharing rozliczany jest na podstawie czasu, odległości jazdy czy konkretnych pakietów a sam typ rozliczania się zależy od konkretnej marki, czy oferty, jaką prezentuje.

Jak działa car sharing w praktyce?

W praktyce car sharing jest bardzo prostym i wygodnym sposobem na korzystanie z samochodów. Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać, jest zarejestrowanie się na portalu car sharingowym. Gdy mamy już założone konto w danej firmie, powinniśmy uruchomić aplikację i sprawdzić naszą lokalizację. Na mapie są widoczne poszczególne wolne auta, z których możemy skorzystać. Jeśli mamy taką potrzebę, wystarczy zarezerwować dane auto, dojść do niego i rozpocząć jazdę. Po dojechaniu do celu możemy pozostawić auto w dowolnej lokalizacji oraz zakończyć rezerwację. Samochód jest wtedy widoczny na mapie jako wolny i skorzystać z niego może następna osoba. Wykorzystując taki samochód, nie musimy martwić się o wszystkie inne rzeczy związane z jazdą, a możemy skupić się jedynie na podróżowaniu.

Korzyści z car sharingu

Korzyści, jakie płyną z car sharingu, jest wiele. Pierwsza z nich to brak konieczności kupowania własnego auta. Jest to duża zaleta, gdyż nie musimy posiadać dużej ilości gotówki, interesować się spadkiem wartości samochodu czy jego garażowaniem. Car sharing jest bardzo wygodnym i komfortowym sposobem przemieszczania się — szczególnie w dużych miastach. Jazda w tym stylu nie wymaga od nas również dbania o poziom płynów eksploatacyjnych serwisy, przygotowanie auta do jazdy, tankowanie itp. Całą obsługą samochodu zajmuje się firma car sharingowa, dzięki czemu pozbywamy się wszystkich “problemów” związanych z utrzymaniem i obsługą auta. Dużym plusem jest również komfort i bezpieczeństwo samej jazdy. Przeważnie firmy car sharingowe, starają się utrzymać jak najwyższy poziom dzięki czemu kupują nowe lub mało używane samochody. Czasami nie stać byłoby nas samodzielnie kupić taki pojazd, a korzystanie z niego poprzez firmę car sharingu jest bardzo przyjemne. Proces samego wypożyczania czy korzystania z auta, również jest prosty, dzięki czemu z tym zadaniem poradzi sobie nawet osoba nieznająca się na nowoczesnych technologiach.

Car sharing i miasta

Jedną z zainteresowanych stron w car sharingu są miasta. To właśnie po nich jeżdżą samochody firm car sharingowych i również mają wiele do powiedzenia w tym temacie. Trend współdzielenia aut jest bardzo chętnie przyjmowany przez duże miasta, które wręcz zachęcają do korzystania z tego sposobu poruszania się. W niektórych miastach światowych możemy takimi samochodami wjeżdżać do centrum, parkować w specjalnych miejscach, parkować za darmo czy nawet jeździć bus pasami. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Pierwsza to zmniejszenie korków w mieście i brak konieczności budowy kolejnych parkingów oraz dróg. Pozwala oszczędzać to sporo środków finansowych miastom. Jeśli współdzielimy samochód, samych aut nie ma tak dużo, jak w przypadku, gdy kupiliśmy je dla siebie. Pozwala to zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery czy eliminować smog. Miasta w ten sposób również odnotowują korzyści i są bardzo chętne do przyjmowania car sharingu na swoich ulicach.

Car sharing i marki samochodowe

Marki samochodowe również pozytywnie oceniają car sharing i są nim wbrew pozorom zainteresowanie. Mogłoby się wydawać, że carsharing zniechęca do kupowania samochodów przez osoby prywatne, ale nie jest to do końca prawda. Marki car sharingu przeważnie kupują nowe samochody. Przewiduje się, że w przyszłości nawet 10% aut będzie produkowanych na potrzeby car sharingu. Suma taka jest bardzo duża a kwoty, o jakie rywalizują marki samochodowe ogromne. Firmy car sharingowe, zamawiają również wiele aut w pakiecie jednocześnie, dzięki czemu marki takie mogą sprzedać wiele samochodów za dużą sumę, podczas jednej transakcji. Przekłada się to na brak kosztów dystrybucji pojedynczych aut i duże zyski. Plusem dla producentów samochodów jest to również reklama. Firma car sharingu używa przeważnie aut jednej marki, co jest rekomendacją danego modelu czy producenta.

ksiegarka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post