prostownik

Jak używać samochodowego prostownika do ładowania akumulatorów?

Total
0
Shares

Korzystanie z prostownika samochodowego jest proste. Tak długo, jak będziesz postępował zgodnie z instrukcjami zawartymi w ładowarce i podejmował wszystkie niezbędne środki ostrożności, nie będziesz miał żadnego problemu. Upewnij się, że używasz prostownika o odpowiednim natężeniu prądu dla akumulatora, który musisz naładować. Korzystanie z prostownika samochodowego jest zawsze lepsze, ponieważ zapobiega on przeładowaniu i odwrotnej polaryzacji.

 

Ładowanie akumulatora samochodowego 2 ampery lub 10 amperów

Najbardziej podstawowe prostowniki samochodowe będą oferować ładowanie w 2 amperach, a ponieważ natężenie jest tak niskie, będzie potrzebował on co najmniej 24 godziny ładowania, aby dostarczyć 48 amperów Twój akumulator musi być całkowicie naładowany, jeśli był całkowicie rozładowany. Istnieje szeroki zakres ładowarek akumulatorów od 2 do 10 amperów i im wyższa moc wyjściowa amperażu z ładowarki samochodowej tym szybciej będzie można naładować akumulator.

Akumulator samochodowy posiada około 48 amperów i będzie się ładować w około 1 amper na godzinę, biorąc to pod uwagę można wypracować, jak długo potrwa ładowanie akumulatora za pomocą różnych amperów na ładowarki samochodowe.

Jeśli zamierzasz ładować akumulator o natężeniu 10 amperów, będzie się on ładował dość szybko i należy pamiętać o wyłączeniu ładowarki po 1 do 4 godzin, aby upewnić się, że nie przeładujesz akumulatora i nie uszkodzisz go. Dostępne są ładowarki, które automatycznie zmniejszają natężenie prądu do niższego poziomu, gdy bateria jest pełna.

Ładowanie akumulatora samochodowego podczas gdy jest on jeszcze podłączony

Podczas ładowania można pozostawić akumulator podłączony, jeśli używa się ładowarki podtrzymującej. Przy pełnym ładowaniu, ze względów bezpieczeństwa, najlepiej jest nie utrzymywać akumulatora podłączonego, gdy jest on nadal podłączony.

Oczywiście, jeśli próbujesz uruchomić samochód na poboczu drogi, wtedy usunięcie akumulatora nie jest praktyczne i jest dość bezpieczne, aby rozpocząć pracę z akumulatorem, gdy jest on nadal podłączony do samochodu. Dobrze jest również pamiętać, że jeśli odłączysz akumulator, prawdopodobnie stracisz swój kod radiowy, jak również kod bezpieczeństwa w niektórych samochodach.

Ładowanie akumulatora w samochodzie przez noc

Dzięki nowym inteligentnym prostownikom samochodowym nie ma już problemu z pozostawieniem ładowania akumulatora na noc. Te inteligentne prostowniki naładują Twój akumulator do około 80% jego pojemności, a następnie przejdą do ładowania krokowego, aby całkowicie naładować akumulator, co zajmuje dużo czasu. Po osiągnięciu przez akumulator pojemności wyłączą się one automatycznie i będą monitorować poziom naładowania akumulatora, a w przypadku spadku poziomu naładowania poniżej pewnego poziomu, włączą się ponownie.

Jeśli ładujesz swój akumulator za pomocą prostownika wysokonapięciowego, który nie jest inteligentną ładowarką oferującą różne natężenie prądu i opcję utrzymania akumulatora, nie byłoby wskazane ładowanie go przez noc, ponieważ istnieje ryzyko przeładowania, które spowoduje jego uszkodzenie.

Ważne jest również, aby upewnić się, że akumulator jest ładowany w dobrze wentylowanym miejscu i upewnić się, że poluzowano pokrywy wentylacyjne, które pozwolą na wydostawanie się gazów wytwarzanych przez akumulator podczas ładowania, co jest niezbędnym środkiem bezpieczeństwa.

Jak używać ładowarki 12v

Używanie ładowarki na baterii 12 V jest takie samo, jak w przypadku innych baterii o innym natężeniu. Należy upewnić się, że posiada się prostownik, który jest w stanie prawidłowo naładować akumulator 12 V, który jest standardowym napięciem w pojeździe silnikowym. Prostownik o mocy 10 amperów jest najlepszym rozwiązaniem dla akumulatorów 12 V, które pozwalają na ich szybkie i efektywne ładowanie. Możesz oczywiście użyć wyższego natężenia prądu, aby uzyskać naprawdę szybkie ładowanie. Ładowarka o natężeniu 80 amperów ładuje akumulator samochodowy 12 V w ciągu godziny, a 40 amperów w ciągu 1 do 4 godzin, w zależności od tego, jak bardzo wyczerpany był akumulator.

Podczas używania prostowników o wyższym amperze należy upewnić się, że nie przeładujesz akumulatora i nie uszkodzisz go. Po zakończeniu ładowania akumulatora należy odłączyć urządzenie od zasilania, chyba że używana jest inteligentna ładowarka, która automatycznie zmniejsza przepływ prądu po osiągnięciu pełnego naładowania. Możesz jednak użyć także mniejszego napięcia, jeśli nie spieszy Ci się z ładowaniem baterii lub po prostu chcesz utrzymać ją na pełnym poziomie, korzystając z funkcji lekkiego ładowania.

Wniosek

Korzystanie z prostownika do ładowania akumulatorów samochodowych jest proste i łatwe. Postępuj zgodnie z instrukcjami na swoim prostowniku i upewnij się, że używasz odpowiedniego natężenia prądu, które jest kompatybilne z akumulatorem samochodowym, a nie będziesz miał żadnych problemów. Te świetne urządzenia sprawiają, że twoje życie jest nieco łatwiejsze i zapobiegają trudnościom, gdy jesteś pozostawiony z pustą baterią.

Materiał opracowany przy współpracy z: https://moto-blog.pl/krotka-instrukcja-jak-podlaczyc-akumulator-do-prostownika/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Czego nie robić w samochodzie?

Czego nie robić w samochodzie?

Rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu jest traktowana jako tabu. Rozgłos wokół tej działalności był ogromny, a mimo to widzimy ludzi szczęśliwie rozmawiających podczas jazdy jedną, a nawet drugą…
Zobacz post