Co warto wiedzieć o systemie e-TOLL w logistyce?

Co warto wiedzieć o systemie e-TOLL w logistyce?

Total
0
Shares

System e-TOLL służący do elektronicznego uiszczania opłat na autostradach obowiązuje już wszystkie pojazdy. Najbardziej wstrząsnął jednak branżą transportową i logistyczną. Jak działa e-TOLL? Co powinien o nim wiedzieć każdy, kto pracuje w logistyce? Sprawdź!

Jak działa e-TOLL?

e-TOLL to nowoczesny system elektronicznego poboru opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg. Początkowo obejmował tylko pojazdy ciężkie, zastępując viaTOLL, a po kilku miesiącach został rozszerzony na wszystkich użytkowników dróg. Jest oparty o technologię geolokalizacji (GPS). Kierowcy są zobowiązani korzystać podczas przejazdu płatnymi odcinkami z urządzenia umożliwiającego transmisję danych geolokalizacyjnych. Są one przesyłane do systemu i na tej podstawie automatycznie naliczana jest opłata za użytkowanie danej drogi. W przypadku autostrad oznacza to brak konieczności korzystania z bramek, a tym samym większą płynność ruchu.

Co jest potrzebne do obsługi systemu e-TOLL?

Korzystać z systemu e-TOLL można na kilka sposobów. Zaproponowanym przez instytucje rządowe darmowym, dostępnym dla każdego rozwiązaniem jest aplikacja mobilna e-TOLL PL. Po zainstalowaniu jej na telefonie lub tablecie można za jego pośrednictwem przesyłać dane geolokalizacyjne do systemu. Trzeba jednak wiedzieć, że aplikacja nie cieszy się szczególnie pochlebnymi opiniami użytkowników. Jest uważana za mało intuicyjną i zbyt skomplikowaną w obsłudze. Dodatkowo wątpliwości budzi „śledzenie” urządzenia użytkownika nawet wtedy, gdy nie jest uruchomiona.

Z systemu e-TOLL dla ciężarówek najczęściej korzysta się natomiast za pomocą dedykowanego sprzętu. Na rynku dostępne są urządzenia tylu ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny, montowane na stałe w pojeździe) i OBU (On Board Unit – jednostki pokładowe, montowane samodzielnie do gniazda zapalniczki lub akumulatora). Przesyłają one dane do systemu e-TOLL automatycznie, bez konieczności uruchamiania specjalnej aplikacji. Opłaty również są naliczane automatycznie i pobierane najczęściej z przedpłaconego salda użytkownika.

e-TOLL dla ciężarówek
e-TOLL dla ciężarówek zastąpił dotychczasowy system viaTOLL. Do jego wygodnej obsługi służą lokalizatory GPS montowane w pojazdach – typu OBU lub ZSL.

Ile kosztuje obsługa e-TOLL?

Ile trzeba zapłacić, aby móc korzystać z automatycznej obsługi e-TOLL? Jest to niewielka kwota, szczególnie biorąc pod uwagę, ile mogą kosztować inne systemy informatyczne w logistyce. Cena lokalizatora GPS to ok. 200 zł. Konieczne jest również opłacenie abonamentu, który może kosztować od ok. 50 do 250 zł w zależności od operatora i funkcji. Zakres owych funkcji jest jednak bardzo istotny, ponieważ niektóre z nich zdecydowanie ułatwiają pracę logistyka i pozwalają uzyskać spore oszczędności.

e-TOLL dla ciężarówek – warto postawić na sprawdzony system

Niektóre systemy do obsługi e-TOLL dla ciężarówek zapewniają dostęp do szeregu przydatnych funkcjonalności. Dzięki dedykowanym aplikacjom dają wgląd w dane lokalizacyjne pojazdów, a także ich rozmaite parametry. Odpowiednio dobrane narzędzie umożliwi między innymi:

  • kontrolę czasu pracy kierowców,
  • zdalne odczytywanie danych z tachografów,
  • kontrolę zużycia paliwa,
  • kontrolę stylu jazdy,
  • monitoring przeglądów,
  • ochronę na wypadek kradzieży.

Dlatego warto starannie dobierać stosowane rozwiązania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Czego nie robić w samochodzie?

Czego nie robić w samochodzie?

Rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu jest traktowana jako tabu. Rozgłos wokół tej działalności był ogromny, a mimo to widzimy ludzi szczęśliwie rozmawiających podczas jazdy jedną, a nawet drugą…
Zobacz post