Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Total
0
Shares

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do mikrofonu a cała grupa mająca słuchawki w uszach słyszała każde słowo. Innym razem przewodnik dysponując wzmacniaczem głosu był w stanie utrzymać uwagę nawet bardzo młodych zwiedzających. Jednak największy zachwyt budziło zawsze techniczne wyposażenie muzeów i galerii, gdzie każdy zwiedzający mógł otrzymać własnego przewodnika w postaci audio guide’a.

Audio guide, co to jest?

Audio guide to urządzenia, które w swojej podstawowej formie stanowią odtwarzacze audio przeznaczone do indywidualnego i samodzielnego zwiedzania sal wystawowych czy obiektów zabytkowych, ale też miast. W formie mocno współczesnej audio guide to aplikacja na telefon, która ma identyczne przeznaczenie. Audio guide mają wiele kształtów i form, różnią się pomiędzy sobą szczegółami, ale podstawową ich zasadą jest uruchamianie na życzenie określonego przekazu opisującego dany eksponat, miejsce czy obiekt. Czasem treść włącza się automatycznie, wystarczy, że zbliżymy się do danego eksponatu czy obiektu, czasem trzeba uruchomić przekaz przyciskiem z klawiatury, wiadomo który, ponieważ przy eksponacie znajduje się określona liczba widoczna również na klawiaturze. Audio guide mają to do siebie, że umożliwiają wgranie wybranych treści i jednocześnie odtwarzanie ich w wybranym języku. Od stosunkowo niedługiego czasu w muzeach całego kontynentu audio guide zawiera również przekaz w języku polskim, chociaż należy liczyć się z tym, że będą to też wyłącznie języki podstawowe.

Najlepsze systemy audio guide oferowane na polskim rynku znajdziesz na: https://systemtourguide.com/audio-guide/

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając muzeum, galerię czy miasto bardzo często biletowi wstępu towarzyszy “z klucza” audio guide. Może się też zdarzyć, że decyzja o jego wypożyczeniu należy do zwiedzającego i musi on dodatkowo dopłacić za wypożyczenie urządzenia. Czasami koszt ten może wynosić nawet 10 euro. Bardzo łatwo zauważyć, zwiedzając największe europejskie muzea, że nasi rodacy rzadko decydują się na odpłatne wypożyczenie. Tymczasem z punktu widzenia poznawczego audio guide zawsze warto wypożyczyć. Właściwie jedynym ograniczeniem dla wypożyczenia urządzenia jest czas. Aby odsłuchanie treści zapisanej na urządzeniu miało sens należy dysponować dużą ilością czasu. Dzięki technologii autorzy przekazu mogą pozwolić sobie na naprawdę obszerny zestaw informacji o każdym z obiektów czy miejsc. Właściwie nie ma ograniczeń, by zawrzeć w nich opowieść wręcz całych audycji. Jednak jeżeli zwiedzający naprawdę jest ciekawy tego co przygotował dla niego kurator wystawy, pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o przedmiocie, twórcy, autorze czy artyście to wypożyczenie urządzenia wydaje się być koniecznością. Kompendium wiedzy przekazywanej poprzez audio guide zwykle dostosowane jest językiem oraz zawartością informacji do percepcji przeciętnego turysty. Dlatego, nie trzeba mieć najmniejszej obawy, że czegoś się nie zrozumie, czy przekaz będzie za trudny.

Audio guide w polskich muzeach

W ostatnich latach można zaobserwować wyraźne zainteresowanie polskich instytucji muzealnych wprowadzeniem do powszechnego użytkowania audio giude. Na początku urządzenia te pojawiały się wyłącznie razem z wystawami czasowymi, czyli nie były własnością polskiej placówki. Aktualnie urządzenia te są na stałym wyposażeniu licznych już muzeów i cieszą się ogromnym powodzeniem. Dzięki temu zwiedzanie nabrało zupełnie nowego wymiaru.

Polecamy również systemy tour guide: https://systemtourguide.com/tour-guide/

 

1 comment
  1. To ciekawe, nie wiedziałem o tym wcześniej. Poszukam przy najbliższej wycieczce do Krakowa w ferie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać