Akumulatory NiMh – co warto o nich wiedzieć

Akumulatory NiMh – co warto o nich wiedzieć

Total
0
Shares

Popularność stosowania akumulatorów zamiast tradycyjnych baterii utrzymywana jest na wysokim poziomie od wielu lat. Wynika to z faktu, że akumulatory są wielokrotnego użytku, można je ładować wielokrotnie. W ten sposób zakup akumulatorów jest bardziej opłacalny niż wielokrotny zakup baterii. Ponadto odchodzi konieczność bardzo kłopotliwego recyklingu zużytych baterii.

Obecnie bardzo popularne są akumulatory Ni-MH, czyli niklowo-wodorkowe. Zastąpiły one w znaczącym stopniu poprzedniej generacji akumulatory Ni-Cd, czyli akumulatory niklowo-kadmowe. Do produkcji tych starszych wykorzystuje się kadm, a w nowszych akumulatorach Ni-MH używany jest stop metali, na który składa się nikiel, magnez, kobalt oraz aluminium.

Zalety akumulatorów Ni-MH

Dzięki zastosowaniu nowszego stopu, akumulatory nimh mają szereg zalet. Przede wszystkim do ich wytwarzania nie stosuje się związków kadmu, które są bardzo szkodliwą dla środowiska substancją. Oprócz tego nowe akumulatory cechują się znacznie wyższą pojemnością, która jest większa o nawet 30%. Gęstość energii jest ok. 3 razy większa, przy zachowaniu tego samego rozmiaru baterii.

Do kolejnej zalety akumulatora Ni-MH zaliczyć można brak efektu pamięci, dzięki czemu akumulator Ni-MH można ładować więcej razy i zachowuje on większą pojemność podczas długotrwałej eksploatacji.

Akumulatory Ni-MH mają również niektóre cechy ogniw Ni-Cd. Podobnie jak w przypadku akumulatorów Ni-Cd, mogą one pracować w skrajnych temperaturach, posiadają stabilne parametry prądowe, mają wysoką wydajność oraz cieszą się długą żywotnością.

Nie należy jednak zapominać o wadach akumulatorów Ni-MH. Zazwyczaj po zakupie nowych akumulatorów, należy je naładować. Trzeba również uważać na głębokie rozładowanie oraz podatność na uszkodzenia przy ewentualnym przeładowaniu.

Zastosowanie akumulatorów NiMH

Dzięki wytężonym pracom badawczym i rozwojowym, obecne stosowane ogniwa w akumulatorach Ni-MH zminimalizowały efekt samorozładowania. Dzięki temu wachlarz zastosowania nowych akumulatorów jest bardzo szeroki. Można je stosować w urządzeniach zużywających niewiele energii np.: budziki, piloty, latarki, zegary ścienne itd. Ponadto nowoczesne akumulatory Ni-MH wytrzymują nawet 1800 ładowań i dzięki czemu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie eksploatacja baterii jest duża. Sprawdzą się doskonale w przypadku bezprzewodowych lampach choinkowych, gdzie jednocześnie zasila się 100, a nawet 200 lampek. W tym przypadku akumulatory ładuje się co 3-5 dni. Akumulatory te sprawdzą się świetnie w miejscach, gdzie wymiana baterii jest częsta ze względu na większe zużycie energii. Mogą to być różnego rodzaju zdalnie starowane zabawki dla dzieci, szczoteczki elektryczne czy też bezprzewodowe elektronarzędzia. Technologia stosowana w akumulatorach Ni-MH pozwala na zachowanie 70% pojemności akumulatora po 5 latach eksploatacji. Wynik ten jest bardzo zadowalający.

Na koniec warto również wspomnieć, że akumulatory NiMH znalazły również zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Stosuje się je chociażby w samochodach hybrydowych. Dlaczego akurat NiMH, a nie akumulatory typu Li-Ion? Odpowiedź jest bardzo prosta: Akumulatory NiMH są bardzo odporne na ciągłe wielokrotne ładowanie i rozładowywanie. W samochodach hybrydowych z przebiegami przekraczającymi 300 tysięcy kilometrów akumulatory NiMH były nadal sprawne w 90%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać