Jaka jest ulga na dziecko 2022

Jaka jest ulga na dziecko 2022

Total
0
Shares

Polski system podatkowy przewiduje możliwość korzystania z wielu ulg podatkowych, dzięki którym zapłacimy niższy podatek do fiskusa lub odzyskamy jego nadpłaconą część. Jedną z popularniejszych i cieszących się dużą popularnością ulg, są ulgi na dzieci. Ulga na dziecko 2022 jest udzielana na pierwsze, drugie dziecko oraz trzecie dziecko i kolejne. Skorzystanie z ulgi prorodzinnej jest bardzo proste i daje możliwość odzyskania nawet kilku tysięcy złotych. Wysokość zwrotu na dziecko wynosi 92,67 zł za każdy rozpoczęty miesiąc życia dziecko. Przykładowo, jeżeli twoje dziecko urodziło się w sierpniu, to ulga przysługuje za 5 miesięcy: sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień. Oznacza to, że kwotę 92,67 mnożymy razy 5, co daje nam wynik nieco ponad 460 złotych. O tyle możesz zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy, które być może zostały już pobrane z twojej pensji i. Teraz będziesz mógł te pieniądze odzyskać. To, co najlepsze, opcja skorzystania z ulgi prorodzinnej przysługuje na każde dziecko, którego jesteś rodzicem lub opiekunem. Bardzo ważna informacja — ulga prorodzinna dostępna jest wyłącznie dla opiekunów prawnych dziecka, w tym również dla instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Wzór formularza do ulgi prorodzinnej

Ulga prorodzinna rozliczana jest przy okazji składania rocznego zeznania podatkowego. Odliczenie przysługuje między innymi dla rodziców zastępczych pozostających w jednym gospodarstwie domowym, a także innym opiekunom prawnym i rodzicom biologicznymi. Ulgę prorodziną można rozliczyć samodzielnie, w sposób ręczny, lub skorzystać z gotowych narzędzi, które mocno nam w tym pomogą, ograniczając ryzyko popełnienia błędu. W tym celu polecamy skorzystanie z usługi PIT online, dzięki której bezpłatnie i prawidłowo wypełnimy cały PIT za zeszły rok, uwzględniając w nim także ulgę prorodziną. W przypadku, jeśli zapłacony przez nas podatek pozwala na rozliczenie ulgi, jej wartość zostanie przesłana na nasze konto bankowe lub wysłane w formie gotówkowego przekazu pieniężnego bezpośrednio pod wskazany adres.

Na co można przeznaczyć ulgę prorodziną?

Zwrot uzyskany z tytułu ulgi prorodzinnej to tak naprawdę żywa gotówka, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Przygotowanie dzieci na pójście do szkoły, zakup wyposażenia pokoju lub remonto domu. Z otrzymanych pieniędzy, a tak naprawdę będących naszym zwrotem, nie ma potrzeby z nikim się dzielić ani nikomu ujawniać otrzymanych kwot. Bardzo ciekawie prezentuje się natomiast wysokość ulg prorodzinnych w stosunku do kolejnych dzieci.

Wysokość ulgi na jedno dziecko, drugie dziecko i trzecie dziecko

Ulga rodzinna przysługuje na każde kolejne dziecko, przy czym trzeba pamiętać, że wysokość tych ulg może być różna. Szczegółowe informacje prezentujemy poniżej.

  1. Ulga na pierwsze dziecko: 1112,04 zł na 12 miesięcy
  2. Ulga na drugie dziecko: 1112,04 zł na 12 miesięcy
  3. Ulga na trzecie dziecko: 2000,04 zł na rok
  4. Ulga na czwarte dziecko: 2700,00 na rok.

W przypadku spraw, w których przed sądem toczy się proces o władze rodzicielczą, wypłata zwrotu ulgi może nastąpić wyłącznie po ustaleniu opiekun prawnego dziecka. Do tego czasu można wnioskować o jej wypłatę, ale zostanie ona dokonana dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Z ulgi mogą korzystać też osoby, mające dochód obojga rodziców, który w zupełności wystarcza na pokrycie kosztów wychowania dziecka. Organem odpowiedzialnym za weryfikację wniosków są oddziały ZUS, obsługujące ubezpieczenie społeczne.

Ulgi i odliczenia rodzinne a kryterium dochodu

Bardzo ważna wiadomość dla wszystkich, którzy chcą z ulgi prorodzinnej skorzystać, jest taka, że w jej przypadku nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe, w tym także dochód dziecka. Oczywiście tylko osobom pracującym i osiągającym dochód z tytułu umowy o pracę lub prowadzenia firmy przysługuje ulga. Osoby nieosiągające dochodów, po prostu nie miałyby z czego tej ulgi rozliczyć. Składając e-pity, można w wyraźny sposób przyspieszyć otrzymanie zwrotu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać