Polski Ład - jak się rozliczać, jaka jest kwota wolna od podatku, gdzie szukać informacji?

Polski Ład – jak się rozliczać, jaka jest kwota wolna od podatku, gdzie szukać informacji?

Total
0
Shares

W 2022 roku w Polsce wszedł w życie Polski Ład – czyli teoretycznie coś, co powinno usprawnić rozliczanie podatków. Niestety, wiele osób, pomimo tego, że Polski Ład działa już od kilku miesięcy, nie jest w stanie go zrozumieć i zdecydowanie nie pomaga fakt, że przez ten czas ministerstwo finansów zdążyło wprowadzić także zmiany do Polskiego Ładu. O co więc chodzi w Polskim Ładzie? Czy w życie weszła podwyżka kwoty wolnej od podatku? 

Czym jest Polski Ład – jak rozliczać się z polskiego ładu?

Polski Ład to miała być podatkowa rewolucja, niższe podatki dla osób o mniejszych dochodach i takie rozwiązania podatkowe, które jednocześnie nie nadwyrężyłyby budżetu państwa. Jednak minister finansów już zdążył zaproponować zmianę w Polskim Ładzie, która wchodzi w życie pierwszego lipca. Jak więc rozliczać podatki gdy w ciągu jednego roku już dwukrotnie zmienił się system? W jaki sposób sprawić, aby w następnym roku nie mieć problemów podatkowych? Warto skorzystać ze specjalnych programów.

Kalkulatory – czy pomogą w rozliczaniu się w ramach polskiego ładu?

Czy obecne w internecie programy do rozliczania podatku będą w stanie pomóc ci rozliczyć się w ramach Polskiego Ładu? Czy nadal będziesz w stanie wypełnić PIT online i w ten sam sposób wysłać go do Urzędu Skarbowego? Jak najbardziej będziesz w stanie tego dokonać, musisz jednak wybrać odpowiednie, sprawdzone narzędzie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że faktycznie dobrze rozliczysz się z Urzędem Skarbowym i nie będziesz musiał później wyrażać czynny żal.

Kwota wolna od podatku – ile wynosi?

Warto także pamiętać, że od tego roku została zmieniona kwota wolna od podatku. Teraz jest ona znacznie większa niż była. Wynosi ona bowiem aż 30 tysięcy złotych. Oznacza to więc, że jeżeli zarobiłeś równą bądź mniejszą ilość pieniędzy, to podatek pobrany przez cały rok zostanie ci zwrócony wraz z wyrównaniem. Jeżeli złożysz swoją deklarację podatkową przez internet i zaznaczysz, że nadpłata ma pójść bezpośrednio na konto bankowe, to pieniądze powinny pojawić się na twoim koncie po maksymalnie 45 dniach.

Czy można rozliczyć się z PITu na zasadach ogólnych w internecie?

Jeżeli nie lubisz jeździć do Urzędu Skarbowego i tam tracić swojego czasu w kolejkach, to zdecydowanie lepszą opcją dla ciebie będzie rozliczanie się właśnie przez internet. W ten sposób będziesz mógł poświęcić swoim dokumentom tyle czasu, ile będzie ci potrzebne – dzięki czemu zmniejszy się prawdopodobieństwo tego, że popełnisz jakieś błędy, których później możesz żałować. Całość też będzie bardzo prosta do wykonania, ponieważ programy potrzebne do wypełniania wniosków są całkowicie intuicyjne.

Gdzie znaleźć więcej informacji o ustawach podatkowych czy podatku dochodowym?

Internet jest również dobrym miejscem na to, aby zdobyć więcej informacji na temat podatków i aktualnych zmian w systemie podatkowym. To właśnie tam znajdziesz informacje o tym, co aktualnie będzie cię interesować niezależnie od tego, czy to będzie kwota wolna od podatku, nowe zmiany w Polskim Ładzie czy też instrukcja w jaki sposób wypełnić i wysłać PIT online. Warto więc regularnie odwiedzać portale zajmujące się tematyką podatków i tematów im pokrewnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać