Zakup lokalu użytkowego od dewelopera ‒ jakie zyski z inwestycji?

Zakup lokalu użytkowego od dewelopera ‒ jakie zyski z inwestycji?

Total
0
Shares

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z pewniejszych form lokowania kapitału. Choć popularnością inwestorów cieszą się zwłaszcza mieszkania, to coraz chętniej decydują się oni również na zakup lokali użytkowych od dewelopera. Wysoka stopa zwrotu, mniejszy zakres nakładów i swoboda dopasowania metrażu do możliwości finansowych sprawiają, że zainteresowanych takimi inwestycjami z pewnością będzie przybywać. Jakich zysków z inwestycji w lokal użytkowy można się spodziewać? Czym kierować się przy jego wyborze? O tym w artykule!

Na co zwrócić uwagę kupując lokal użytkowy od dewelopera?

W realizowanych przez deweloperów budynkach znajdują się nie tylko lokale mieszkalne, ale i użytkowe. Zwykle usytuowane są one na parterach, nad którymi znajdują się kondygnacje przeznaczone pod zamieszkanie. W tego typu lokalach swoją działalność prowadzą restauracje i kawiarnie, gabinety medyczne, kancelarie notarialne, biura rachunkowe, szkoły językowe i nie tylko. To także popularna siedziba sieciowych marek spożywczych jak choćby Żabki czy Biedronki, jak również drogeryjnych, typu Rossmann i Hebe. Metraż lokali użytkowych od dewelopera waha się od kilkudziesięciu do nawet tysiąca metrów kwadratowych, co daje ogromne możliwości inwestycyjne.

Kupno nieruchomości to ważna decyzja, wymagająca nie lada nakładów finansowych. Przed jej podjęciem szczególną uwagę należy zwrócić na lokalizację lokalu użytkowego od dewelopera. To ona może przesądzić o przyszłych zyskach. Niewielkie lokale, przeznaczone na małe sklepiki osiedlowe, mogą występować praktycznie wszędzie. Aby jednak inwestycja w lokal użytkowy – średni lub duży była ekonomicznie uzasadniona, musi on spełniać szereg warunków.

Szczególnie atrakcyjną alternatywą dla nisko oprocentowanych lokat może być inwestycja w lokale użytkowe nowo powstających osiedli w centrach dużych miast. Położenie przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych w połączeniu z gęstą miejską zabudową i skupiskiem innych punktów handlowych to gwarancja stałego przepływu ludzi. Niezwykle istotny jest też swobodny dostęp do miejsc parkingowych, zarówno dla pracowników i klientów lokalu. W końcu warto sprawdzić też potencjalną konkurencję branży, dla jakiej miałby zostać wynajęty lokal. Im ona mniejsza, tym większe szanse na długoterminowy wynajem i bezproblemowe wywiązywanie się ze zobowiązań.

Od czego zależą możliwe zyski z inwestycyjnego zakupu powierzchni użytkowej?

Kluczowym atrybutem wpływającym na rentowność inwestycji w lokal użytkowy, bez względu na jego przeznaczenie, jest lokalizacja, atrakcyjność budynku i natężenie ruchu. To one finalnie wpłyną na opłacalność danego zakupu. Nie bez powodu więc, osoby zainteresowanie inwestowaniem w lokale użytkowe od dewelopera, chętnie decydują się na nowoczesne nieruchomości na powstających osiedlach.

Dogodne usytuowanie lokalu i jego wysoki standard zwiększają prawdopodobieństwo sporego zainteresowania wynajmem. Najlepsze lokale użytkowe w najbardziej pożądanych lokalizacjach często sprzedawane są na długo przed rozpoczęciem budowy. Świetne umiejscowienie to wbrew pozorom nie tylko samo centrum miasta, ale również nowe, duże osiedla z zapotrzebowaniem na rozmaite usługi. Najpopularniejsze są bez wątpienia niewielkie lokale, które z uwagi na niskie czynsze, cieszą się zainteresowaniem sporej grupy najemców.

Lokal użytkowy od dewelopera czy mieszkanie na wynajem ‒ co gwarantuje wyższy zwrot z inwestycji?

W wyniku dwóch ostatnich obniżek stóp procentowych inwestycja w nieruchomości stała się jeszcze bardziej konkurencyjna wobec innych instrumentów, takich jak lokata bankowa czy obligacje skarbowe. Rentowność lokali mieszkalnych szacowana jest na około 3-5%. Jak na tym tle wypadają lokale użytkowe? Znacznie lepiej – zyski z ich wynajmu w największych krajowych aglomeracjach sięgają 4-8%, a przypadku najlepiej zlokalizowanych lokali nawet 10%. Inwestycja w lokal użytkowy może być zatem nawet dwukrotnie bardziej opłacalna, a okres zwrotu krótszy, w porównaniu z zakupem mieszkania pod wynajem.

To jednak nie koniec zalet. Warto pamiętać, że wynajem mieszkań ma często charakter krótkoterminowy – na rok czy dwa. Z każdą zmianą lokatorów wiąże się też konieczność odświeżenia pomieszczeń, dokonania niezbędnych napraw czy wymiany zużytego sprzętu. W sytuacji większych problemów ze znalezieniem nowego najemcy możemy zapomnieć o zakładanej stopie zwrotu z inwestycji. Tymczasem najemcami lokali komercyjnych są firmy, które chętnie wynajmują przestrzenie usługowe na dłuższy okres – 5 czy 10 lat. Umowa podpisana z przedsiębiorstwem zapewnia bezpieczeństwo w razie ewentualnych zaległości w płatnościach.

Nie bez znaczenia jest też zagospodarowanie przestrzeni, które w przypadku lokali użytkowych, spada zwykle na ajenta. Dotyczy to zwłaszcza firm przynależących do większych sieci handlowych. To z kolei oznacza znaczne oszczędności w porównaniu z inwestowaniem w mieszkanie, gdzie już na wstępie inwestor musi ponieść koszty urządzenia lokalu. Więcej informacji na ten temat na stronie: https://social.estate/mieszkanie-czy-lokal-komercyjny/.

Na co uważać kupując lokal użytkowy od dewelopera?

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się lokale użytkowe od deweloperów. Lokowanie w nich kapitału daje podwójny zysk. Z jednej strony bieżący, z tytułu wynajmu, z drugiej długoterminowy – za sprawą rosnącej wartości nieruchomości – w formie zabezpieczenia przed inflacją. Mimo oczywistych zalet zakup rentownego lokalu użytkowego jest zadaniem trudniejszym od zakupu mieszkania na wynajem. Problematyczna jest już ograniczona liczba dostępnych ofert – ilość lokali użytkowych od deweloperów jest wielokrotnie niższa od ilości powstających mieszkań. Sporym wyzwaniem jest też oszacowanie atrakcyjności lokalizacji lokalu pod względem natężenia ruchu w dłuższej perspektywie.

Najważniejsza jest jednak cena zakupu lokalu użytkowego, przewyższająca cenę mieszkania na wynajem. W topowych lokalizacjach, gdzie inwestorzy mogą liczyć na największe zyski, za lokal przyjdzie im zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych za m2. Z uwagi na wysokie koszty, coraz powszechniejsze staje się inwestowanie społecznościowe, czyli tzw. crowdfunding nieruchomości. To świetne rozwiązanie dla inwestorów z niskim wkładem własnym, pozwalające im czerpać regularne zyski z wynajmu lokalu użytkowego. Lokal wyszukany za pomocą platformy crowdfundingowej będzie nieporównywalnie korzystniejszym wyborem niż nawet najbardziej atrakcyjne mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post