Czy leasing drukarek jest bardziej opłacalny od dzierżawy lub zakupu?

Czy leasing drukarek jest bardziej opłacalny od dzierżawy lub zakupu?

Total
0
Shares

We współczesnych działalnościach gospodarczych, urządzenia w postaci drukarek są elementem niezbędnym, jeżeli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie całej firmy. Umożliwiają one druk takich dokumentów jak umowy z pracownikami bądź klientami, jak również notatek na spotkania biznesowe i prezentacje. W związku z tym należy odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie – czy leasing drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych jest korzystniejszy niż ich dzierżawa bądź zakup?

Charakterystyka pojęcia leasingu

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, za leasing uważa się jeden z umownych stosunków cywilnoprawnych, polegający na przekazaniu jednej ze stron prawa do korzystania za uzgodnionej rzeczy przez pewien okres, w zamian za ustalone w warunkach ratalne opłaty.

Podmiotami występującymi w tym rodzaju umowy są:

  • finansujący (in. leasingodawca)
  • korzystający (in. leasingobiorca)
  • zbywający

Stosunek cywilnoprawny, określany jako leasing, regulowany jest przez ustawę z 1964 roku Kodeksu cywilnego. Stanowi on jeden ze sposobów na uniknięcie wysokich wydatków powiązanych z samodzielnym zakupem sprzętów takich jak drukarka na własność. Z tego względu rozwiązanie to zalecane jest w szczególności nowym działalnościom gospodarczym, które dopiero ugruntowują swoją pozycję na rynku. Ponad to z leasingu chętnie korzystają także te osoby, które posiadane środki wolą przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycje.

Dzierżawa i zakup

Dzierżawą określa się jeden z typów umów prawa cywilnego, którą szczegółowo reguluje art. 693-709 Kodeksu cywilnego. Jej istotą jest udostępnienie osobie trzeciej określonego brawa bądź rzeczy do pobierania pożytków, w zamian za regularnie płacony czynsz. W opozycji do przedstawionego wyżej leasingu, finansującym nie musi być jedynie przedsiębiorca, ale również osoba fizyczna. Ponad to umowę dzierżawy zawrzeć można w dowolnej formie (do okresu 1 roku, powyżej wyłącznie na piśmie) i na czas nieokreślony.

Zakup drukarki powoduje nabycie do niej wszelkich praw i możliwości czerpania z niej korzyści, co wiąże się zawsze ze znacznie zwiększonym kosztem.

Leasing a dzierżawa bądź zakup

W przypadku konieczności wyposażenie działalności gospodarczej w drukarkę, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy leasingu czy dokonanie zakupu urządzenia.

Pierwsze z powyższych rozwiązań jest zdecydowanie korzystniejsze dla nowych firm z mniejszymi zasobami finansowymi, jak również tym planującym dokonać znacznych inwestycji. Leasing drukarek, jak również innych urządzeń biurowych, jest również znacznie lepszy ze względu na możliwość obniżenia płaconych podatków, ze względu na to, iż traktowany jest jako koszt uzyskania przychodu. Umożliwia on również korzystanie z drukarki bez zagrożenia dla płynności finansowej firmy, ze względu na stałe miesięczne raty.

Niezaprzeczalną zaletą dzierżawy drukarki jest minimum formalności do wypełnienia, jak również pełna obsługa serwisowa i dostawy najwyższej jakości materiałów eksploatacyjnych. Urządzenia biurowe można leasingować oraz dzierżawić w  https://dmd-biuro.pl/. W przypadku, w którym firmie zależy na dbaniu o urządzenie przez podmiot zewnętrzny oraz niższy koszt czynszu niż miesięcznych rat leasingowych, lepszym rozwiązaniem jest wynajem danego sprzętu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać