Zobacz, jak poprawić produktywność firmy dzięki logistyce magazynowej!

Zobacz, jak poprawić produktywność firmy dzięki logistyce magazynowej!

Total
0
Shares

Magazyn w głównej mierze stanowi jeden z najważniejszych elementów łańcucha dostaw. Aktualnie są to zazwyczaj ogromne, nowoczesne i odpowiednio wyposażone budynki. Po pierwsze, pełnią one rolę miejsca, w którym można bezpiecznie przechowywać wszelkiego rodzaju towary. Natomiast po drugie, pozwalają na usystematyzowanie ich przepływu. Jednak, aby tak się stało i magazyn mógł spełnić te funkcje, gwarantując realizację podstawowej działalności, powinny zostać spełnione pewne kryteria. I właśnie z uwagi na ten fakt, tak ważne jest zarządzanie logistyką magazynową. Obejmuje ona rozmaite czynności od planowania i zarządzania towarami, po ich obsługę. Dzięki temu, możliwa jest regularna kontrola i monitoring, a także nieprzerwane dopasowywanie różnego rodzaju rozwiązań, aby działania były jak najbardziej optymalne. Pierwszorzędnym celem podejmowania tych działań jest efektywne funkcjonowanie magazynu. Jednocześnie to, co również należy uwzględnić, oprócz składowania i przepływu towarów, to lokalizacja urządzeń, obieg informacji czy pracownicy, których jest to miejsce wykonywanych obowiązków. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę, aby poprawić produktywność firmy i umiejętnie wykorzystać zarządzanie logistyką magazynową.

Stworzenie projektu logistycznego magazynu

Pierwszorzędną rzeczą, tak jak w przypadku większości jakichkolwiek działalności, jest zaplanowanie każdego, niezbędnego szczegółu. Przy projektowaniu układu magazynu, pod uwagę należy wziąć szeroki wachlarz czynników. Dokładne ich przemyślenie przełoży się na ogólną pracę w magazynie. Z uwagi na to, dogłębna analiza potrzeb i celów przedsiębiorstwa to pierwszy krok, aby zarządzanie logistyką magazynową było efektywne. Pozwoli to, na jak najlepsze dostosowanie całego obiektu do specyfiki działalności. Warto wziąć więc pod uwagę m.in. kwestie takie jak:

  • przypuszczalna ilość oraz rodzaj przechowywanych towarów
  • prawdopodobna liczba przyjęć i wydań
  • konieczna powierzchnia obszaru składowania
  • czynności wykonywane przez pracowników
  • ogólny model organizacyjny

Co więcej, powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze jeden równie istotny aspekt, a mianowicie zdarzenia, które mogą zaistnieć w przyszłości.

Obsługa towarów

Zarządzanie logistyką magazynową obejmuje również obsługę towarów, czyli ich składowanie oraz transport. Na proces ten bezpośrednio wpływają m.in. posiadane urządzenia przeładunkowe, system magazynowania czy też metody manipulacji ładunkami, z których korzystamy. Na pierwszy, z wyżej wymienionych aspektów, składa się liczba, a także tryb pracy, co w konsekwencji bezpośrednio wpływa na przepustowość magazynu. Ponadto, ich specyfika będzie oddziaływać na cały układ obszaru magazynowego. Wyróżniamy dwie grupy urządzeń: manualne oraz automatyczne. Jeżeli chodzi o drugi aspekt, czyli system magazynowania, pod uwagę musimy wziąć liczebność i rodzaj regałów. Z tego powodu, warto dość skrupulatnie rozważyć ostateczny wybór. Niezbędnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę są charakterystyka towarów, przewidywana pojemność magazynowania, ale również i posiadany budżet.

Kompletowanie zamówień

Na zarządzanie logistyką magazynowania składa się wiele zagadnień. Natomiast ostatnim, który zostanie tutaj poruszony i o którym nie sposób nie wspomnieć, jest kompletowanie zamówień. Sposób, w jaki zostanie przeprowadzony cały proces będzie w konsekwencji oddziaływał na przebieg kolejnych, następujących po sobie czynności dotyczących pakowania czy wydawania towaru. Jest on wielowymiarowy, ale równocześnie niezwykle ważny z punktu widzenia odpowiedniego funkcjonowania ogółu przedsiębiorstwa. Kompletowanie zamówień może odbywać się na zasadzie „człowiek do towaru”, który polega na samodzielnym udaniu się pracownika do miejsca ich składowania, lub też „towar do człowieka”, w którym to automatycznie dostarczane są mu konkretne artykuły.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post