Zakup gotowej spółki – jak wygląda proces?

Zakup gotowej spółki – jak wygląda proces?

Total
0
Shares

Proces kupowania gotowej spółki nie musi być trudny. Jednak jest ona znaczenie szybszy niż zakładanie własnej spółki – oszczędność czasu oraz minimum formalności sprawia, że wiele osób decyduje się na taki krok. Jak zatem zakupić gotową spółkę?

Jakie są rodzaje spółek?

Przed zakupem w pełni zarejestrowanej spółki należy zapoznać się z jej różnymi rodzajami. W Polsce wyróżniamy cztery główne rodzaje spółek.  Są to:

  • spółki handlowe,
  • spółki cywilne,
  • spółki osobowe, podzielone na: spółkę jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną,
  • spółki kapitałowe, w tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjna.

Posiadanie spółki ma wiele zalet, a jedną z nich jest obniżenie CIT do 9%. Według raportu Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2019 roku zarejestrowano ponad 47 tys. firm, w tym wiele z nich zostało przekształconych w spółki.

Czemu warto kupić gotową spółkę?

Po dokonaniu transakcji można od razu rozpocząć działalność gospodarczą. Spółki gotowe do kupienia są w pełni zarejestrowanymi podmiotami, co znacznie przyspiesza cały proces założenia działalności gospodarczej. Nowe spółki nie mają żadnej historii, dlatego również na ich koncie nie ma zobowiązań finansowych. Ograniczenie formalności jest także wielkim plusem, ponieważ samodzielne zakładanie spółki jest dość czasochłonne i nie możemy od razu rozpocząć działalności gospodarczej.

Zakup spółki i co dalej?

Po założeniu spółki należy sprawdzić, czy jesteśmy podatnikami VAT – jest to podatek pośredni, który uiszcza się po nabyciu towaru lub usługi. Co najważniejsze to podatek obligatoryjny, który należy opłacać w przypadku niektórych biznesów. Powinni go płacić m.in.

  • prawnicy;
  • jubilerzy;
  • osoby, dokonujące dostaw srebra, złota itd.;
  • wszyscy przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym wyniosła więcej niż 200 tys. Zł;
  • prowadzący biznes w zakresie usług doradczych.

Jeśli wyżej wymienione punkty dotyczą naszej branży, należy zgłosić fakt wpłacenia podatku VAT poprzez specjalny formularz VAT-R, który trzeba dostarczyć do Urzędu Skarbowego, właściwego dla danej spółka. Formularz należy zgłosić odpowiednio wcześnie, a najlepiej przed dniem, kiedy utracisz prawo do zwolnienia – po przekroczeniu limitu 200 tys. złotych wartości sprzedaży netto w ciągu roku podatkowego.

Przy gotowej spółce nie należy martwić się o zmiany w KRS, ponieważ w chwili jej zakupienia są one w pełni ukształtowanymi podmiotami prawnymi i mają kapitał zakładowy w wysokości do 5 tys. Złotych, a także posiadają już numery KRS, NIP oraz REGON.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.tgc.eu/specjalizacje/gotowe-spolki/obsluga-prawna-firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post