Payroll outsourcing – czy warto z niego korzystać?

Payroll outsourcing – czy warto z niego korzystać?

Total
0
Shares

Prowadzenie spraw pracowniczych może być dla przedsiębiorstwa trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy to wielkich korporacji. Pracownicy przestają być traktowani jako jedna całość. Coraz częściej zwraca się uwagę na każdą osobę, jej zaangażowanie i inicjatywy. Aby uelastycznić zarządzanie zasobami ludzkimi, warto zastosować outsourcing HR.

Czym jest payroll outsourcing?

Coraz popularniejszym zjawiskiem wśród przedsiębiorców staje się usługa payrollingu. Znana jest również pod postacią outsourcingu kadrowo-płacowego. Cały proces polega na wydzieleniu z działalności gospodarczej i przekazaniu zewnętrznej firmie obsługi kadr i płac. Staje się to niezwykle opłacalne również w przypadku przedsiębiorstw, które zatrudniają mniej niż pięćdziesiąt osób. Celem payroll services jest odciążenie klienta w sposób częściowy lub całkowity, od trudnych zadań związanych z administracją płacami i kadrami. Działania, jakie podejmie firma zewnętrzna są uzależnione od potrzeb lub wymogów danego klienta i ustalane wcześniej z zarządcą przedsiębiorstwa.

Co należy do zadań payroll outsourcingu?

Przeważnie działania w ramach payrollingu obejmują stworzenie listy płac, naliczanie wynagrodzeń, budowanie baz danych płacowych, a także przygotowywanie miesięcznych raportów statystycznych. Obszar trzech aplikacji payroll services w ujęciu modelowym to: wspieranie kadr i płac, rozliczanie listy płac oraz całość procesów administracji personelem i naliczania płac.

W ramach tych działań firma zewnętrzna obsługuje system oraz wspiera wszystkich użytkowników aplikacji HR. Pomaga w sprawach prawnych, wynikających ze zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwem, a także bierze udział w negocjacjach. Ponadto firmie zewnętrznej powierza się odpowiedzialność za administrację płac pracowników. Mimo tego, że jest to dość nowa dziedzina w Polsce, cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem, a jako narzędzie zarządzania zasobami ludzkimi posiada wiele zalet i korzyści dla przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post
Co to jest talent acquisition?

Co to jest talent acquisition?

W języku angielskim słowo acquisition oznacza nabycie. W dosłownym tłumaczeniu talent acquisition, to nabywanie talentów. W tym przypadku jednak “Mam talent” przenosi się w profesjonalne biura firm i korporacji, a cały proces…
Zobacz post