Ubezpieczenie OC – kilka najważniejszych zasad

Ubezpieczenie OC – kilka najważniejszych zasad

Total
0
Shares

Przed wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, warto zapoznać się z kilkoma najistotniejszymi zasadami dotyczącymi OC.

  • Umowę na ubezpieczenie OC zawiera się zwykle na 12 miesięcy. Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia tymczasowego na 30 dni – np. w przypadku pojazdów zarejestrowanych na określony czas albo za granicą, które są przewożone do Polski.
  • Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu.
  • Jeżeli kupujesz używany samochód, możesz skorzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, który przekazał Ci polisę. Możesz także wypowiedzieć obecną umową i wybrać ofertę innego ubezpieczyciela.
  • Kiedy polisa wygasa, należy niezwłocznie zadbać o jej przedłużenie albo skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela – nawet 1 dzień bez OC może narazić Cię na wysoką karę finansową.
  • Ubezpieczony powinien być nawet samochód nieużywany – to, czy posiada on polisę, mogą sprawdzić nie tylko policjanci podczas zatrzymania, ale również pracownicy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w trakcie rutynowej kontroli systemu.
  • Nie ma możliwości wykupienia OC z datą wsteczną.

Co może wpływać na wysokość składki ubezpieczenia?

Ubezpieczyciele w celu jej ustalenia biorą pod uwagę bardzo wiele czynników – związanych zarówno z pojazdem, jak też samym kierowcą. Co więcej, mogą dokonywać rekalkulacji składki, czyli ponownego ustalenia jej wysokości – ma to miejsce zwykle wtedy, gdy okazuje się, że samochodem kieruje młoda albo niedoświadczona osoba.

Jakie czynniki mogą wpływać na wysokość ubezpieczenia OC?

  • wiek– zwykle najwyższe składki płacą młodzi kierowcy (18-25 lat), którzy nie posiadają dużego doświadczenia za kółkiem i są uznawani przez ubezpieczycieli za tych, którzy częściej powodują kolizje oraz wypadki drogowe;
  • historia ubezpieczenia – jeżeli kierowca jeździ od wielu lat bezszkodowo, może liczyć na niższą składkę od tego, który w ciągu ostatnich lat spowodował kilka kolizji lub wypadków drogowych;
  • parametry samochodu, zwłaszcza pojemność silnika – im jest ona większa, tym wzrasta wysokość składki;
  • marka samochodu – istnieje spore prawdopodobieństwo, że właścicielowi nowego modelu BMW ubezpieczyciel naliczy wyższą składkę niż osobie, która porusza się wiekowym Oplem.

AC, Assistance i nie tylko

Bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie wysokości składki jest wykupienie pakietów ubezpieczeniowych, w skład których wchodzą, poza OC, również autocasco (AC), Assistance czy NNW. Są to rozszerzenia, dzięki którym nie tylko zapłacisz mniej za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, ale również zyskasz dodatkową ochronę:

  • autocasco, czyli ubezpieczenie AC zabezpieczy Cię przed skutkami zdarzeń losowych i nieumyślnych, takich jak kradzież, stłuczka, zadrapanie karoserii na parkingu czy uszkodzenie samochodu w wyniku działania negatywnych czynników atmosferycznych;
  • Assistance pozwoli Ci zyskać natychmiastowe wsparcie ubezpieczyciela w różnych nieprzewidzianych sytuacjach – np. gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa, zabraknie Ci paliwa albo będziesz uczestnikiem stłuczki i konieczne okaże się skorzystanie z pomocy drogowej;

Warto dodać, że większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje także NNW, dodatkowe ubezpieczenie szyb czy opon – również ono może okazać się niezwykle pomocne, a do tego zmniejszy wysokość składki OC. Sprawdź ofertę na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Czego nie robić w samochodzie?

Czego nie robić w samochodzie?

Rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu jest traktowana jako tabu. Rozgłos wokół tej działalności był ogromny, a mimo to widzimy ludzi szczęśliwie rozmawiających podczas jazdy jedną, a nawet drugą…
Zobacz post