Kompletny strój motocyklowy – ile trzeba za niego zapłacić?

Kompletny strój motocyklowy – ile trzeba za niego zapłacić?

Total
0
Shares

Masz nowy motocykl? Serdecznie gratulujemy zakupu! Teraz czas na skompletowanie odpowiedniej odzieży. Dzięki temu zwiększysz komfort jazdy, a przede wszystkim pozytywnie wpłyniesz na bezpieczeństwo podróży jednośladem. W tekście wskażemy Ci na najważniejsze elementy ubioru dla motocyklisty, omówimy zadania, które spełniają i przedstawimy orientacyjny koszt zakupów, na który musisz się przygotować.

Dlaczego kompletne wyposażenie motocyklisty jest tak ważne? Wysokiej jakości kask czy wygodna kurtka poprawiają komfort i bezpieczeństwo kierowcy jednośladu. Sprawdzają się w niebezpiecznej sytuacji, ale też zwiększają wygodę, odpowiadają za prawidłowy przepływ powietrza i pozwalają poruszać się w różnych warunkach pogodowych.

Jakie elementy składają się na strój motocyklowy i jaką pełnią rolę?

Na pełen asortyment motocyklisty składa się kilka elementów. Które z nich są najistotniejsze?

  • Kask motocyklowy – zdecydowanie najważniejsza część stroju motocyklisty. Chroni głowę przed urazami mechanicznymi. Tu nie ma kompromisów. Wyłącznie najlepsze, sprawdzone i certyfikowane kaski (jak kask Airoh) mogą uratować zdrowie i życie w newralgicznym momencie. Kask występuje w kilku rodzajach. Dla początkujących motocyklistów polecamy integralną wersję, skutecznie chroniącą część czołową i szczękową.
  • Kombinezon – kompletny strój składający się z kurtki i spodni. To rozwiązanie szczególnie cenione przez fanów motocykli sportowych. Zapewnia wysoki poziom ochrony skóry i trwałość na wiele lat.
  • Kurtka dla motocyklisty – to wszechstronne rozwiązanie, z którego korzystają posiadacze cruiserów, motocykli turystycznych czy też innych jednośladów. Podobnie jak kombinezon, kurtka wyposażona jest w specjalne protektory do ochrony skóry, kości i stawów. Może występować w lekkim, ale wygodnym i przewiewnym wariancie tekstylnym oraz jako ciężka, wytrzymała i bardzo bezpieczna skóra. Przykładem takiej odzieży jest kurtka Rebelhorn.
  • Spodnie motocyklowe – również posiadają protektory do ochrony kończyn. Możesz znaleźć egzemplarze wykonane ze skóry, materiałów tekstylnych (w tym wodoodpornych) czy jeansu. Wszystko zależy od Twoich upodobań i przeznaczenia.
  • Rękawice – istotny element wyposażenia kierowców jednośladów. Chronią dłonie przed przewianiem, a niewielkie ochraniacze zabezpieczają przed skutkami ewentualnego upadku. Na lato warto wybrać lżejsze modele, a w chłodne dni poruszać się w grubszych, skórzanych rękawicach.
  • Buty motocyklowe – dzięki nim noga w trakcie jazdy jest usztywniona, pracuje zgodnie z Twoją wolą, nie jest narażona na poparzenia od gorących części motocykla, a przy okazji jest świetnie chroniona przed urazami mechanicznymi. Do jazdy w mieście najlepiej zakupić niskie, przewiewne i wygodne obuwie, natomiast dalsze podróże wymagają zastosowania dłuższych wariantów obuwia.
  • Bielizna termoaktywna – w chłodne dni tego typu akcesoria pozwalają zachować pełen komfort termiczny. Świetnie zabezpieczają przed zimnym wiatrem.
  • Dodatki – tutaj warto wspomnieć m.in. o kominiarce, która chroni głowę przed utratą ciepła, a przy tym pochłania wilgoć. Ponadto kominiarka motocyklowa ułatwia założenie kasku i zapobiega zniszczeniu jego wnętrza.

Jak widzisz, zestaw ubrań motocyklowych składa się z wielu elementów. Co warto wiedzieć o ich cenie? Jaki jest koszt poszczególnych części?

Ile kosztują poszczególne elementy odzieży motocyklowej?

Zacznijmy od kasku – ile trzeba zapłacić za wysokiej jakości kask, który zabezpieczy głowę w newralgicznym momencie? Wszystko zależy od przeznaczenia, typu i dodatkowych funkcji tego elementu. Dobry kask integralny, który nadaje się do jazdy po mieście i okazjonalnych wypadów poza teren zabudowany, to wydatek 500-600 złotych w górę. W takiej kwocie mamy prosty egzemplarz z certyfikatem ECE, który wykonany jest z termoplastu (ABS lub poliwęglanu). Za dodatkowe funkcje, takie jak blenda przeciwsłoneczna, wypinana wyściółka czy deflektor trzeba zapłacić więcej. Przykładem bardzo dobrego kasku w rozsądnej cenie jest Airoh VALOR.

Oczywiście, im bezpieczniejszy jest dany model, tym wyższą cenę trzeba za niego uiścić. Koszt najlepszych kasków integralnych to ponad 2000 złotych. Tańsze są zwykle kaski otwarte, jednak nie polecamy ich początkującym motocyklistom (za 800-1000 złotych można kupić bardzo dobry egzemplarz). Podobnie jest z wariantem szczękowym, który nie daje takiej ochrony jak ten z zintegrowaną częścią szczękową. Poza tym tu przeszkodą będzie cena. Za naprawdę skuteczny produkt zapłacisz ponad 1500 złotych.

Przejdźmy teraz do kombinezonów, kurtek i spodni. W tym przypadku wiele zależy od materiału, z jakiego wykonano dany produkt. Zdecydowanie tańsza jest odzież tekstylna. Np. wysokiej jakości kurtka tekstylna Rebelhorn Scandal kosztuje poniżej 500 złotych. Wszystko wynika z trwałości elementów. Chociaż ubrania wykonane z tego materiału są lżejsze, bardziej komfortowe i wygodniejsze, to jednak nie zapewniają takiej ochrony jak skóra. Zakup skórzanych kurtek, spodni czy kombinezonów to konieczność wydania ponad 1000 złotych.

Na buty motocyklowe warto przeznaczyć budżet między 300 i 1000 złotych. Warianty tańsze są niższe, mniej chronią nogę i nadają się raczej do miejskich i podmiejskich wojaży. Jazda sportowa czy turystyczna wymaga wyższych modeli, które są jednocześnie droższe. Cena rękawic waha się od ok. 100 złotych (za najprostsze produkty) do ok. 800 złotych (za turystyczne wersje z tkaniny Gore-Tex, które chłodzą skórę na dłoniach i zwiększają wygodę jazdy).

Co z pozostałymi elementami? W cenie 400-500 złotych kupisz komplet termiczny składający się z bluzy, spodni i kominiarki. W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek jazdy w chłodniejsze dni.

Ile kosztuje kompletny strój motocyklowy?

Jak dużo musisz zapłacić za pełen strój dla motocyklisty, który zapewni Ci bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy? Budżetowa wersja takiego zestawu to ok. 2500 złotych. Za 4000 złotych powinieneś dobrać już produkty z wyższej półki, przeznaczone do dalszych wojaży na motocyklu. Z kolei w cenie 6000-8000 złotych skompletujesz odzież bardzo wysokiej klasy, najczęściej ze skóry, która przez wiele lat będzie towarzyszyć Ci w wyprawach jednośladem.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że zakup stroju motocyklowego jest bardzo drogi. Nie kosztuje on jednak tyle, co dobry motocykl, a istotnie wpływa na Twoje bezpieczeństwo. Na tym nie warto oszczędzać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Czego nie robić w samochodzie?

Czego nie robić w samochodzie?

Rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu jest traktowana jako tabu. Rozgłos wokół tej działalności był ogromny, a mimo to widzimy ludzi szczęśliwie rozmawiających podczas jazdy jedną, a nawet drugą…
Zobacz post