Oprogramowanie księgowe – 6 przydatnych funkcji

Oprogramowanie księgowe – 6 przydatnych funkcji

Total
0
Shares

Dobre oprogramowanie księgowe jest niezbędne dla każdej firmy samodzielnie prowadzącej swoją księgowość, nie wspominając już o biurach rachunkowych, które korzystają z bardzo zaawansowanych rozwiązań. Jakie funkcje programów księgowych są najbardziej przydatne?

Każda firma musi pracować legalnie, a to znaczy rejestrować i informować Urząd Skarbowy o zawartych transakcjach. Księgowość można prowadzić samodzielnie, zatrudnić księgową lub powierzyć ten obowiązek wyspecjalizowanej jednostce, jaką jest biuro rachunkowe. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, rzetelne i bezbłędne prowadzenie spraw księgowych przedsiębiorstwa wymaga odpowiednich narzędzi.

1. Ochrona danych

Wykorzystując oprogramowanie klasy ERP, dane finansowe są umieszczone w bezpiecznej bazie danych na serwerze lokalnym lub w chmurze. Wiąże się to z dużą wygodą i ograniczeniem liczby ciężkich segregatorów. Jednak część firm obawia się o bezpieczeństwo danych. Z tego względu wybierając program księgowy należy zwrócić uwagę na kwestię wysokiego standardu zabezpieczeń, które gwarantuje producent Pamiętajmy, że informacje o stanie finansów przedsiębiorstwa należą do kategorii najbardziej poufnych danych.

2. Księgowość w chmurze

W ostatnim roku w wyniku pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw przeszło w tryb pracy zdalnej. Z tego powodu warto przygotować organizację i pracowników do pracy poza siedzibą firmy w dłuższej perspektywie czasowej. Z tego względu powinno nas zainteresować oprogramowanie księgowe, z którego będziemy korzystać w chmurze. To duże ułatwienie, a wszystkie dokumenty i rozliczenia będziemy mogli zrobić z dowolnego miejsca.

3. Program musi być zgodny z przepisami

Nie chodzi tylko o to, by w chwili zakupu był zgodny z prawem, ale także wtedy, kiedy coś się zmieni. Jeśli chcemy skupić się na głównej działalności firmy, to raczej nie będziemy mieli czasu na to, by nieustannie monitorować, które przepisy się zmieniły, doszły lub przestały obowiązywać. Producent oprogramowania powinien zagwarantować aktualizacje w zgodzie z kolejnymi nowelizacjami, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i nie popełnimy błędu, który może sporo kosztować.

4. Automatyzacja cyklicznych czynności

Są takie operacje, które wykonujemy systematycznie, na przykład raz w miesiącu. Zakładając, że wybierzemy dopracowany pod każdym względem program, wiele tych czynności księgowych będziemy mogli zautomatyzować, co przekłada się na dużą oszczędność czasu. Jeśli ta opcja jest dla Twojej firmy ważna, sprawdź oprogramowanie enova365.

5. Możliwość konfiguracji

Warto zainteresować się takimi programami, które można rozbudować i zmieniać. Możliwość konfiguracji ustawień i struktury pozwala dopasować oprogramowanie do indywidualnych potrzeb firmy. Korzystanie będzie znacznie wygodniejsze. Przy tej okazji należy podkreślić, że systemy ERP różnią się też interfejsem i nie każdy będzie równie komfortowy w użytkowaniu. Najlepiej najpierw przetestować przykładowy program w wersji demo.

6. Opcje przygotowania analiz i raportów

Skupmy się na oprogramowaniu, pozwalającym na tworzenie różnego rodzaju zestawień. Może się to okazać przydatne podczas kontroli, inwentaryzacji, a także wtedy, kiedy będziemy chcieli porównać ze sobą kilka parametrów i zaplanować dalsze inwestycje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać