Jak zapewnić płynność finansową firmy w czasie pandemii?

Jak zapewnić płynność finansową firmy w czasie pandemii?

Total
0
Shares

Nie ulega wątpliwości, iż na sukces przedsiębiorstwa składa się szereg istotnych czynników. Jednym z najważniejszych jest utrzymanie płynności finansowej. To właśnie od niej w głównej mierze zależy funkcjonowanie firmy. Utrzymanie płynności finansowej umożliwia pokrywanie wszystkich bieżących zobowiązań, co niewątpliwie przekłada się na dobre prosperowanie przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że utrzymanie płynności finansowej w dobie pandemii koronawirusa jest bardzo trudne. Przedsiębiorcy na co dzień mierzą się z opóźnionymi fakturami i zaległościami w płatnościach. Stanowi to spore zagrożenie dla firm. Zatory płatnicze mogą prowadzić nawet do upadku przedsiębiorstwa. Zatem, jak zachować płynność finansową firmy w czasie pandemii? W poniższym poradniku postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Czym jest płynność finansowa?

Zanim przejdziemy do przedstawienia kroków, dzięki którym możemy uniknąć zatorów płatniczych, najpierw warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest płynność finansowa. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, płynność finansowa to zdolność regulowania aktualnych zobowiązań, z jakimi mierzy się firma. Dotyczy to przede wszystkim wypłacania wynagrodzeń pracownikom na czas, jak również wypłacania kontrahentów. Płynność finansowa pozwala na zakup potrzebnych towarów i usług, dzięki czemu przedsiębiorstwo może sprawnie funkcjonować. W przypadku, gdy firma nie jest zdolna do pokrywania należności w określonym terminie, wówczas możemy powiedzieć, że płynność finansowa została zaniechana. Prowadzi to do pogorszenia kondycji finansowej, a z czasem – całkowitego bankructwa i upadłości firmy. Nic dziwnego, że jest ona dla przedsiębiorców tak ważna.

Jak ocenić płynność finansową w przedsiębiorstwie?

Wyróżniamy trzy kluczowe wskaźniki płynności finansowej, dzięki którym możemy sprawdzić, jak wygląda sytuacja materialna w naszym przedsiębiorstwie. Zaliczamy do nich: wskaźnik bieżącej płynności finansowej, wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej i wskaźnik płynności gotówkowej. Ten pierwszy informuje nas, jakie są predyspozycje firmy do regulowania aktualnych zobowiązań, na podstawie aktywów bieżących. Wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej stanowi uzupełnienie bieżącej. Dzięki niemu dowiemy się, czy firma jest zdolna do pokrywania zobowiązań krótkoterminowych aktywami o najwyższej płynności. Natomiast wskaźnik płynności gotówkowej wskazuje zależność krótkoterminowych inwestycji względem zobowiązań bieżących.

Jak utrzymać płynność finansową w czasie pandemii?

Sprawdzanie kontrahenta przez rozpoczęciem współpracy

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z pozyskiwaniem nowych klientów, ale również partnerów biznesowych. Z punktu widzenia firmy nawiązanie trwałej współpracy z kontrahentem jest bardzo opłacalną inwestycją. Jednak w dzisiejszych czasach łatwo natknąć się na oszustów. Szczególnie podczas pandemii wielu pracodawców musi zmierzyć się z niewypłacalnością drugiej strony. Zanim przystąpimy do podpisania umowy z nowym partnerem biznesowym, bardzo ważne jest zweryfikowanie jego firmy. To niewątpliwie pozwoli nam uchronić się przed nieoczekiwanymi zatorami w płatnościach, które mogą być bezpośrednią przyczyną bankructwa.

Jak możemy sprawdzić kontrahenta? Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Pierwszym krokiem w celu weryfikacji kontrahenta jest zasięgnięcie opinii innych osób. Możemy zapytać o to innych przedsiębiorców, którzy mieli kontakt z danym partnerem biznesowym. Oprócz tego możemy znaleźć opinie o firmie w Internecie lub mediach. Chociaż w tym przypadku należy kierować się rozwagą, ponieważ niektóre z nich mogą być fałszywe. Nieco bardziej oficjalną, a zarazem rzetelną metodą sprawdzenia wiarygodności kontrahenta są rejestry, tj: CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), KRS (Krajowy Rejestr Dłużników) czy rejestr REGON. Krok, jakim jest weryfikacja kontrahenta niejako tworzy fundament współpracy. Jego pominięcie może stanowić poważne zagrożenie dla naszego biznesu.

transakcja

Klarowna umowa

W momencie, gdy planujesz nawiązać współpracę z nowym kontrahentem, radzimy, aby przygotować umowę współpracy. Dlaczego? Ponieważ dokument ten będzie doskonałym zabezpieczeniem naszych finansów. Umowa powinna być precyzyjna, przejrzysta i czytelna. Należy zawrzeć w niej informacje dotyczące tego, jaka konkretnie usługa będzie świadczona i na jakich warunkach, jaki jest czas realizacji świadczenia oraz kiedy upływa termin płatności. W dokumencie warto uwzględnić także postępowanie w razie ewentualnego odstąpienia od umowy. Dodatkowo kluczowe jest zawarcie klauzuli informującej o tym, iż każda ze stron ze szczególną dokładnością zapoznała się z treścią umowy i jej warunki są jasne.

Tak przygotowany dokument jest nieocenioną pomocą, jeśli okaże się, że kontrahent jest niewypłacalny. Oprócz tego, że potwierdza warunki, na jakich została nawiązana współpraca, zabezpiecza nasze należności i pozwala zaoszczędzić sporo nerwów. Umowa współpracy jest niepodważalna w rozstrzyganiu sporów sądowych. Dlatego warto, aby sporządził ją wykwalifikowany prawnik. Oczywiście, taki dokument możemy również przygotować samodzielnie, jednak musimy pamiętać o zachowaniu wszystkich szczegółów. Można więc śmiało stwierdzić, że umowa współpracy jest sporym zabezpieczeniem finansów, a co za tym idzie – sprzyja utrzymaniu płynności finansowej w przedsiębiorstwie.

Monitoring płatności

Aby utrzymać płynność finansową w przedsiębiorstwie, warto na bieżąco monitorować płatności. Monitoring płatności to czynność, która pozwoli nam skutecznie ustrzec się zatorów płatniczych. Wiąże się to z ciągłą analizą faktur, których termin płatności się zbliża lub minął kilka dni wcześniej. W takim przypadku do kontrahenta wysyłana jest informacja o terminowym uregulowaniu należności. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że partnerzy biznesowi zapominają o upływającym czasie zobowiązania. Takie przypomnienie pozwala uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Monitoring płatności to forma łagodnej windykacji. Wysyłane komunikaty zawierają grzecznościową formę wezwania do zapłaty.

Monitorowanie płatności to zespół czynności, który pozwala na bieżąco monitorować poziom zagrożenia firmy w związku z nieuczciwymi kontrahentami. Dzięki temu możemy podjąć stosowne kroki, dzięki którym zachowamy płynność finansową. Nie da się ukryć, iż każdy przedsiębiorca najpierw stara się samodzielnie i polubownie wyegzekwować należności. Jednak, gdy to nie przynosi skutku, należy przekazać sprawę windykatorowi. W obecnych czasach coraz więcej firm nie potrafi sobie poradzić na rynku. Bez wątpienia ma to związek z pandemiczną sytuacją, która znacznie utrudnia prowadzenie biznesu. Monitorowanie płynności pozwala nie tylko uchronić się przed nawiązaniem współpracy z dłużnikami, ale również pozwala subiektywnie ocenić kondycję naszej firmy i zabezpieczyć ją przed bankructwem.

Ubezpieczenie należności

Nie ulega wątpliwości, iż prowadzenie własnej firmy wiąże się ze sporym ryzykiem, związanym z niewypłacalnością kontrahentów. Obecnie żyjemy w trudnych czasach. Wiele firm na rynku jest na skraju bankructwa. Zwiększa się także ryzyko nawiązania współpracy z niewypłacalnymi partnerami biznesowymi. Opóźnienie w fakturach, brak terminowych płatności – te i wiele innych czynników mogą być główną przyczyną upadku. Ubezpieczenie należności zabezpiecza przedsiębiorstwo przed nieoczekiwanymi stratami. Zwłaszcza w czasie pandemii ma to szczególne znaczenie. Z ubezpieczenia należności mogą skorzystać zarówno małe, jak i nieco większe przedsiębiorstwa.

Ubezpieczyciel należności w ramach świadczonych usług nieustannie kontroluje kondycję finansową oraz dokonuje oceny moralności płatniczej partnerów biznesowych. W momencie, gdy pojawi się jakieś zagrożenie ze strony niewypłacalnego kontrahenta, ubezpieczyciel doradzi, jak powinniśmy postępować, aby nie ponieść żadnych szkód. Specjalista jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania (90% brutto należności). Wcześniej obliczany jest limit kredytu, do jakiego ubezpieczyciel zapewnia ochronę. Limit ten zależny jest od czynników, takich jak historia kredytowa, raporty czy wszelkiego rodzaju archiwa finansowe. Ubezpieczenie należności bez wątpienia pozwala zachować płynność finansową, nawet podczas trudnych chwil, z jakimi przyszło nam się zmierzyć.

Postępowanie restrukturyzacyjne

W przypadku, gdy zorientujemy się, że kondycja finansowa w naszym przedsiębiorstwie jest zagrożona bądź dochodzi w niej do zatorów płatniczych, możemy zwrócić się do sądu. Postępowanie restrukturyzacyjne skierowane jest w głównej mierze do dłużników, znajdujących się w niebezpiecznej sytuacji. Celem takiego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości firmy. W zależności od sytuacji wdrażane są inne procedury naprawczo-odroczeniowe.  Wyróżniamy cztery kluczowe formy postępowania restrukturyzacyjnego: postępowanie o zatwierdzeniu układu, postępowanie przyspieszone układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne.

Należy nadmienić, iż postępowanie restrukturyzacyjne pozwala wstrzymać egzekucję należności, postępowanie windykacyjne, ograniczyć ilość wypowiadanych umów, w przychylny sposób rozłożyć raty, a nawet znacznie je zmniejszyć. Postępowanie restrukturyzacyjne to zbawienne rozwiązanie dla przedsiębiorstw w kryzysie. Ochrona sądowa pozwala skutecznie zabezpieczyć się przed windykacją należności. W sytuacji, gdy zwrócimy się do sądu, proces ściągnięcia zobowiązań zostaje automatycznie wstrzymany. Dodatkowo jest to również bardzo dobra opcja dla firm, które potrzebują czasowej ochrony z uwagi na zmianę organizacji i dotychczasowego sposobu działania.

Podsumowanie

Płynność finansowa to podstawowy element sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Brak zatorów płatniczych pozwala na bieżąco pokrywać bieżące zobowiązania. Dzięki temu firma może odnieść sukces. Niestety, w obecnych czasach przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z wieloma trudnościami. Najczęstszym powodem upadku wielu polskich przedsiębiorstw jest brak płynności finansowej.

Aktualnie utrzymanie płynności finansowej jest naprawdę trudne. Właściciele przedsiębiorstw muszą wdrożyć wiele nowych rozwiązań, aby ich firma nie poniosła bankructwa. Oczywiście należy uważać na to, z kim i na jakich zasadach nawiązujemy współpracę. Kluczowe jest dokładne sprawdzanie partnerów biznesowych. W dzisiejszych czasach łatwo natknąć się na oszustów. Ponadto, równie ważną rolę odgrywa monitorowanie płatności. Dzięki rozmaitym programom mamy niemal stałą kontrolę nad kondycją finansową naszej firmy. Nie bez znaczenia jest również ubezpieczenie należności. Dzięki wykorzystaniu kilku ważnych wskazówek łatwiej będzie nam utrzymać ciągłość środków pieniężnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać