Jak wybrać doradcę finansowego?

Jak wybrać doradcę finansowego?

Total
0
Shares

Finanse w każdej firmie są jednym z najważniejszych aspektów jej funkcjonowania. To od nich zależy, na jaki dochód mogą liczyć właściciele i czy możliwe są kolejne inwestycje. Z tego powodu wybór doradcy finansowego powinien być dobrze przemyślany. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, szukając konsultanta dla swojego przedsiębiorstwa.

Doradztwo finansowe – na czym polega?

Doradztwo finansowe, zwane także konsultingiem, to forma współpracy, jaką nawiązuje zewnętrzny ekspert z firmą, która potrzebuje jego pomocy. Konsultant ma wspierać kadrę zarządzającą w podejmowaniu strategicznych decyzji, pomóc w przeprowadzeniu konkretnego projektu czy też przekazywać swoją wiedzę menadżerom. Jego działanie zawsze ukierunkowane jest na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa i odbywa się na podstawie partnerskiej relacji, w której obie strony mają decydujący głos.

Doradca finansowy – kim jest?

Doradca finansowy charakteryzuje się przede wszystkim wieloletnim doświadczeniem w branży i wiedzą, którą zdobył na stanowiskach kierowniczych lub podczas prowadzenia innych projektów. Powinien posiadać doskonałą znajomość rynku i ofert instytucji finansowych, aby być w stanie dobrać rozwiązania najlepsze dla danej organizacji. Musi posiadać także wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, aby móc z sukcesem reprezentować firmę podczas spotkań i negocjacji.

Czym zajmuje się doradca finansowy?

Zakres działań, jakie leżą w kompetencjach doradców finansowych jest bardzo szeroki i zależy od ich umiejętności czy też potrzeb danej firmy. Zazwyczaj zajmują się oni takimi procesami, jak:

  • pozyskiwanie finansowania,
  • pośrednictwo w procesie kredytowania,
  • optymalizacja zakupów,
  • audyt finansowy,
  • doradztwo inwestycyjne.

Wielu z nich oferuje także szkolenia, na których dzielą się swoim know-how z mniej doświadczonymi przedsiębiorcami. Mogą prowadzić treningi z dziedzin takich jak finanse, a także z umiejętności negocjacji.

Doradztwo finansowe – korzyści

Doradztwo finansowe to działanie, z którego płynie wiele korzyści dla organizacji. Często wiąże się z dużym wydatkiem, jednak zazwyczaj jest inwestycja, która szybko się zwraca. Najważniejszą zaletą konsultingu jest to, że daje możliwość uzupełnienia firmy o zasoby, jakich może w niej brakować bez konieczności zatrudniania eksperta na stałe. Jest to szczególnie ważne w czasach kryzysu, kiedy organizacja znajduje się w trudnej sytuacji i potrzebuje szybkiego rozwiązania. Można wtedy uniknąć długiego procesu rekrutacyjnego i szybko przejść do działania.

Inną istotną zaletą doradztwa finansowego jest to, że zewnętrzny konsultant może chłodno ocenić sytuację firmy. Osoby, które są związane emocjonalnie z przedsiębiorstwem, jak właściciele lub wieloletni pracownicy, nie są w stanie obiektywnie osądzić szans firmy na sukces. Doradca kieruje się faktami i na tej podstawie decyduje, jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne.

Gdzie znaleźć doradcę finansowego?

Usługi doradztwa finansowego oferowane są przez korporacje konsultingowe, małe przedsiębiorstwa oraz niezależnych ekspertów. W internecie znaleźć można mnóstwo ofert, jednak porównanie ich wszystkich byłoby zadaniem niezwykle czasochłonnym. Z tego powodu warto korzystać z portalu Redegate. Jest to serwis, w którym doświadczeni przedsiębiorcy dobierają konsultantów gotowych przyjąć zlecenie, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Wystarczy podać zakres i budżet swojego projektu, aby uzyskać propozycję konsultantów. To niezawodny sposób na znalezienie doświadczonego doradcy finansowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać