Gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie – co warto wiedzieć?

Gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie – co warto wiedzieć?

Total
0
Shares

Gospodarowanie odpadami w firmie kojarzy się przedsiębiorcom zwykle z kosztami, uciążliwymi obowiązkami i kontrolami urzędników. Można jednak zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie uczynić znacznie mniej kłopotliwym, tańszym, a nawet czerpać z gospodarki odpadami istotne korzyści. Co warto wiedzieć o gospodarowaniu odpadami w firmie?

Na czym polega gospodarowanie odpadami w firmie?

Gospodarowanie odpadami to w praktyce wiele różnych czynności, które obejmują sortowanie odpadów, ich magazynowanie, transport, a finalnie utylizację oraz recykling odpadów. Na każdym z tych etapów gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie można tak zorganizować, by firma nie tylko na realizacji przepisów prawa nie cierpiała, ale wręcz czerpała z gospodarki odpadami różnorodne zyski. Dobrym przykładem może być np. ponowne wykorzystanie odpadów wytworzonych w firmie do wytworzenia opakowań dla oferowanych produktów czy energii, która zasili urządzenia wykorzystywane w procesach produkcji. Zyski można również czerpać ze sprzedaży cennych dla recyklingu odpadów, a całkiem spore oszczędności przynosi takie gospodarowanie odpadami w firmie, które koncentruje się na zwiększaniu poziomu recyklingu odpadów czy optymalizacji transportu odpadów, zwłaszcza poprzez redukcję ilości transportów i objętości przewożonych materiałów. Inwestowanie w recykling, zamykanie obiegu surowców czy redukcja CO2 to z kolei pożądane w oczach konsumentów praktyki, a także szansa dla firmy na podniesienie konkurencyjności i zwiększenie innowacyjności.

Jak wygląda gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie w polskim prawie?

Gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie nie należy jednak do łatwych zadań, a wynika to zarówno z ilości, jak i dużej zmienności przepisów. Ustawa o odpadach, różnorodne rozporządzenia ministerialne i przepisy środowiskowe dotyczące sortowania odpadów, hierarchii postępowania z odpadami, reguł magazynowania odpadów mogą wywoływać lęk o legalność działań podejmowanych w firmie, zwłaszcza że zarządzanie odpadami wymaga fachowej wiedzy i to nie tylko prawniczej. Jakie pojemniki na odpady wybrać? Jak klasyfikować odpady niebezpieczne i je przechowywać? Jak sortować odpady zgodnie z prawem? Przy realizacji wszystkich tych obowiązków trudno poradzić sobie bez pomocy specjalistów, dlatego warto gospodarowanie odpadami w firmie monitorować i stale udoskonalać przy wsparciu fachowców.

Jak optymalnie zarządzać odpadami w firmie?

Aby gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie było zgodne z literą prawa, a przy tym ekonomiczne i wspierało rozwój firmy, warto organizować takie procesy jak segregowanie odpadów w firmie, ich magazynowanie czy transport we współpracy z profesjonalistami, którzy dobiorą dopasowane do profilu i specyfiki firmy rozwiązania. Usługi kompleksowego zarządzania odpadami to m.in. specjalność Stena Recycling, skandynawskiej firmy, która w Polsce ma już kilkanaście prężnie działających oddziałów i prowadzi nad Wisłą najnowocześniejsze centra recyklingu odpadów w Europie. Stena Recycling powierzyć można odbiór odpadów, ich transport, recykling i utylizację, ale również optymalizację wszystkich innych procesów gospodarowania odpadami, od wypożyczenia kontenerów na odpady, poprzez ich oznakowanie, po szkolenia dla pracowników i reorganizację całego systemu zarządzania odpadami w przedsiębiorstwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post