Faktoring – jak wybrać właściwą firmę faktoringową?

Faktoring – jak wybrać właściwą firmę faktoringową?

Total
0
Shares

Faktoring od lat uważany jest za niezwykle korzystną formę finansowania przedsiębiorstwa. Zabezpiecza je przed zatorami płatniczymi, a co za tym idzie, bankructwem. Obecnie w Polsce usługa ta stała się bardziej popularna niż kiedykolwiek wcześniej. Należy jednak wiedzieć, że jakość faktoringu zależy ściśle od oferującej go marki. Nie każda z nich pochwalić się może zaś stabilnością i wysokim standardem obsługi klienta.

Aby zyskać faktoring najwyższej jakości – musimy więc wybrać odpowiednią firmę sponsorującą. Jak to jednak zrobić? I czym kierować się przy selekcji? Odpowiedzi na powyższe pytania udzielimy dzięki wiedzy Bibby Financial Services – niezależnego, międzynarodowego eksperta w tej materii. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury artykułu. 

Co ma znaczenie przy wyborze firmy oferującej faktoring?

Kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem podmiotu oferującego faktoring, jest wiele. Najważniejsze z nich przedstawimy poniżej, w formie pytań.

 • Czy firma oferująca faktoring ma dobrą reputację?
 • Czy jest sprawdzona i doceniona?
 • Jak długie doświadczenie posiada?
 • W usługach, dla jakich branż się specjalizuje?
 • Jaką obsługę klienta reprezentuje?
 • Jakie typy faktoringu proponuje?
 • Czy oferuje jakieś funkcje online?
 • Czy ma jakieś specjalne oferty dla start-upów lub sektora MŚP?
 • Czy mogą pomóc w ściąganiu należności?

Reputacja faktoringu danej marki

Jak już we wstępie wspomnieliśmy, istnieje wiele różnych firm faktoringowych. Każda z nich oferuje swój własny zestaw funkcji i korzyści. Co oczywiste, zdarzają się wśród nich zarówno lepsze wybory faktoringu, jak i zdecydowanie gorsze. Jednym z najważniejszych kryteriów, którym kierować się powinniśmy podczas dokonywania wyboru, jest reputacja marki, która oferuje faktoring.

Co oczywiste, wszystkie firmy faktoringowe przedstawiają się w możliwie jak najlepszym świetle. Ich strony internetowe prezentują korzyści płynące z proponowanych usług. Nie wszystkie pochwalić się jednak mogą rozbudowaną zakładką opinie klientów. Warto przyjrzeć się bliżej zawartymi w niej caseami. Marką, która wywiera zdecydowane pozytywny odzew jest wspomniane już we wstępie Bibby Financial Services.

Doświadczenie firmy oferującej faktoring

Obecny kryzys spowodował powszechną chęć przedsiębiorców do zabezpieczenia swoich działalności przed niewypłacalnością i bankructwem. W rezultacie na polskim rynku panuje prawdziwy boom na faktoring. Powstała wielka liczba podmiotów oferujących tę usługę.

Większość z nich nie posiada jednak ugruntowanej pozycji i stabilności. Warto więc zdecydować się na sprawdzone i docenione rozwiązanie i skorzystać ze znanej firmy. Długoletnia bytność na rynku stanowi bowiem najlepszy dowód na stabilność danej marki.

Podsumowując ten punkt – doświadczenie firmy faktoringowej powinno być jedną z pierwszych rzeczy, które weźmiemy pod uwagę podczas selekcji. Należy trzymać się reguły, wedle której odrzucamy wszelkie podmioty o stażu mniejszym niż 3 lata.

Dopasowanie faktoringu do danej branży

Należy upewnić się, że faktoring firmy, na którą się zdecydujesz, będzie dobrze dopasowany do Twojej działalności. Innymi słowy, czy Twój potencjalny usługodawca specjalizuje się w pracy z branżą, w której działa Twoja firma? Wiele typów faktoringu jest bowiem kompatybilnych z poszczególnymi typami działalności. Poniżej przedstawimy przykłady.

 • Faktoring niepełny – pasuje do obsługi dobrze znanych przez faktoranta kontrahentów.
 • Faktoring pełny – jest przydatny, gdy poszerzamy swoją działalność i wchodzimy na nowy rynek. Zabezpiecza nas wtedy przed niewypłacalnością lub złą wolą nieznanych klientów.
 • Faktoring eksportowy – optymalnie zabezpiecza nas na obcych rynkach.
 • Faktoring transportowy – dopasowany do branży TSL.
 • Faktoring dla MŚP – dopasowany do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiliśmy więc zestaw porad niezbędnych podczas wyboru firmy faktoringowej. Wszystkie one mogą pomóc w zorientowaniu się, czy dana marka, będzie w stanie spełnić nasze konkretne potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać