Due dilligence – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Due dilligence – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Total
0
Shares

Każda inwestycja wiąże się z pewnym zagrożeniem. Istnieją jednak metody pozwalające określić, czy włożony kapitał zostanie ulokowany w odpowiednie przedsiębiorstwo. Jednym ze skutecznych narzędzi jest analiza przedsiębiorstwa pod kątem finansowym, prawnym oraz technicznym.

Charakterystyka

W ramach due dilligence firma poddawana jest weryfikacji, która pozwala wycenić spółkę przez inwestora. Ocena ma charakter rzetelny i obiektywy. W ramach metody pod uwagę bierze się sytuację przedsiębiorstwa oraz potencjalne ryzyko, związane z planowanym wkładem środków finansowych. Profil działania due dilligence  zależy od rodzaju firmy oraz sektora, w którym przedsiębiorstwo się specjalizuje. Metoda stanowi ostatni etap operacji, finalizującej transakcję. Po due diligence przystępuje się do fazy o charakterze negocjacyjnym.

Efekty

Analiza umożliwia:

  • ­ocenę ryzyka związanego z planowaną inwestycją,
  • określenie dokładnego sposobu funkcjonowania firmy oraz sektora, w którym dana jednostka się specjalizuje,
  • stworzenie odpowiedniej metody negocjacyjnej transakcji,
  • zoptymalizowanie szansy na zawarcie korzystnego porozumienia,
  • zaplanowanie właściwej strategii działań.

Zakres

Due dilligence znalazł swoje zastosowanie w wielu sektorach. W ramach metody weryfikacji poddawany jest m.in. dział finansowy, prawny, techniczny oraz status nieruchomości. Badaniami zajmuje się profesjonalny i wykwalifikowany zespół specjalistów, działających w obszarze doradztwa podatkowego lub prawa. Analiza wchodzi w zakres obowiązków firm outsourcingowych, oferujących często swoim klientom usługę zarządzania procesami biznesowymi.

Zastosowanie

Analizę wykorzystuje się w przypadku:

  • sprzedaży firmy,
  • zbytu akcji lub udziałów,
  • synergii spółek kapitałowych,
  • wprowadzeniu jednostki do obrotu publicznego,
  • poszukiwań inwestorów,
  • działań o charakterze wywłaszczającym.

Due dilligence nie jest natomiast stosowany w przypadku wrogich przejęć.

Inwestycja instrumentów finansowych zawsze wiąże się z ryzykiem. Dokładna analiza umożliwia zminimalizowanie zagrożeń. Warto jednak pamiętać, by due dilligence zlecić profesjonalnej firmie, posiadającej doświadczenie w tej sferze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post