Monitoring maszyn produkcyjnych - z jakiego systemu skorzystać?

Monitoring maszyn produkcyjnych – z jakiego systemu skorzystać?

Total
0
Shares

Wgląd i bieżące nadzorowanie działania całego zakładu produkcyjnego są podstawą dla efektywnego zarządzania produkcją – dotyczy to zarówno zasobów ludzkich jak i sprzętowych. Dzisiejsze oprogramowanie pozwala na stały monitoring maszyn i urządzeń produkcyjnych w czasie rzeczywistym a także dostarcza cennych danych niezbędnych do zwiększania wydajności produkcji. Dowiedz się jak działają systemy typu SCADA oraz co możesz dzięki nim zyskać.

Co to jest system SCADA?

Wspomniane narzędzie to system informatyczny, który nadzoruje proces produkcyjny. Do urządzeń linii produkcyjnej – tj. pompy, zawory czy czujniki – podłączone są sterowniki, które zbierają odczyty bezpośrednio z urządzeń z całej hali a także automatycznie regulują i sterują zachodzącymi procesami. Informacje z systemu SCADA są gromadzone i przetwarzane przez system  firmy – na ich podstawie osoby zarządzające mogą analizować zachodzące procesy, zdarzenia.

Klasyczny system do monitoringu maszyn niesie ze sobą korzyści  w kilku kluczowych obszarach tj:

  • usprawnienie obsługi linii produkcyjnej,
  • pełna kontrola pracy maszyn,
  • zaawansowane raportowanie,
  • korzyści finansowe wynikające z ograniczenia przestojów i  opóźnień w realizacji zleceń oraz efektywniejszych procesów planowania produkcji.

Monitoring maszyn z systemem OptiMES

System OptiMES to kompleksowe narzędzie, które adresuje podstawowe potrzeby w obszarze zarządzania i optymalizacji procesów produkcyjnych. Aplikacja do monitorowania maszyn będąca częścią tego systemu jest dostosowana do maszyn sterowanych przy użyciu PLC, CNC jak również maszyn konwencjonalnych. Szeroka gama obsługiwanych protokołów (MQTT, MTConnect, OPC UA) oraz rodzajów kontrolerów  (Boenigk Electronics, Fanuc, Heindenhain, Mitsubishi, PLC S5/S7) powoduje, że jest to rozwiązanie elastyczne i dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Dane zbierane w czasie rzeczywistym z całego obiektu masz w zasięgu ręku- analizuj je szybko i wygodnie na dowolnym urządzeniu mobilnym.

Korzyści z wdrożenia monitoringu maszyn od OptiMES

Oprócz oczywistych zalet omówionych wcześniej na uwagę zasługuje także:

  • proste wdrożenie i intuicyjne użytkowanie – aby korzystać z tej aplikacji wystarczy założyć konto w systemie i zainstalować narzędzie konfiguracyjne; dodawanie kolejnych maszyn odbywa się poprzez podanie ich adresów IP.
  • automatyczne obliczanie wskaźników efektywności – mając dostęp do  bieżących i historycznych danych nt. wydajności możesz świadomie wdrażać usprawnienia i obiektywnie oceniać ich efekty. Mowa tu między innymi o KPI tj: MTTR (średni czas liczony od pojawienia się awarii do naprawy),  MBFT (średni czas między awariami) oraz OEE (całkowita efektywność sprzętu).

System OptiMES to narzędzie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm produkcyjnych. Spełnia on funkcje systemu SCADA a dzięki pozostałym modułom wychodzi znacznie poza ramy jego funkcjonalności. Inteligentne algorytmy wykorzystujące AI  łączą dane z produkcji z informacjami o zamówieniach, stanami magazynowymi półfabrykatów i materiałów, dostępnością pracowników wynikającą z urlopów i macierzy uprawnień a także dostępnością urządzeń (harmonogramy pracy i działań serwisowych maszyn). Przekonaj się co możesz zyskać dzięki modułom systemu OptiMES. Monitoring maszyn, planowanie i zarządzanie produkcją, gospodarką magazynową, utrzymaniem ruchu oraz klientami może być o wiele prostsze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post