Kompendium kogeneracji

Kompendium kogeneracji

Total
0
Shares

W ostatnim czasie zainteresowanie kogeneracją nieustannie wzrasta. Związane jest to z wieloma korzyściami zastosowania tej technologii. Dlatego też warto zainteresować się ofertą firmy Eneria, której szeroki wachlarz usług skierowany jest na zaspokojenie potrzeb branży elektroenergetycznej.

Czym jest wysokosprawna kogeneracja?

Kogeneracja to termin, który używany jest na określenie procesu polegającego na równoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej. W literaturze, odnoszącej się do tej technologii, często stosowany jest angielski skrót CHP, który pochodzi od wyrażenia Combined Heat and Power. Co ważne, od składu wykorzystywanych w technologii układów uzależniony jest rodzaj kogeneracji.

Kogeneracja jako proces pozwala na wydajniejsze wykorzystanie konkretnego paliwa. Dzięki zasadzie działania technologii możliwe jest zmniejszenie kosztów wytwarzania energii końcowej. Rozpatrując wszystkie korzyści procesu, jakim jest kogeneracja, należy podkreślić, że technologia ta wpływa także na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. To zaleta, która znacznie wpływa na uatrakcyjnienie zastosowania technologii, gdyż uprawnienia do emisji dwutlenku węgla nieustannie drożeją.

Omawiając zalety zastosowania układów CHP należy wskazać ich kompaktowość. Niewielkie rozmiary i szeroki przedział mocy – począwszy od kilku kilowatów, skończywszy na kilku megawatach, sprawia, że jednostki takie są idealnym narzędziem służącym do rozwoju energetyki rozproszonej. Dodatkowo dzięki możliwości usytuowania ich nieopodal odbiorcy końcowego technologia zmniejsza straty sieciowe. Wszystkie te cechy przyczyniają się do tego, że kogeneracja w ciepłownictwie zyskuje coraz większą popularność. Korzyści bowiem jakie związane są z kogeneracją w elektrociepłowni są trudne do przecenienia.

Kogeneracja w Polsce, czyli sposób na zasilenie swoich potrzeb światowym potencjałem

Zainteresowanie kogeneracją zarówno na świecie, jak i w Polsce nieustannie rośnie. Dlatego Eneria sp. z o.o. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferując cały wachlarz produktów, który obejmuje zarówno indywidualnie dopasowane systemy generacji mocy, całościowe układy montowane w sposób kompleksowy, kontenerowe agregaty kogeneracyjne, jak i elastyczne agregaty modułowe, które mogą niemal natychmiast rozpocząć dostarczanie czystej i niedrogiej energii w dowolnym miejscu.

Głównym elementem układów kogeneracyjnych wykorzystujących silniki spalinowe zasilane paliwami gazowymi są silniki z prądnicą. Silnik z prądnicą to urządzenia, które są ze sobą zespolone i zamontowane na wspólnej ramie. Dzięki temu energia mechaniczna, która pochodzi z wału silnika, może być konwertowana na energię elektryczną wytwarzaną w prądnicy. Powstające w trakcie pracy silnika ciepło jest odzyskiwane i przekazywane przez układ wymienników do systemu cieplnego Klienta w postaci chłodu, wody cieplnej bądź pary technologicznej.

Do podstawowych zalet układów, które oparte są o silniki gazowe Caterpillar należą:

  • możliwość natychmiastowego uruchomienia i uzyskania obciążenia nominalnego,
  • duża różnorodność stosowanych paliw tj. LNG, gaz ziemny, biogaz czy gazy specjalne,
  • duża sprawność produkcji energii elektrycznej w szerokim zakresie mocy,
  • możliwość wytwarzania energii w miejscach oddalonych od sieci przemysłowych, które mogą być wykorzystywane jako zasilanie awaryjne.

Agregaty kogeneracyjne firmy Caterpillar znane są z elastyczności, wydajności oraz efektywności. Oferta obejmuje agregaty gazowe, które dostępne są w mocach od 125 do 970 kWe w jednym urządzeniu, przystosowane są one do pracy skojarzeniowej, równoległej z siecią energetyki zawodowej bądź w trybie pracy wyspowej. Do tej pory Eneria zamontowała i obsługuje agregaty kogeneracyjne o łącznej mocy ponad 700 MW. Co ważne, oferta firmy Eneria obejmuje wszystkie usługi od projektowania po serwis. Pełna oferta marki dostępna jest na stronie internetowej: https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post