Kalibracja monitora – co warto wiedzieć?

Kalibracja monitora – co warto wiedzieć?

Total
0
Shares

Jak odpowiednio skalibrować monitor, aby móc korzystać z niego w sposób najbardziej komfortowy? Na pewno wielu z Was szuka łatwego sposobu na ustawienie obrazu pod kątem kontrastu, koloru lub jasności, zgodnie z Waszymi potrzebami i preferencjami. Kalibracja jest prosta i szybka – poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.

Dlaczego warto kalibrować monitor?

Różne monitory, zależnie od ich producentów, często wyświetlają ten sam obraz jednak w inny sposób. Zależy to od różnych czynników, np. typu matrycy. Poprawna kalibracja monitora jest bardzo ważna, gdyż daje pewność, że zdjęcia będą wyglądały tak, jak tego chcesz. Warto zatem sprawdzić ustawienia ekranu, na którym pracujesz. Co więcej, kalibracja ochroni wzrok i pozytywnie wpłynie na komfort pracy czy czerpania z rozrywki.

Warto pamiętać, że jasność powinna być dostosowana do oświetlenia pomieszczenia, w którym jest monitor. Zbyt jasny w ciemnym pomieszczeniu może męczyć wzrok i pogorszyć komfort pracy. Z kolei ustawienie balansu bieli wpłynie na odwzorowanie kolorów wyświetlanych na ekranie. Są różne sposoby na ustawienie ekranu – na przykład za pomocą urządzenia zewnętrznego, ale warto skorzystać też z opcji tzw. bezsprzętowej.

Bezsprzętowa kalibracja monitora krok po kroku

Przede wszystkim – czego potrzebujesz do bezsprzętowej kalibracji monitora? Niezbędny jest sprzęt z systemem Windows (co najmniej Windows 7) ze specjalnym narzędziem, które pozwoli kontrolować wybrane parametry – jak kolor, kontrast i poziom jasności – z poziomu systemu operacyjnego.

Kalibracja monitora – system Windows 7, 8 lub 10

Windows 7, 8 lub 10 posiada specjalne narzędzie pozwalające szybko skalibrować monitor – cała optymalizacja zajmie jedynie kilka minut. Jak zrobić to krok po kroku, zobaczysz w odcinku serii HelpZone na blogu Lenovo: https://lenovozone.pl/blog/kalibracja-monitora/. Dowiesz się, jak poprawić jakość obrazu i ustalić kolory na ekranach różnych komputerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post