Jak działa ogrzewanie na podczerwień

Jak działa ogrzewanie na podczerwień

Total
0
Shares

Wiele osób poszukuje obecnie alternatywnego sposobu ogrzewania przestrzenie mieszkalnych. Wszystko dlatego, że staromodne systemy są regularnie zastępowane przez nowoczesne urządzenia i piece grzewcze.

Jednak, dla właścicieli domów bardzo ważne są także koszty, które dotyczą samego systemu grzewczego. Jego koszty w okresie jesiennym i zimowym mogą być dość wysokie. Sporo zależy od samej szczelności okien i jakości ocieplenia domu, ale również rodzaju paliwa, którym konkretny system jest zasilany.

Bez wątpienia rozwiązaniem nowoczesnym i atrakcyjnym, jak również przyjaznym środowisku, co jest istotne, jest ogrzewanie na podczerwień. Jednak czym tak właściwie jest?

Ogrzewanie na podczerwień – co to takiego?

To innowacyjne na rynku rozwiązanie. Co więcej, podczerwień pobiera energię elektryczną, co sprawia, że okazuje się ekonomicznym rozwiązaniem. Standardowe systemy grzewcze mają za zadanie ogrzać w pomieszczeniu powietrze. To jednak powoduje jego ruch. Cieplejsze i lżejsze powietrze unosi się ku górze, podczas gdy chłodniejsze gromadzi przy podłodze. W efekcie tego dochodzi do nierównomiernego nagrzania pomieszczenia. Problem ten niweluje ogrzewanie na podczerwień.

Systemy grzewcze, oparte na podczerwieni emitują promieniowanie, które w równomierny sposób rozchodzi się po całym pomieszczeniu, we wszystkich kierunkach. Co więcej zadaniem podczerwieni jest nagrzewanie przedmiotów, nie samego powietrza, także ścian, czy podłogi. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że działanie podczerwieni jest odczuwalne już po jej uruchomieniu, nie dopiero w momencie, gdy powietrze nagrzeje się. Różnice temperatur są tutaj niewielkie, dlatego rzadko występuje zjawisko, kiedy jest nam ciepło w głowę i ramiona, natomiast chłodno od podłogi.

Czy rozwiązanie to jest bezpieczne dla zdrowia?

O ile w przemyśle oraz medycynie używa się podczerwieni o falach krótkich i średnich, gdzie faktycznie ekspozycja przez dłuższy czas na tego typu promieniowanie może być szkodliwa. Jednak  promieniowanie, które emitują promienniki w systemie grzewczym stosowane w odpowiedni sposób, jest w pełni bezpieczne dla człowieka. Wynika to z faktu, że promieniowanie emitowane przez system grzewczy oparte jest na falach długich o niewielkiej przenikliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post