Jak chronić smartfon przed wirusami?

Jak chronić smartfon przed wirusami?

Total
0
Shares

Dużo mówi się o odpowiednim zabezpieczeniu systemu komputera, ale często pomija się zagadnienia związane z ochroną smartfonów. Urządzenia mobilne również są narażone na ataki hakerskie i próby wykradania informacji. Warto zapoznać się z najskuteczniejszymi sposobami na zwiększenie ochrony swojego smartfona.

Wirusy i złośliwe oprogramowanie na urządzeniach mobilnych

Telefony komórkowe i tablety są narażone na każdy rodzaj złośliwego oprogramowania i wirusów, takich jak konie trojańskie, ransomware, rootkity, oprogramowanie szpiegujące oraz na ataki hakerskie typu DDoS. Znając dynamikę działania hakerów i szukania przez nich coraz to nowszych sposobów na wykradanie informacji, urządzenia mobilne z dostępem do Internetu są stale narażone na cyberataki. Dlatego warto chronić swoje urządzenie w najlepszy możliwy sposób.

Jak wirusy przedostają się do systemu smartfona?

Zainfekowanie systemu smartfona wirusem jest trudniejsze niż w przypadku komputera. Złośliwe oprogramowanie może utrudniać korzystanie z podstawowych funkcji lub posłużyć cyberprzestępcom do wykradnięcia informacji i danych poufnych. W jaki sposób wirusy przedostają się do systemu smartfona?

Niektóre z nich wkradają się w podobny sposób jak w przypadku komputerów. Pierwszym sposobem jest dostanie się poprzez ściągnięcie zakażonego załącznika z wiadomości e-mail lub SMS-a. Kolejne sposoby to pobieranie treści z podejrzanych stron internetowych czy podłączenie telefonu do innego urządzenia, np. komputera.

Jak chronić się przed wirusami na smartfonie?

Pierwszym skutecznym sposobem jest zwykła ostrożność. Porównując dwa najpopularniejsze systemy, czyli iOS i Android, na ataki znacznie bardziej podatny jest ten drugi. Dzieje się tak ze względu na fakt, że sklep Google umożliwia pobieranie aplikacji z innych źródeł niż oficjalny sklep Google Play. Hakerzy wykorzystują to na przykład do hostowania złośliwych aplikacji. Dlatego warto zachować ostrożność podczas pobierania poszczególnych programów i zawsze należy sprawdzić, czy dana aplikacja jest popularna, ma dobre oceny, a także kto jest jej producentem. Ważne, aby pobierać wyłącznie aplikacje, które nie wzbudzają podejrzeń i pochodzą z zaufanych źródeł.

Aby chronić się przed wirusami na smartfonie, które mogą dostać się poprzez wiadomość e-mail lub wskutek ściągnięcia załącznika, warto zainstalować program antywirusowy. Na szczęście nie jest to dużym problemem, ponieważ najbardziej znani producenci, tacy jak Avast, McAfee czy Kaspersky, posiadają swoje wersje na smartfony.

Kto jest najbardziej narażony na ataki?

Na ataki najbardziej narażone są osoby, które nie sprawdzają dokładnie pobieranego oprogramowania, a także nie instalują programów antywirusowych. Inną kwestią jest dostęp do Internetu. Warto, aby pakiet internetowy pochodził od sprawdzonego usługodawcy. Na szczęście oferty sieci komórkowych są na tyle zróżnicowane i szeroko dostępne, że nietrudno znaleźć taką, która odpowiada potrzebom użytkowników i gwarantuje bezpieczeństwo.

Najlepsze oferty sieci komórkowych to m.in. te od T-Mobile, Orange czy INEA. Telefony na abonament od tych dostawców mają dostęp do szybkiego i stabilnego Internetu. Ponadto, oferty sieci komórkowych możemy znaleźć w bardzo atrakcyjnej cenie. Na przykład telefony na abonament od INEA są dostępne w pakiecie już od 24,90 złotych za miesiąc z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i Internetem 20 GB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post