Czym jest wirus komputerowy?

Czym jest wirus komputerowy?

Total
0
Shares

Obecnie nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez komputera. Szczególnie doceniamy laptopy ze względu na to, że są one niezwykle mobilne i kompaktowe, a dzięki temu możemy zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie. Oczywiście niezbędne jest podłączenie do Internetu, gdyż bez niego każdy komputer jest jedynie zwykłą maszyną elektroniczną. Niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że sieć nie jest miejscem bezpiecznym ani dla nas, ani dla naszych urządzeń. Tak więc czym jest wirus komputerowy?

Czym jest wirus komputerowy?

Każdy z nas nie raz słyszał o wirusach komputerowych. Jednak rzadko kiedy zastanawialiśmy się nad tym, czym one właściwie są? Otóż okazuje się, że wirusy komputerowe to nic innego jak złośliwe programy lub fragmenty kodu, który w podstępny i niezauważony sposób po prostu przedostaje się do naszego komputera. Co więcej my- jako użytkownicy- nie mamy pojęcia o tym, że nasz sprzęt został zainfekowany. Okazuje się jednak, że niektóre wirusy komputerowe są nie tylko wyjątkowo irytujące, ale także i wyjątkowo destrukcyjne. Zwykle zostają one uwolnione celem zainfekowania i przejęcia kontroli nad systemami i programami. Co ciekawe, wirusy komputerowe mają zdolność przenoszenia się pomiędzy komputerami, a także i sieciami. Wykazują one również umiejętność kopiowania się, podobnie jak wirusy, które atakują ludzi i przechodzą z jednej osoby na drugą.

Skąd biorą się wirusy komputerowe?

Skoro wiemy już czym jest wirus komputerowy, warto również dowiedzieć się, skąd bierze się on na naszym komputerze. Zostało bowiem wspomniane, że przeciętny użytkownik tak naprawdę nie jest wstanie stwierdzić, czy jego urządzenie rzeczywiście zostało zainfekowane czy też nie. Jednak warto wiedzieć, że wirusy komputerowe najczęściej ukryte są w programach, które powszechnie wykorzystujemy. Znajdziemy je chociażby w grach internetowych, czy nawet przeglądarkach plików PDF. Co ciekawe możemy wirusa również otrzymać “w prezencie” np. z zainfekowanym pliku, który dostaliśmy jako załącznik do wiadomości elektronicznej, a także w momencie, kiedy pobieramy niesprawdzony plik z Internetu. Wówczas od razu po otwarciu danego programu lub pliku z załadowanym wirusem, od razu się on uruchamia. Co więcej niemal natychmiast zaczyna się on kopiować i przechodzi do innych plików komputera, wyrządzając coraz to większe szkody.

Jak chronić się przed wirusami komputerowymi?

Nie bez powodu każdy komputer ma już od nowości zainstalowaną próbną wersję systemu antywirusowego. Tego typu programy to bowiem podstawa ochrony naszego komputera. Nie można jednak zapominać także o zaporze sieciowej, która przez cały czas, kiedy korzystamy z sieci powinna być uruchomiona. Ostatnim sposobem na zachowanie bezpieczeństwa nas samych i swojego komputera jest przede wszystkim rozsądne korzystanie z sieci. Nie zaleca się pobierania plików z nieznanych źródeł, czy też otwierania załączników, co do których nie mamy pewności. Przezorność w sieci, może być bowiem najpotężniejszą bronią i nie dopuści do zainfekowania naszego sprzętu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post