Certyfikat SSL – jaki wybrać?

Certyfikat SSL – jaki wybrać?

Total
0
Shares

W poszukiwaniu certyfikatu SSL wyznacznikiem nie powinna być cena, ale potrzeba serwisu, który ma zostać zabezpieczony tym certyfikatem. Na rynku można znaleźć certyfikaty różnej klasy.

Przeglądając ofertę certyfikatów SSL, trudno nie zauważyć, że dostawcy proponują najczęściej certyfikaty DV, certyfikaty OV i certyfikaty EV. Nie wszyscy orientują się w tych skrótach. Warto zatem wyjaśnić, czym różnią się te certyfikaty SSL i kiedy warto wybrać każdy z nich.

Czym jest certyfikat SSL?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia klas certyfikatów, warto przypomnieć, czym tak naprawdę są certyfikaty SSL. To skrót od Secure Socket Layer. Mamy tu do czynienia z protokołem sieciowym, który jest dziś powszechnie stosowanym standardem szyfrowania. Dzięki certyfikatowi SSL można zapewnić szyfrowaną transmisję między przeglądarką użytkownika a serwerem. W ten sposób przesyłane dane zostają zabezpieczone i nie przejmie ich nikt niepowołany. Obecnie zakup certyfikatu SSL nie jest żadnym problemem. Oferuje go każdy dobry dostawca usług internetowych (np. Domeny.pl).

Klasa DV

Pierwszą klasą certyfikatu SSL jest klasa DV, czyli Domain Validation. To tak naprawdę podstawowa i najprostsza ochrona. Wystawca certyfikatu SSL weryfikuje w tym przypadku tylko domenę. Sprawdzane jest to, czy dane abonenta zgadzają się z danymi w bazie WHOIS. W praktyce taka weryfikacja jest błyskawiczna i przez to nie jest dokładna. Taki certyfikat jest odpowiedni dla najprostszych stron internetowych, ale nie nadaje się dla dużych portali czy sklepów.

Klasa OV

O wiele lepszą ochronę zapewnia certyfikat SSL klasy OV, czyli Organization Validation. W tym przypadku weryfikowana jest nie tylko domena, ale również sprawdzane są dane firmy, która ten certyfikat zamawiała. Tutaj nie wystarczy zamówić certyfikat SSL, trzeba jeszcze dostarczyć wystawcy odpowiednie dokumenty (np. wpis do KRS). Strony zabezpieczone takim certyfikatem cieszą się większym zaufaniem, a do tego użytkownik może sprawdzić w każdej chwili, do kogo należy dana witryna.

Klasa EV

Certyfikat SSL klasy EV (Extended Validation) to najwyższy poziom ochrony, ale i najbardziej drobiazgowa forma weryfikacji zamawiającego. Przy składaniu zamówienia na taki certyfikat trzeba podać również szereg dokładnych danych, a do tego niezbędne jest złożenie dokumentów w wersji angielskiej. Wystawca certyfikatu telefonicznie weryfikuje zamawiającego. Strony zabezpieczone certyfikatem EV mają adres zielony. To często instytucje finansowe lub duże sklepy internetowe.

Certyfikat SSL to skuteczne zabezpieczenie transmisji internetowej. Warto jednak zastanowić się, jaki typ certyfikatu będzie dla nas najlepszy. Dzięki temu dostosujemy poziom ochrony do potrzeb naszego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post