Biometryka w branży motoryzacyjnej: poznaj najnowsze rozwiązania

Biometryka w branży motoryzacyjnej: poznaj najnowsze rozwiązania

Total
0
Shares

Odcisk palca zamiast kluczyka? Skanowanie siatkówki oka? System, który rozpoznaje twarz właściciela? Biometryka to nie efektowne gadżety, ale rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z samochodu na co dzień. Dowiedz się, jak rozwija się technologia biometryczna w branży motoryzacyjnej!

Jakie technologie biometryczne stosują producenci samochodów?

Otwieranie drzwi czy uruchamianie samochodu po rozpoznaniu linii papilarnych właściciela to dla wielu osób nowinka technologiczna. Prawdą jest jednak, że takie rozwiązania coraz częściej pojawiają się w masowej produkcji i prawdopodobnie za jakiś czas nie będą już nikogo dziwić.

W przypadku innych systemów biometrycznych jest nieco inaczej. Technologia rozpoznawania twarzy nadal stanowi nowość i pojawia się tylko eksperymentalnie, np. w projekcie Cadillaca przeznaczonym na rynek chiński. Jak działają nowoczesne systemy facial recognition?

Rozpoznawanie twarzy w praktyce

Samochód wyposażony w system biometryczny ma wbudowane urządzenie (rodzaj kamery), do którego zbliża się twarz, aby umożliwić zeskanowanie obrazu. System rozpoznawania twarzy działa w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje do tego specjalnie zaprojektowane algorytmy.

Rozpoznawanie twarzy czy siatkówki oka można wykorzystać nie tylko do otwierania drzwi czy uruchamiania samochodu. Obecnie testuje się także systemy, które na podstawie ruchów twarzy i oczu ocenią samopoczucie kierowcy i w razie potrzeby zareagują na niebezpieczne sytuacje, np. gdy samochód zmieni pas ruchu.

Przyszłość technologii facial recognition: czy idealny system jest możliwy?

Inżynierowie zajmujący się projektowaniem systemów rozpoznawania twarzy mierzą się z wieloma problemami. Ograniczeniem dla systemu są najczęściej czynniki obiektywne: słabe oświetlenie, różnice w mimice twarzy (uśmiech, ale i zmęczenie), zmiany spowodowane procesem starzenia. Projektanci robią także wszystko, by uniemożliwić oszukiwanie systemu poprzez np. prezentowanie mu zdjęcia właściciela samochodu.

Jakie technologie mogą ulepszyć systemy rozpoznawania twarzy w samochodach? Rozwój idzie przede wszystkim w stronę coraz lepszej rozdzielczości matryc kamer i zwiększania mocy obliczeniowej urządzeń. Wykorzystuje się także modele z większą ilością danych wejściowych. Dzięki temu system jest w stanie przechowywać w pamięci obrazy twarzy w wielu wersjach różniących się mimiką.

Brzmi interesująco? Dla nas projekty rodem z przyszłości to codzienność! Rozwijaj swoją karierę z GlobalLogic!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać