Jak audyt SEO pomoże Twojej stronie internetowej?

Jak audyt SEO pomoże Twojej stronie internetowej?

Total
0
Shares

Celem każdej osoby, która prowadzi swoją stronę internetową, jest bez wątpienia uczynienie jej atrakcyjną nie tylko dla użytkowników, ale również samej przeglądarki. Chcąc, aby witryna dobrze się pozycjonowała, należy odpowiednio dostosować ją do wymagań Google. W takim przypadku warto skorzystać z audytu SEO, który przeanalizuje parametry strony www i oceni jej potencjał w wynikach wyszukiwania. To również doskonałe narzędzie pozwalające zoptymalizować witrynę. Czym jednak dokładnie jest audyt SEO i co warto wiedzieć na jego temat?

Czym jest audyt SEO?

Chcąc zrozumieć, dlaczego audyt SEO jest tak istotny w kontekście pozycjonowania strony internetowej, warto przede wszystkim wiedzieć, czym dokładnie jest to działanie. Otóż audyt SEO to nic innego, jak analiza oraz ocena danej witryny pod kątem jej widoczności w wynikach wyszukiwania Google. Wykonuje go wybrana przez klienta agencja SEO, która za jego pomocą może wskazać wady oraz zalety danej strony www, a także ocenić jej potencjał w organicznych wynikach wyszukiwania. Taki audyt jest więc zbiorem doskonałych wskazówek, dzięki którym możliwe jest poprawienie widoczności witryny w wyszukiwarce.

Podsumowując, audyt SEO ma na celu przede wszystkim:

  • przeanalizowanie strony www pod kątem jej widoczności w Google,
  • sprawdzenie poprawności funkcjonowania istotnych dla pozycjonowania elementów na stronie,
  • przedstawienie wad i zalet witryny,
  • wskazanie kierunku, w którym warto podążać, chcąc poprawić wyniki strony w wyszukiwarce.

Rodzaje audytów SEO – jakie są?

Co ciekawe, audyty SEO dzielą się na dwa rodzaje – mowa tutaj o audytach on-site oraz off-site. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma działaniami? Otóż w przypadku audytu on-site pod uwagę brane są czynniki, które znajdują się na stronie (np. treści, struktura adresów URL, opisy meta czy tytuły), natomiast w przypadku audytu off-site – czynniki zewnętrzne, czyli takie, które znajdują się poza witryną, ale również mają wpływ na jej widoczność (linkowanie, analiza konkurencji).

Kiedy należy przeprowadzić audyt SEO?

Wiele osób decyduje się na przeprowadzenie audytu SEO w momencie rozpoczęcia działań mających na celu pozycjonowanie strony. Ciężko bowiem o lepszy start – specjaliści za pomocą audytu sprawdzą, jak strona radzi sobie w wynikach wyszukiwania, a także upewnią się, w jakim kierunku należy dążyć, jeśli chodzi o strategię SEO.

Kolejnym momentem, w którym audyt SEO okazuje się być przydatnym narzędziem, jest chęć weryfikacji prowadzonych dotychczas działań. Jeszcze inni zdecydują się na niego w przypadku braku ruchu na stronie lub po zauważaniu spadku widoczności w wyszukiwarce Google. Dokładna analiza tego, co dzieje się na stronie, pomoże polepszyć sytuację strony klienta.

Część osób decyduje się na audyt SEO, planując przebudowę swojej strony lub sklepu internetowego. Jest to na tyle wymagający proces, że niezbędne okazuje się w jego przypadku zwrócenie szczególnej uwagi na SEO. Bez właściwej weryfikacji błędów popełnianych na starej witrynie, łatwo o ponowne popełnienie ich na nowej – jak można się domyślić, wpłynie to negatywnie na wyniki strony, która, choć została przebudowana, to w kontekście pozycji w Google dalej znajduje się w tym samym miejscu.

Jakie korzyści niesie za sobą audyt SEO?

Audyt SEO, jako kompletna analiza strony internetowej, jest w stanie wykryć znajdujące się na niej błędy, a także mocne strony, które warto byłoby rozwijać. Agencja SEO, którą wybrał klient, po wykonaniu takiego działania dostarczy mu obszerny dokument pełen rekomendacji oraz rozwiązań problemów, z jakimi może zmagać się witryna. Dzięki temu możliwe jest odkrycie aspektów, których klient nie jest w stanie zbadać samodzielnie – czy to z powodu braku niezbędnych do tego celu narzędzi, czy też znikomej wiedzy dotyczącej SEO.

Nic więc dziwnego, że wyniki audytu SEO mogą być nie tylko planem prac, które należy wykonać na stronie, czy bazą do zbudowania odpowiedniej strategii marketingowej, ale również gotową i trafną strategią działań SEO. Znajdując problemy, z jakimi zmaga się witryna, bardzo łatwo poprawić jej widoczność w wyszukiwarce i tym samym pozytywnie wpłynąć na przychody firmy.

Najważniejsze elementy audytu SEO – jakie są?

Bez wątpienia najważniejszymi elementami audytu SEO są:

  • optymalizacja treści,
  • optymalizacja techniczna,
  • linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne.

Dzięki dogłębnej weryfikacji danej strony lub sklepu internetowego bardzo łatwo można wyłapać błędy znajdujące się czy to w adresach URL, nagłówkach, kodzie witryny, czy też w przypadku ogólnej jej wydajności. Czego dotyczą wspomniane wyżej elementy i co warto o nich wiedzieć?

Optymalizacja treści

Ciężko o istotniejszy element audytu SEO niż optymalizacja treści. Punkt ten nierozerwalnie związany jest z contentem, który znajduje się na stronie. W tym przypadku znaczenie ma optymalizacja nagłówków, odpowiednie dobranie słów kluczowych, a także zadbanie o właściwą strukturę tekstów.

Optymalizacja techniczna

Element, jakim jest optymalizacja techniczna, ma na celu ocenić przyjazność strony pod kątem urządzeń mobilnych, zweryfikować jej wydajność, a także poziom bezpieczeństwa, na który coraz częściej zwracają uwagę użytkownicy. Niezabezpieczone strony mogą odstraszyć potencjalnych klientów.

Agencja SEO zwróci również uwagę na optymalizację grafik znajdujących się na stronie, a także strukturę adresów URL, tak aby poruszanie się po witrynie było dla użytkownika przyjemnością.

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, linkowanie (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne) to dwa kluczowe elementy, które mogą mieć bardzo duży wpływ na pozycjonowanie stron www. Specjaliści sprawdzają więc stronę pod kątem linkowania wewnętrznego, upewniając się, czy umieszczone na niej treści posiadają odpowiednie odnośniki, dzięki którym użytkownik może lepiej zapoznać się z danym tematem. Przeanalizowanie ilości linków zewnętrznych również jest niezwykle istotne i nie można o nim zapominać.

Podsumowanie

Audyt SEO to doskonały sposób dokładną weryfikację danej witryny. Pozycjonowanie stron bez pomocy tak wielu ważnych informacji byłoby często nieskuteczne, toteż nic dziwnego, że audyt SEO jest podstawą wszelkich działań mających na celu poprawienie widoczności strony w wynikach wyszukiwania i tym samym – zwiększenie przychodów klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać