Taryfa G12 czy G11? Którą wybrać, by zużycie prądu było mniejsze?

Taryfa G12 czy G11? Którą wybrać, by zużycie prądu było mniejsze?

Total
0
Shares

Jaką taryfę prądu wybrać dla domu, aby płacić najmniej? Obecnie dostawcy zapewniają możliwość dostosowania tego parametru do swoich potrzeb. Warto więc z tego skorzystać, aby móc cieszyć się niższymi rachunkami. Dowiedz się, czym różnią się między sobą poszczególne taryfy i wybierz najlepszą dla siebie. 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak obniżyć swoje rachunki za prąd? Z pewnością próbowałeś już niejednokrotnie zmniejszyć zużycie energii, odłączając urządzenia od zasilania, czy też ograniczając stosowanie sprzętów elektrycznych. Czy przyniosło to jednak jakiś rezultat? Jeśli nawet tak, to bez wątpienia niewielki. Oszczędzanie energii elektrycznej może być jednak naprawdę proste i wcale nie musisz w tym celu zmieniać swoich codziennych nawyków. Wystarczy, że wybierzesz taryfę prądu dostosowaną do Twojego stylu życia. To świetne rozwiązanie szczególnie dla wszystkich gospodarstw domowych. Interesują Cię niższe ceny prądu? Zobacz jaką ofertą dysponuje Twój sprzedawca energii.

Taryfa G12 a G11 – czym różnią się te taryfy prądu?

Oferty wszystkich firm dostarczających energię elektryczną działające na Polskim rynku występują w postaci tak zwanych taryf. W celu marketingu produktów nie mogą stosować elastycznych rozwiązań, ponieważ akurat ten obszar kontrolowany jest odgórnie przez Urząd Regulacji Energetyki. Taryfa to nic innego, jak zestaw stawek i opłat za konkretne usługi energetyczne, według których sprzedawca je rozlicza. Taryfy te mogą różnić się między sobą ceną, godzinami lub porami w ciągu doby decydującymi o tym, kiedy jest tańszy prąd, a kiedy droższy.

Najpopularniejszą taryfą jest G11. Jest to taryfa domyślna, oferowana przez każdego dostawcę energii elektrycznej. Wybierając ją, płacisz za prąd dokładnie tyle samo niezależnie od pory dnia i tygodnia. Taryfa G12 dzieli się natomiast na przedziały, jakimi są strefa dzienna i strefa nocna. W ciągu dnia prąd jest droższy, natomiast w nocy cena ta znacznie spada. Wyróżniamy także taryfę G12w, która zapewnia tańszą dostawę prądu w weekendy i w czasie dni ustawowo wolnych.

Jaką taryfę prądu wybrać?

Wybór taryfy to sprawa bardzo indywidualna. Warto przede wszystkim dopasować ją do swojego trybu dnia. Jeśli na przykład w ciągu dnia jesteś raczej poza domem, taryfa G12 będzie najlepszym wyborem. Podział na strefy czasowe zapewni Ci dużą oszczędność, jeśli masz w zwyczaju gotować, robić pranie, odkurzać, czy pracować w wieczornych godzinach. Jeśli natomiast wszelkie prace domowe wykonujesz jedynie w weekendy, postaw na taryfę G12w.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać