Czy inwestycja w ETF się opłaca?

Czy inwestycja w ETF się opłaca?

Total
0
Shares

Pomnożenie swojego majątku zawsze jest kuszącą opcją, jednak trzeba liczyć się z ryzykiem inwestycji w fundusze inwestycyjne. Dlatego chcąc wejść na ten rynek trzeba nauczyć się zarządzania ryzykiem. Czy inwestycja w ETF się opłaca?

Jakie są zasady funkcjonowania ETF?

Należy wiedzieć, że ETF-y są tworzone na czas nieokreślony i ich rozwiązanie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Za zarządzanie ETF-em pobierana jest roczna opłata. Podlegają one regulacjom krajowym i unijnym. Kupując jednego ETF-a można zainwestować w 1600 spółek.

Jakie mogą być korzyści z inwestycji w ETF? Czy inwestycja w ETF może się opłacać?

ETFy mają niższe koszty zarządzania w stosunku do funduszy inwestycyjnych. W przypadku ETF stosuje się pasywne zarządzanie, czyli odzwierciedlanie zachowania danego indeksu giełdowego i wierne naśladowanie jego zmiany. Należy wiedzieć, że tytuły uczestnictwa ETF-ów są notowane na giełdzie w systemie ciągły, a w związku z tym można nimi handlować tak jak akcjami. Osoby, które nabywają ETF-y mogą je sprzedawać i kupować w dowolnej chwili, a fundusze ETF są wyceniane w trakcie trwania sesji giełdowych. Oczywiście inwestowanie w ETF-y może wiązać się zarówno z zyskiem, jak i stratą, a związane jest to z długoterminowymi trendami rynkowymi. Zwykle indeksy giełdowe utrzymują się na danym poziomie przez dłuższy czas, choć nie zawsze. Wiązać się to może zarówno z długotrwałymi stratami w przypadku bessy, jak i zyskami, gdy na rynku panuje hossa. Inwestycja w ETF-y może się opłacać, ale na stabilnych rynkach. Jednak nigdy nie ma gwarancji długoterminowych zysków. Do handlowania ETF należy posiadać odpowiednie konto u brokera.

Jak zacząć inwestowanie w ETF-y?

Inwestowanie w ETF-y należy oczywiście rozpocząć spokojnie i nie należy od razu kupować dużej ilości. Należy wybrać brokera, który ma niską prowizję i zakupić niewielką ilość ETF-ów. Handlowanie należy rozpocząć na płynnych giełdach, gdzie spread kupna-sprzedaży jest niski. Od razu należy nastawić się na to, że przez dłuższy czas będzie się w posiadaniu tytułów uczestnictwa. Przy wyborze ETF-ów trzeba zwrócić uwagę na te o dużych aktywach, ale i odpowiednio długiej historii. Należy zdawać sobie sprawę, że im większy jest portfel inwestycyjny, tym większe ryzyko się ponosi, a także tym częściej konieczne są zmiany strategii. Duże portfele ETF są zatem przeznaczone dla doświadczonych inwestorów, a i oni nie mogą zawsze wystrzec się błędów i strat. Chęć uzyskania wysokiej stopy zwroty nieodłącznie wiąże się z proporcjonalnie większym ryzykiem. Przy inwestowaniu w RTF-y warto szukać pomocy specjalistów w zakresie funduszy inwestycyjnych już na samym początku, a także słuchać rad bardziej doświadczonych traderów.

Otwarty fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, czyli ETF zawsze opiera się o naśladowanie indeksów zarówno spółek, obligacji, jak i surowców. Obecnie mówi się, że jeśli chodzi o surowce, to może opłacić się inwestycja w złoto, które jest bardziej pewnym miejscem lokowania środków niż chociażby surowce energetyczne w obliczu panującego kryzysu, który związany jest między innymi z wojną w Ukrainie. Odpowiedź na pytanie czy inwestycja w ETF się opłaca jest twierdząca, ale…wszystko zależy od tego w co się inwestuje, a także jaka jest akutalna koniunktura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać