Endoproteza stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego

Total
0
Shares

Zwyrodnienie stawu biodrowego to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Początkowo pojawia się ból, z czasem ograniczona sprawność, później inwalidztwo. Endoprotezoplastyka jest zabiegiem, dzięki któremu chorzy mogą odzyskać pełną swobodę ruchów. Niezwykle istotna w całym procesie powrotu do zdrowia jest rehabilitacja po endoprotezie biodra. Na czym ona polega? Kiedy się rozpoczyna?

Endoprotezoplastyka

Staw biodrowy ma za zadanie utrzymywać ciało w pozycji pionowej, przenosić jego ciężar z tułowia na nogi oraz umożliwiać sprawne poruszanie się. Gdy dochodzi do zniszczenia powierzchni stawowych, np. w wyniku choroby zwyrodnieniowej, może pojawić się ból, sztywność stawu oraz ograniczenie ruchomości. Początkowo, wdrożone zostaje leczenie zachowawcze. W przypadku braku oczekiwanych efektów zaleca się leczenie operacyjne. Endoprotezoplastyka to zabieg, podczas którego w miejsce zmienionego chorobowo stawu wszczepiany jest sztuczny implant. Jest to jednak dopiero pierwszy krok w kierunku przywrócenia choremu pełnej mobilności. Kluczowa jest rehabilitacja.

Rehabilitacja – jak długo trwa i kiedy się rozpoczyna?

Rehabilitacja po endoprotezie biodra rozpoczyna się już w pierwszej dobie po zabiegu. Pacjent pozostając jeszcze w pozycji leżącej wykonuje proste ruchy nogą. Mają one na celu zapobieganie przykurczom i zakrzepom. 2-3 doba to czas na rozpoczęcie pionizowania pacjenta, jak również rozpoczęcie właściwych ćwiczeń. Plan rehabilitacji powinien być dopasowany do potrzeb i możliwości danej osoby. Z tego również względu, czas rehabilitacji będzie się różnił w poszczególnych przypadkach. Rehabilitacja może trwać kilka miesięcy, a nawet rok. Bardzo ważne jest, aby intensywność ćwiczeń dopasowana była do indywidualnych możliwości pacjenta, jego kondycji i sprawności mięśniowej.

Rehabilitacja po endoprotezie biodra, podobnie jak rehabilitacja po endoprotezie kolana, powinna być kontynuowana  również po opuszczeniu oddziału ortopedycznego. Praca z fizjoterapeutą umożliwi pacjentowi bezpieczny powrót do codziennej aktywności. Fizjoterapeuta udzieli praktycznych wskazówek np. w zakresie higieny, podróży samochodem czy ubierania. Jest on wsparciem podczas nauki chodzenia bez kul. Wzmacnia mięśnie opracowując ćwiczenia z niewielkim obciążeniem i taśmami elastycznymi. Do ćwiczeń wykorzystywane są również piłki rehabilitacyjne, mata i poduszki sensomotoryczne. Z czasem dochodzą także ćwiczenia funkcjonalne i dynamiczne.

Pacjenci wracający do pełnej sprawności po endoprotezie biodra mogą skorzystać z rehabilitacji domowej. Fizjoterapeuta dojeżdża wówczas do domu pacjenta, który może ćwiczyć w dobrze sobie znanym środowisku bez konieczności dojazdu do placówki rehabilitacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Jak szybko zasnąć? jak szybko zasnąć

Jak szybko zasnąć?

Zdrowy sen jest niezbędny dla naszego organizmu. Według profesor pediatrii, bezsenność może być spowodowana przez leki lub pewne schorzenia, ale niepokój jest najczęstszą tego przyczyną. Jeśli jesteśmy napięci i zaniepokojeni,…
Zobacz post
odchudzanie w erze internetu

Nowa dieta w erze cyfrowej

Utrata wagi jest wystarczająco ciężka bez konieczności podejmowania prób samodzielnej kontroli. Tysiące badań pokazują, że jest większe prawdopodobieństwo, że będziesz trzymał się planu żywieniowego, jeśli będziesz miał wsparcie – będziesz…
Zobacz post