Wydajna sieć teleinformatyczna – jakie elementy powinna zawierać?

Wydajna sieć teleinformatyczna – jakie elementy powinna zawierać?

Total
0
Shares

Projektowanie i budowanie sieci teleinformatycznych wymaga zestawienia ze sobą poszczególnych, kompatybilnych ze sobą elementów. Switch sieciowy, szafa rackowa, zasilacz UPS, punkt dostępowy, gniazdo sieciowe – to najważniejsze części, bez których żadna sieć nie może sprawnie funkcjonować. Trzeba zatem podjąć decyzję o wyborze konkretnych produktów, mając na uwadze charakter i kubaturę budynku, jego przeznaczenie czy indywidualne potrzeby przyszłych użytkowników.

Rodzaje sieci teleinformatycznych

Sieci teleinformatyczne występują w wielu wariantach. Najpopularniejsze są obecnie infrastruktury LANWiFi oraz WAN, ale znamy też inne. Do stworzenia każdej z nich potrzebujesz wydajnych i kompatybilnych elementów, które szerzej opisaliśmy poniżej. Tylko wybór markowych podzespołów oraz prawidłowe skonfigurowanie ich zapewni ciągłość procesów w Twojej firmie i podniesie wydajność pracowników.

Switch sieciowy

To urządzenie służy do przesyłania danych między gniazdami LAN. Przełączniki wpływają na komfort korzystania z sieci, jak również pozwalają na komfortowe zarządzanie nią. Z tego względu są cenione przez administratorów.

Switch sieciowy wykorzystuje się w:

  • systemach automatyki przemysłowej,
  • systemach monitoringu wizyjnego CCTV,
  • rozbudowanych sieciach dostępowych,
  • sieciach komputerowych LAN.

Aby switch faktycznie spełnił swoją funkcję, powinien zostać dopasowany do sieci pod kątem prędkości przesyłu danych. Tutaj rozstrzał wartości jest bardzo duży i waha się od 10 Mb/s do nawet 10 Gb/s. W bardziej zaawansowanych systemach dobrze sprawdzają się przełączniki zarządzalne. W prostych sieciach wystarczą modele unmanaged.

Szafy rackowe

Szafy rackowe są niezbędne w każdej serwerowni komputerowej, firmie energetycznej czy teletechnicznej. Oprócz typowych szaf w rozmiarze określanym jako 42U stosuje się także mniejsze i większe szafy krosownicze. Warto odpowiednio dobrać je do potrzeb swojej serwerowni tak pod względem rozmiaru, jak również pojemności. Wtedy zyskujesz pewność, że uda się sprawnie zbudować architekturę technologiczną lub domową, a poszczególne jej podzespoły będą dobrze chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Wpływa to na jakość, stabilność pracy oraz bezpieczeństwo.

Zasilacze UPS

Do podtrzymywania oraz regulowania napięcia w urządzeniach, służą zasilacze UPS. Doskonale sprawdzają się one w sytuacjach problematycznych związanych z zasilaniem – głównie są to wahania napięcia serwerów, maszyn przemysłowych czy centrali telefonicznych. Wraz z nimi można nabyć także kompatybilne akcesoria, w tym karty SNMP czy szyny RACK.

Podział zasilaczy UPS obejmuje wiele różnych modeli, wśród których popularnością cieszą się systemy Line-Interactive, zasilacze UPS online i offline, invertery, regulatory czy battery packi.

Dobrze zaprojektowany i wykonany system teleinformatyczny zapewnia prostą obsługę oraz intuicyjne zarządzanie siecią, a także sprawną komunikację użytkownikom i integrację najczęściej używanych maszyn czy urządzeń, np. drukarek, skanerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post