Wybieramy bezpieczny i tani hosting

Wybieramy bezpieczny i tani hosting

Total
2
Shares

Za każdym razem gdy stajemy przed wyborem hostingu zastanawiamy się jakie mamy wobec niego oczekiwania. Przychodzą na myśl różne określenia, czyli żeby był: bezpieczny, szybki, stabilny i tani.

Swego czasu po sieci krążyła pewna grafika – 3 kółka, które w każdym przypadku łączyły się tylko dwoma elementami. Mówiła, że jeśli coś ma być szybko i dobrze, to nie będzie tanio. Jeśli ma być coś dobrze i tanio, to nie będzie szybko. A jeśli ma być tanio i szybko, to nie będzie dobrze. Czy takiej samej zależności można użyć hostingu? I tak i nie. Wiele zależy bowiem od tego, czy hosting będzie używany do prowadzenia zwykłej, często niewielkiej i lekkiej strony www oraz ewentualnie poczty. Jeśli tak, to w takim wypadku można poszukać firmy oferującej tzw. tani hosting, która jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo, odpowiednią wydajność oraz relatywnie niską cenę usług.

Ze względu na to, że temat parametrów hostingowych to tzw. temat rzeka, w tym przypadku skupimy się tylko na aspekcie bezpieczeństwa. Na pierwszy rzut idzie więc kwestia szyfrowania usług SSL. Wybierając serwer www zwróćmy uwagę na to, żeby oferta zawierała w sobie dożywotni bezpłatny certyfikat SSL (nie tylko dla strony internetowej, ale także dla poczty, FTP, panelu itd.). Kolejną kwestią są dodatkowe zabezpieczenia dla stron www. Zwykły, standardowy tani hosting www nie będzie miał takich rozwiązań, ponieważ są one zazwyczaj mocno obciążające budżet danej firmy, a w przypadku tanich usług chodzi przecież o jak największe cięcie kosztów. Jak podchodzą do tego tematu firmy hostingowe? – Na rynku jest wiele komercyjnych rozwiązań – mówi Adam Kurnicki, administrator HostingHouse.pl, jednej z największych firm oferujących tzw. tani hosting w Polsce. – Ich zaletą jest to, że są one gotowe do użytku, ale wadą jest często brak spełnienia indywidualnych potrzeb. W przypadku naszej firmy uznaliśmy, że zdobyte przez nas wieloletnie doświadczenia pozwalają na napisanie własnego oprogramowania. Efektem prac są rozwiązania, których próżno szukać w innych firmach. Każdego dnia obserwujemy jak nasza zapora odpiera tysiące ataków na strony www i o ile kiedyś włamania na dziurawe strony www klientów były niemal codziennością, tak teraz zdarzają się incydentalnie. Co ważne, te rozwiązania są już wliczone w cenę usługi, zatem klient nie musi ponosić dodatkowych kosztów z tego tytułu.

Na koniec warto dodać, że żadne, nawet najlepsze zabezpieczenia dostępne w firmach hostingowych nie uchronią przed włamaniem, jeśli klient będzie korzystał z niebezpiecznego środowiska (np. zawirusowanego komputera), hasła będą słabe (typu “admin123”), bądź będzie korzystał z pirackiego oprogramowania do budowy strony www, to do włamania dojdzie prędzej czy później. Ważne są także regularne aktualizacje skryptów, ale jeśli korzysta się np. z CMS WordPress, to tutaj z pomocą przyszli już autorzy tego oprogramowania. WordPress posiada bowiem opcję automatycznych aktualizacji.

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post