Prywatność danych w dobie uczenia się online

Prywatność danych w dobie uczenia się online

Total
0
Shares

Epidemia koronawirusa odmieniła świat na zawsze. Niektóre ze zmian dobrnęły w dobrym kierunku. Inne natomiast sprawiły, że możemy pracować oraz uczyć się bez potrzeby wychodzenia z domu. Czy jednak na pewno jest to bezpieczne? Jakie zagrożenia w sieci czyhają na tych, którzy uczestniczą w zajęciach online? Jak się przed nimi chronić?

Zagrożenia czyhające w sieci

Wedle zapewnień twórców platform edukacyjnych — korzystanie z nich niesie mniej zagrożeń niż w trakcie korzystania z poczty elektronicznej. Czy aby jednak na pewno? Jak się okazuje system edukacji zdalnej, ma nie tylko zalety, ale również wady. Z punktu widzenia nauczycieli i szkół problemem jest dyscyplina u dzieci. Z kolei ze strony młodzieży największy problem stanowi brak możliwości przebywania z innymi rówieśnikami. A co na to eksperci od informatyki? Ich zdaniem największym zagrożeniem, jakie czyha zarówno na nauczycieli, jak i na uczniów, jest brak odpowiednich zabezpieczeń. Co to oznacza? Niestety, że mogą obydwie ze stron mogą paść ofiarami naruszeń ochrony danych osobowych, a nawet i cyberprzestępstw. Jak to możliwe? Przyczyn może być wiele. Wśród nich najczęściej wymienianymi są:

  • udostępnianie swoich haseł i loginów osobom trzecim;
  • wchodzenie w nieznane linki;
  • niechronienie swojej kamerki internetowej;
  • brak oprogramowania antywirusowego.

Jak być bezpiecznym w sieci?

Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można obronić się przed zagrożeniami, które czyhają w sieci.

Bezpieczne hasło

Wydawać by się mogło to banalne, jednak w dalszym ciągu wielu Polaków korzysta z haseł, które są np. datą ich urodzin, nazwą ulicy, na której mieszkają, bądź swoim nazwiskiem. Żaden z powyższych przykładów nie zagwarantuje Ci w sieci bezpieczeństwa. Dobre hasło to takie, które jest kombinacją małych i dużych liter, połączonych z liczbami i znakami specjalnymi. Należy również pamiętać o tym, by nie nosić go ze sobą, zapisanego wraz z loginem na kartce. Takie rzeczy, aż się proszą o zagubienie…

Solidny antywirus

To podstawa zabezpieczeń komputera. Chroni przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem nawet wtedy, gdy przypadkiem klikniesz w nieznanego Ci linka. Przed jego zakupem warto się upewnić, czy aby na pewno posiadał on tzw. firewall, czyli zaporę chroniącą przed atakami i włamaniami z sieci.

Znana sieć Wi-Fi

Niestety korzystanie z dostępu do Internetu w miejscach publicznych może być opłakane w swoich konsekwencjach. Łącząc się z taką siecią, dajemy obcym użytkownikom możliwość wglądu do swojego komputera. Czasami zdarza się również, że osoby te popełniają różne nadużycia, takie jak: włamanie się do bankowości internetowej.

Posiadanie VPN

Technologia ta pozwala szyfrować informacje, przez co niezawodnie chroni Twoją prywatność w sieci. Dba on o Twoje bezpieczeństwo nawet wtedy, kiedy jesteś zmuszony do korzystania z publicznej sieci. Pozwala zabezpieczyć informacje o lokalizacji Twojego urządzenia oraz przeglądać Internet anonimowo. To z kolei zabezpiecza historię Twojego wyszukiwania. Zdarza Ci się korzystać z sieci publicznych lub tzw. hot spotów na Twoim smartfonie? Nie ryzykuj i użyj najlepszego VPN na Androida. Co dzięki temu zyskasz? Szyfrowanie, dzięki któremu nikt nie będzie w stanie włamać się do Twojego urządzenia lub uzyskać dostęp do danych o Twojej lokalizacji. Jest to skuteczne zarówno w przypadku szpiegujących Cię reklamodawców, złośliwych witryn, jak i cyberprzestępców. Lepiej również pomyśleć o tym zawczasu, niż żałować, kiedy będzie już za późno.

Przykre konsekwencje zaniedbania

Na końcu warto jeszcze wspomnieć o tym, co może Ci się przydarzyć, jeżeli zaniedbasz sprawy związane ze swoim bezpieczeństwem. Nie bez powodu bowiem zwykło się mówić “mądry Polak po szkodzie”… Nie zabezpieczając swojej prywatności, pozwalasz innym uzyskać dostęp do dziennika swoich aktywności w sieci. W najlepszym przypadku może się skończyć na tym, iż wykorzystają to przeciwko Tobie reklamodawcy. Gorzej, jeżeli padniesz ofiarom hakera, który może pozbawić Cię, lub innych użytkowników komputera, środków na koncie. Ofiarami cyberprzestępców padło już tysiące osób. Nie daj się i pomyśl o tym, zanim przydarzy się to i Tobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post