Backup w chmurze dla firm. Na czym polega? Czy warto?

Backup w chmurze dla firm. Na czym polega? Czy warto?

Total
0
Shares

Do najważniejszych zasobów każdej firmy należą gromadzone i przetwarzane przez nią dane, którym trzeba zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Nie ma bowiem nic gorszego niż ich utrata. W czasach cyfryzacji podstawowym sposobem zabezpieczenia danych firmowych jest kopia zapasowa. Sposobów jej tworzenia jest wiele, jednym z nich jest backup w chmurze, czyli kopia bezpieczeństwa, która jest zapisywana w chmurze obliczeniowej. Na czym dokładnie polega kopia zapasowa w chmurze? I czy warto postawić na tego typu rozwiązanie?

Po co kopia bezpieczeństwa danych w firmie?

Co prawda ryzyko utraty danych cyfrowych jest mniejsze, niż w przypadku tradycyjnie przechowywanych dokumentów. Nie zmienia to jednak faktu, że takie zagrożenie istnieje. W ostatnich latach firmy nagminnie dotykają cyberataki typu ransomware. W takiej sytuacji dochodzi do zablokowania dostępu do danych firmowych przez złośliwe oprogramowanie hakerskie, w celu wyłudzenia okupu.

Utrata danych może być również spowodowana innymi czynnikami, na przykład:

  • awarią sprzętu
  • zainfekowaniem systemu przez wirusa
  • błędem popełnionym przez użytkownika itp.

Jak widać, groźba straty cyfrowych danych jest możliwa. Z tego też powodu przedsiębiorstwa decydują się na zabezpieczenie zgromadzonych informacji poprzez tworzenie kopii zapasowej. Dzięki niej można szybko przywrócić utracone dane, bez żadnej szkody dla funkcjonowania firmy. Procedura ta może być realizowana z wykorzystaniem firmowych nośników stacjonarnych, takich jak dyski czy serwery. Istnieje jednak inne, o wiele bardziej zoptymalizowane rozwiązanie, którym jest backup w chmurze. Na czym dokładnie ono polega?

Backup w chmurze dla firm. Na czym polega? Czy warto?

Czym jest backup w chmurze?

Kopia bezpieczeństwa w chmurze jest usługą realizowaną przez firmy zewnętrzne. Udostępniają one swoim klientom przestrzeń dyskową w chmurze obliczeniowej wraz z określoną mocą obliczeniową oraz oprogramowaniem umożliwiającym sporządzenie i odzyskanie kopii zapasowej. Backup w chmurze pozwala na całkowite odizolowanie kopii bezpieczeństwa od środowiska roboczego. Co ważne, jest to rozwiązanie elastyczne, które może być dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Przykładowo oprogramowanie Veeam pozwala tworzyć backup w chmurze ze stacji roboczych, maszyn wirtualnych oraz serwerów fizycznych. Można to robić w sposób automatyczny lub manualny. Ponadto tego typu oprogramowanie jest kompatybilne z różnymi systemami i środowiskami pracy, takimi jak:

  • Windows
  • Mac
  • Linux
  • IBM AIX
  • Oracle Solaris i wielu innych.

Kopia zapasowa w chmurze vs. kopia na nośnikach stacjonarnych

Czym różni się backup w chmurze od kopii zapasowej na firmowym dysku stacjonarnym? Z punktu widzenia przedsiębiorcy przede wszystkim ceną. Do wykonania kopii bezpieczeństwa na lokalnym serwerze konieczne jest stworzenie dodatkowej infrastruktury ICT. Duża ilość danych wymaga pojemnych serwerów, które potrzebują odpowiedniego miejsca i zasilania. To zaś generuje spore koszty.

Backup w chmurze obliczeniowej jest zatem rozwiązaniem tańszym, a to nie są jego jedyne zalety. Kopia zapasowa w chmurze obliczeniowej w razie utraty danych pozwala na ich szybkie przywrócenie z każdego miejsca i w każdej chwili. Poza tym dane są bezpieczne niezależnie do tego, co dzieje się fizycznie w siedzibie firmy. Miejsca przechowywania danych w chmurze odznaczają się bowiem nieprzeciętnym stopniem ochrony, który często nie jest możliwy do zrealizowania w standardowych warunkach lokalowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post