Co zrobić, aby nauka wśród dzieci była skuteczna?

Co zrobić, aby nauka wśród dzieci była skuteczna?

Total
0
Shares

Nowy rok szkolny czai się tuż za rogiem, każda lekcja przynosić będzie duże partie materiału, a jak na razie nasze dzieci myślą jedynie o zabawie i minionych wakacjach. Jak zmienić tę perspektywę i zachęcić je do nauki? Kluczowe są ich chęci i motywacja do nauki, jak również odpowiedni sposób samego uczenia. Nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na sukces. Każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia i metody. To że spędzamy kilka godzin przed książkami szkolnymi wcale nie świadczy o tym, że dużo się z tego nauczymy. Kluczowe jest poznanie samego siebie i dobranie takiej metody, aby była ona efektywna. O czym warto pamiętać podczas nauki?

Odpowiednie środowisko to podstawa

Kwestią od której powinniśmy zacząć jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do nauki. Warto zorganizować kącik, który przeznaczony jest wyłącznie do siedzenia nad książkami szkolnymi i panuje w nim porządek. Pamiętajmy, że bałagan dekoncentruje. Do tego powinna panować w nim cisza, ponieważ pozwala ona na odpowiednie skupienie się nad tematami. Jednak niektórzy z nas wolą uczyć się w towarzystwie muzyki -jeśli to nam pomaga, dlaczego by nie. Przygotujmy sobie książki szkolne, z których będziemy się uczyć, a także zastanówmy się nad planem działania. Pamiętajmy również o robieniu co jakiś czas przerw. Monotonne siedzenie w miejscu przez kilka godzin jest nieefektywne, dlatego co jakiś czas dajmy naszemu mózgowi chwilę odpocząć.

Wzrok, słuch czy ruch?

Każdy z nas jest inny i posiada inne predyspozycje do nauki. Jedni z nas są wzrokowcami, inni słuchowcami, a pozostali to kinestetycy. Warto zdawać sobie z tego sprawę, ponieważ może nam się to bardzo przydać jeśli chodzi o kwestię nauki z książek szkolnych i nie tylko. Najwięcej osób należy do wzrokowców. Kluczowy dla nich staje się obraz. W procesie uczenia kluczowe są ilustracje, podkreślenia, tabelki. Podczas sprawdzianu najpierw przypominają sobie wygląd strony w książce, a dopiero później jej treść. Drugą grupą są słuchowcy, których najwięcej jest wśród nastolatków. Muzyka jest dla nich najważniejsza, a zapamiętywane informacje łączą z melodią, która towarzyszy im podczas nauki. Ostatnią grupą są kinestetycy. Dla nich najważniejszy jest ruch. Kochają doświadczenia i eksperymenty, ponieważ aby coś zrozumieć muszą konkretną rzecz zobaczyć i jej dotknąć.

Grunt to wiedzieć jak się uczyć

Sposobów na naukę jest naprawdę wiele. Obecna rzeczywistość dostarcza nam naprawdę wiele możliwości, z których możemy, a nawet powinniśmy korzystać. Nie skupiajmy się na szablonowych rozwiązaniach np. długim siedzeniem nad książkami szkolnymi. Jeżeli nam to nie służy, poszukajmy czegoś innego. Dla niektórych wspaniale sprawdzą się kolorowe notatki, z rysunkami i podkreśleniami na stronach. Jest to szczególnie świetna opcja dla wzrokowców. Na naukę słówek, wzorów, dat świetną metodą są fiszki, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli jesteśmy słuchowcami, pomyślmy nad stworzeniem piosenki czy rymowanki z materiałem, który musimy opanować. Nauka to zabawa w odkrywanie świata, dlatego nie  ograniczajmy jej wyłącznie do książek szkolnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać