Rodzaje kominków - który kominek wybrać?

Rodzaje kominków – który kominek wybrać?

Total
0
Shares

Budując dom wiele osób marzy o tym, by przygotować kominek w salonie. W długie jesienne i zimowe popołudnia i wieczory płomień w kominku może stać się centrum życia domowego. Magia płomienia może powodować odprężenie, poprawia nastrój i sprawia że można wypocząć. Chcąc zdecydować się na taką inwestycję warto zastanowić się nad tym jaki kominek wybrać. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem, dzięki któremu dowiecie się więcej o kominkach i podjęcie decyzji o tym jaki kominek wybrać będzie łatwiejsze.

Najważniejsze kwestie techniczne przy wyborze kominka

Wybierając kominek do domu warto zapoznać się z najważniejszymi kwestiami technicznymi, które odnoszą się do kominków i ich konstrukcji. Warto poznać jak wygląda sytuacja od strony ekspertów, ponieważ w ten sposób można skonfrontować własne oczekiwania estetyczne z warunkami technicznymi budynku, w którym kominek będzie realizowany. Planując kominek należy między innymi zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • jakie ogrzewanie jest w domu
  • jak duże zapotrzebowanie energetyczne ma budynek
  • jaki jest kształt i wielkość pomieszczeń
  • zastosowana wentyalcja
  • rodzaj i sposób budowy komina

Mając tych kilka istotnych informacji firmy zajmujące się wykonywaniem kominków mogą zaproponować właściwe dla klienta rozwiązania. Należy mieć na uwadze czy kominek ma stać się źródłem ciepła czy wyłącznie elementem ozdobnym. Jeśli będzie to źródło ciepła należy również rozważyć jaki charakter będzie pełnił kominek czy będzie to dodatkowe źródło ciepła, czy ma przejmować funkcję głównego ogrzewania. W związku z tym należy brać pod uwagę to jakie rodzaje kominków są dostępne, by wybrać ten, który będzie najlepiej odpowiadał oczekiwaniom użytkownika.

Kominki z funkcją ogrzewania domu

Decydując sie na kominki, które mają pełnić funkcję ogrzewania można decydować się albo na rozwiązania wykorzystujące płaszcz wodny, albo też na kominek akumulacyjny. Nowoczesny kominek z odpowiednimi rozwiązaniami technicznymi będą gwarantowały wydajne ogrzewanie dla całego domu, jednocześnie koszty tego ogrzewania będą atrakcyjne.

Kominek akumulacyjny

Kominek akumulacyjny to rozwiązanie atrakcyjne dla tych szukających trwałego kominka pracującego z równomierną mocą grzewczą, bez konieczności częstej obsługi. Drewno w kominku akumulacyjnym uzupełnia się rzadko, ma on za zadanie maksymalnie długo oddawać ciepło przez system kanałów i kratek rozprowadzonych po całym budynku.

Kominek do salonu z płaszczem wodnym

Innym rozwiązaniem gwarantującym ogrzewanie w całym budynku będzie kominek wykorzystujący płaszcz wodny. W tym przypadku płomień kominka ogrzewa obudowę, w której znajduje się woda, podgrzewana zostaje rozprowadzona po całym budynku do kaloryferów czy w rurach ogrzewania podłogowego. Zaletą kominka z płaszczem wodnym będzie również to, że można dzięki niemu uzyskać ciepłą wodę użytkową. Kominek z płaszczem wodnym będzie rozwiązaniem atrakcyjnym dla budownictwa pasywnego.

Możliwości jeśli chodzi o montaż kominków służących do ogrzewania domu są więc różne, warto zapoznać się z tymi systemami i po konsultacjach ze specjalistami wybrać to najlepsze dla danego inwestora rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać