Koło kolorów - powstawanie i mieszanie barw

Koło kolorów – powstawanie i mieszanie barw

Total
0
Shares

Koło barw jest swego rodzaju pomocnikiem ukazującym zasady mieszania oraz powstawania różnych barw. Ma ono postać koła, które tworzy zamknięty cykl kolorów. Barwy te przechodzą przez siebie, a ich ułożenie nie jest losowe. Koło barw okazuje się niezwykle przydatne głównie w czasie urządzania wnętrza.

Czym jest koło barw?

Jest to podstawowe narzędzie doboru kolorów w formie modelu graficznego. Używa się go nie tylko do wyboru danego odcienia, ale również sprawdzenia, czy barwy pasują do siebie i będą tworzyć spójną całość. Co ciekawe, na kole umieszczone są barwy w pewnej kolejności, w jakiej powstały i w jakiej można je podziwiać na tęczy. W podstawowej wersji narzędzie to składa się z sześciu kolorów:

Barwy podstawowe:

  • żółty
  • czerwony
  • niebieski

Barwy komplementarne:

  • pomarańczowy
  • fioletowy
  • zielony

Zazwyczaj zawiera ono jednak o wiele większą ilość kombinacji, natomiast w wersji używanej w programach graficznych ma formę ciągłą (barwy płynnie przechodzą przez siebie). Za pomocą koła barw można stworzyć perfekcyjną i harmonijnie prezentującą się aranżację. Aby uzyskać pożądany efekt, niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiedniej mieszanki różnych odcieni.

Do czego służy koło barw?

Jego głównym celem jest ułatwienie doboru koloru. Narzędzie to przydaje się więc przede wszystkim w aranżacji wnętrz do projektowania pomieszczeń o określonym klimacie, przy zastosowaniu właściwych zestawów kolorystycznych. Dzięki niemu, w danych strefach nie będzie panował chaos, a przestrzeń stanie się przytulna i spójna. Umiejętne zastosowanie kolorów jest w stanie nadać wnętrzu pożądanego nastroju (optymistyczny, spokojny, nostalgiczny, pełen energii). Koło kolorów daje jednak o wiele więcej możliwości. Można po niego sięgać na co dzień, w tracie tworzenia stylizacji. Koło barw okazuje się pomocne podczas dobierania garderoby oraz dodatków.

Jak powstaje koło kolorów?

Koło barw składa się z kilku okręgów, przechodzących przez siebie. Często na tym narzędziu znajdują się również kolorowe trójkąty. W jego skład wchodzą:

  • kolory podstawowe– są to kolory bazowe i najważniejsze z całej palety, gdyż pozwalają na uzyskanie dowolnych barw. Wykorzystywane najczęściej w aranżacji pomieszczeń, a wśród nich znajduje się kolor: żółty, czerwony, niebieski,
  • kolory pochodne– tworzone z połączenia barw podstawowych (żółty+ niebieski=zielony, żółty+ czerwony= pomarańczowy, czerwony+ niebieski =fioletowy),
  • kolory dopełniające– w takich samych proporcjach dopełniają się do czerni, bieli albo szarości. Są tworzone z mieszanki barw podstawowych i pochodnych, które leżą po drugiej stronie modelu (żółty+ fioletowy= khaki, czerwony+ zielony= brąz, niebieski+ pomarańczowy= granat),
  • kolory złamane– jest to cała gama kolorystyczna tworzona z pomieszania barw podstawowych z pochodnymi oraz dopełniającymi. Uzyskany odcień zależy głównie od ilości kolorów dopełniających zawartych w mieszance.

Poprawne zestawienie barw jest kluczowym elementem każdej aranżacji wnętrza. Nie powinno być ono wykonane przypadkowo. Aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny, najlepiej sięgnąć po koło barw. Kolory można połączyć na zasadach podobieństwa czy kontrastu, uzyskując spójną formę, zapewniającą komfort przebywania w danej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać