Dobra whisky na prezent – czym powinien się wyróżniać taki trunek?

Dobra whisky na prezent – czym powinien się wyróżniać taki trunek?

Total
0
Shares

W Polsce właśnie obala się mit. Świadczy o tym już sam fakt, że jesteś tutaj i czytasz ten artykuł. Choć wódka i piwo wciąż pozostają częstymi wyborami nad Wisłą, dobra whisky powoli je wypiera. Polacy potrafią docenić jej wyrafinowany smak. Umieją rozróżnić poszczególne gatunki. Tak, butelka świetnej whisky to naprawdę niezły pomysł na prezent. A czym dokładnie kierować się przy wyborze? Podpowiadamy!

Cena najlepszej whisky

Tu cię pewnie zaskoczymy. Otóż naprawdę dobra whisky wcale nie musi stać na najwyższej półce cenowej. Owszem, nie należy oczekiwać zaskakująco małego wydatku, ale za konkretną butelkę też nie trzeba od razu płacić ogromnych kwot. Ranking World Whiskies Awards dowodzi tego ponad miarę. Gatunek trunku, sposób produkcji i przede wszystkim jego smak ma znacznie większą wartość niż logotyp na etykiecie. Inaczej mówiąc, nigdy nie kieruj się ceną, kiedy wybierasz dobrą whisky na prezent.

Rodzaje whisky

Jest ich całkiem sporo. Warto się zorientować w specyfice poszczególnych rodzajów whisky, zanim postawi się na jakiś konkretny produkt. Dla większości z nas istnieją 3 podstawowe kategorie: szkocka whisky, irlandzka whiskey oraz amerykański burbon. Jednak one rozgałęziają się na single malt, grain, czy chociażby blended whisky, która jest bardzo precyzyjną mieszanką kilku zbóż. Butelka takiego trunku w pięknym, uroczystym wręcz opakowaniu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza gdy długo dojrzewał w dębowych beczkach. Niemniej dobra whisky dla koneserów powinna raczej celować w konkretniejszy rodzaj, który w dodatku można połączyć z lokalizacją produkcji. To dość istotne. W przypadku tego alkoholu miejsce pochodzenia ma znaczenie praktycznie tak duże, jak w przypadku renomowanych win.

Region pochodzenia

Jeśli chcesz kupić komuś prawdziwą szkocką, koniecznie sprawdź regiony. Jest ich w sumie 6. Podobnie można powiedzieć o Irlandii lub whiskey kukurydzianej z USA. Kiedy już określisz swój budżet, przyjrzyj się lokalizacji właśnie i historii danej marki. Najlepsi producenci whisky lubią chwalić się wielopokoleniową tradycją, aczkolwiek na rynku nie brakuje i nowszych graczy, którzy też potrafią robić świetne trunki według klasycznych wzorców. Niemniej pochodzenie whisky zawsze zrobi dobre wrażenie na miłośnikach tego alkoholu.

Powyższe informacje to w gruncie rzeczy same podstawy. Dzięki nim jednak widzisz już, że każda dobra whisky na prezent wymaga trochę uwagi i researchu. Nie bój się tego. To tak naprawdę najlepszy sposób, aby ten płynny, bursztynowy podarunek okazał się trafiony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać