Co warto wiedzieć przed wyborem pierwszego ekspresu do kawy?

Co warto wiedzieć przed wyborem pierwszego ekspresu do kawy?

Total
0
Shares

Wybór pierwszego ekspresu do kawy może okazać się trudnym zadaniem szczególnie dla początkujących miłośników tego napoju. Tak naprawdę na rynku znajdziemy mnóstwo różnorodnych rodzajów ekspresów, które jednocześnie mogą być proste i tanie, a także bardziej zaawansowane i droższe. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, jakie kryteria okażą się tutaj szczególnie istotne dla nas samych. Postanowiliśmy przygotować poniższy tekst, w którym przedstawimy kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem pierwszego ekspresu do kawy. Zachęcamy do lektury.

Rodzaje ekspresów do kawy

Tak naprawdę możemy przyjąć, że na rynku znajdziemy dostępne trzy podstawowe rodzaje ekspresów do kawy. Będą to ekspresy ciśnieniowe, kolbowe i automatyczne. Najprostszymi i najtańszymi ekspresami będą ekspresy ciśnieniowe. Tak naprawdę produkty te kosztują kilkaset złotych i są niezwykle łatwe w obsłudze. Pozwalają one na przygotowanie espresso oraz innych napojów kawowych. Świetnie sprawdza się w przypadku miłośników cappuccino, latte czy Americana. Warto jednak wiedzieć o tym, że wadą tego typu rozwiązań jest brak możliwości regulacji ciśnienia oraz temperatury, co niejednokrotnie wpływa na smak przygotowanej kawy.

Bardziej zaawansowanymi modelami będą ekspresy kolbowe. Są to ekspresy ręczne, które wymagają od użytkownika nieco więcej umiejętności i cierpliwości, dlatego chętnie są wybierane przez prawdziwych pasjonatów kawy. Urządzenia te pozwalają na dużą kontrolę nad procesem parzenia kawy, co z kolei daje nam możliwość uzyskania doskonałego smaku oraz aromatu przygotowywanego napoju. Oczywiście koniecznie musimy wspomnieć o tym, że dochodzi tutaj do ręcznego parzenia kawy, co wiele osób uznaje za wodę tych urządzeń. Proces ten trwa czasochłonny i wymaga trochę więcej wprawy, niż standardowe użytkowanie sprzętu.

Najbardziej zaawansowane modele to oczywiście ekspres automatyczny, które oferują nam wiele różnorodnych funkcji i możliwości. Pozwalają one na całkowicie automatyczne przyrządzanie kawy, a także tym samym dodawanie mleka czy innych składników do przyrządzanych napoju. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu i pozwalają na przyrządzenie napoju według własnych preferencji oczekiwań, dzięki możliwościom, które znajdują się w panelu ustawień. Niestety, ale wadą tych urządzeń jest dość wysoka cena, która oscyluje w granicach nawet kilku tysięcy złotych.

Ulubiona kawa i inne aspekty

Przed zakupem ekspresu warto zastanowić się także nad tym, jakiego rodzaju kawę chcemy parzyć. Niektóre ekspresy będą lepszym rozwiązaniem dla osób, które sięgają tylko po espresso, a inne z kolei okażą się świetnym wyborem dla fanów kaw mlecznych. Dlatego też warto dokładnie z głębi idź temat i wybrać urządzenie, które będzie dostosowane do naszych osobistych preferencji kawowych. Sporą rolę odgrywa także moc oraz ciśnienie, gdyż tak naprawdę to są bardzo istotne parametry każdego ekspresu. Moc ekspresu określa, jak szybko urządzenie będzie się nagrzewało, a z kolei ciśnienie odpowiada za smak przygotowywanej kawy.

Awaria ekspresu – co należy zrobić?

Naturalnie warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w sytuacji, kiedy wybierzemy najbardziej zaawansowany sprzęt, może ulegać one różnego rodzaju awaria. Oczywiście ekspres automatyczny niejednokrotnie samodzielnie się czyszczą i dbają o odkamieniania, ale zdarzają się różne losowe sytuacje, które doprowadzają do uszkodzenia sprzętu. W takiej sytuacji naprawa ekspresów do kawy może być czynnością naprawdę opłacalną i zawsze warto ją rozważyć na samym początku, by nie decydować się na zakup nowego urządzenia zbyt pochopnie.

Naprawa ekspresów do kawy może przebiegać na wiele sposobów i jest uzależniona od rodzaju usterki czy także modelu ekspresu. Przede wszystkim pierwszym krokiem powinno być ustalenie przyczyny usterki, czyli szczegółowa diagnoza. W zależności od rodzaju problemu możemy spodziewać się, że niejednokrotnie wystarczy dokonać wymiany jednego elementu, a w innych sytuacjach konieczne okaże się przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań. Po ustaleniu przyczyny należy przystąpić do pracy, a tym samym dokładnie przyglądnąć się przewodom, uszczelkom, układom elektronicznym i wszystkim podzespołom danego urządzenia. Dlatego też jak nietrudno się domyślić, naprawa ekspresów do kawy powinna odbywać się w profesjonalnym serwisie, gdzie pracują prawdziwi fachowcy. Dodatkowo możemy również liczyć wtedy na to, że zadbają oni o dokładne wyczyszczenie sprzętu oraz jego konserwację, a także przeprowadzą odpowiednie testy dotyczące prawidłowego działania urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać